İddialara göre Hekim Birliği Sendikası Yönetim Kurulundan hiç bir profesyonelin hekimlerin cenazesine katılmaması sonrası eski Yönetim Kurulu Üyesi Çağlar Yıldırım cenaze törenine katılarak vefat eden genç hekimlerin ailesine başsağlığı dileğini doğrudan iletmişti.

Yıldırım'a ZÜBÜK Benzetmesi mi yaptı?

Ancak Eski Yönetim Kurulu Üyesinin yaptığı cenaze törenine katılım faaliyeti yine iddialara göre Hekim Birliği Sendikası Genel Başkanı Yakup Gökhan Doğrama tarafından hekimlerin bulunduğu sosyal medya grubundan eleştirilerek eski Genel Başkan Yardımcısı Çağlar Yıldırım’ı zübük olarak nitelendirdiği yönünde iddialar sosyal medyaya yansıdı.

Kim Gerçek Zübük Sorusunu Yöneltti

Çağlar Yıldırım ile mevcut Hekim Birliği Genel Başkanı Yakup Gökhan Doğrama arasında alevlenen Zübük tartışmasının ardından yine eski Genel Başkan Yardımcısı Özgür Öz’de Zübük tartışmasına katılarak kim gerçek Zübük? sorusunu yöneltti.

Diş hekimi Öz yaptığı açıklamada, 29 ekim tarihinde yapılan Hekim Birliği Olağanüstü Kongresine atıfta bulunarak Olağanüstü Genel Kurulun yapılması için 4. imzayı verdiğini hatırla Genel Başkan Yakup Gökhan Doğrama’ya sert eleştirilerde bulundu.

Dt. Öz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Kim Gerçek Zübük?

Sinop’un Boyabat ilçesine geçici görevlendirme ile giderken 11.06.2024 tarihinde meydana gelen trafik kazasında kaybettiğimiz canlarımızın, acısı yüreğimizi yakarken aynı zamanda öfkeliyiz!

Bu acı olaya gerçekten üzülen, vicdan sahibi tüm meslektaşlarıma başsağlığı ve sabır dilerim. Yüreklerimizi yakan olay sonrası sendikamızın takındığı tavır özelinden yola çıkarak  yaşananları ele almak benim için bir görev oldu!

Adana Şehir Hastanesi’nde Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Çözüm Arayışları Devam Ediyor Adana Şehir Hastanesi’nde Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Çözüm Arayışları Devam Ediyor

Bugüne kadar Hekim Birliği Sendikası'na zarar gelmemesi için çok dikkatli davrandım. Ama mevcut Başkanın #MIŞ  gibi yaparak Hekim Birliği'ne ve hekimlik mücadelesine verdiği zararı gördükçe artık susmanın değil konuşmanın vakti olduğunu görüyorum!

29 Ekim tarihinde gerçekleşen olağanüstü seçime gidilme kararının 4. imzasını vererek destekleyen yönetim kurulu üyesiydim. Bu imzanın tek sebebi daha aktif ve demokratik bir sendikacılık anlayışına olan inancımın omuzlarıma yüklediği sorumluluktu.

Peki öyle mi oldu? Geldiğimiz mevcut durum bize hiç umut vermiyor. Bizim içimiz yanarken mevcut başkan YK üyeliği yapmış, Hekim Birliği'nin bugünlere gelmesinde çok emeği olan önceki dönem YK üyesi bir hekimi itibarsızlaştırmakla uğraşıyor. 

Peki bunu neden yapıyor? Anlamak için  mevcut yönetime aşağıda soracağım soruların  sorgulanmasının tam zamanıdır:

1- Sinop’ta kaybettiğimiz meslektaşlarımızın cenazesine neden gitmediniz?

2- Hiçbir mazeret kabul edemem ama diyelim ki mazeretiniz vardı. Bu durumda Samsun’da yaşayan YK üyesi, sizin ifadenizle “çok yakın mesafede olmasına” rağmen neden Ordu’daki (1 saatlik mesafede) cenazeye  katılmadı?

3- Bu YK üyesinin ulaşım engeli olmamasına rağmen cenazeden daha önemli olan ve cenaze yerine bulunmayı tercih ettiği yer neresiydi?

4- Başkan olarak siz; “aktarmalı uçak bulamadım” demişsiniz. Alternatif uçak güzergahı da mı bulunamadı? Peki karayolu? Karayolları kapalı mıydı?

5- Ne başkan ne de YK üyelerinden bir kişi bile cenazelere  katılmadınız, peki 3 profesyoneli olan sendikamız adına bir çelenk göndermek de mi aklınıza gelmedi?

6- Ankara'da Bakanlık önünde bir protesto düzenlemek ve organize etmek, kamuoyu baskısı oluşturmak, TBMM’ye gitmek vb. seçenekler için de mi tüm yollar kapalıydı?

7- İzmir'de 3 profesyonel YK üyesi ve şube desteği ile Hekim Birliği Başkanı sıfatıyla Perşembe günü yapılacak basın açıklamasını bakanlığa hitaben İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün önünde yaparak  tepki vermeyi de mi akıl edemediniz?

Cevap çok net aslında; sizin esas gündeminiz seçim, delege çalışması ve tanzimi. Bulunduğunuz koltukları ve konfor alanlarınızı kaybetmekten çok korkuyorsunuz!

Bu yüzden güçlü, liyakatli, kendine güvenen herkese düşmansınız! Bu yüzden itibarsızlaştırma adına her türlü yol mübah sizin için!

Sizin  meslektaşlarımızın cenazesine katılan eski YK üyesi bir hekime sendikayı temsilen katıldığı için teşekkür edeceğinize aşağılamaya çalışmayı tercih etmeniz utanç vericidir. 

Seçim için, koltuk için değer mi? 

Nereden mi biliyorum? 

Çünkü sizin gündeminiz buydu.

Sizler 12.06.2024 (cenazelerin toprağa verildiği gün) tarihinde Diyarbakır İl Temsilcisini görevden almak için, istifa dilekçesi yazdırmaya ikna etmekle meşguldünüz.

Gerçekleri konuşan, özgül ağırlığı olan herkesi kendi kişisel çıkarlarınıza zarar gelir diye korkuyla izliyor ve düşman gibi görüyorsunuz. Şu anki konumlarınızı benim verdiğim 4. imzaya borçlusunuz.

Lanet olsun bu  zihniyete! Lanet olsun bu zihniyeti normalleştirmek için destek verenlere!

Sizin yüzünüzden bu kutsal mücadele yozlaşıyor. Sizden beklediğimiz; insanlık ve hekimlik etiği gereği hatanızı kabul edip özür dileyin! Bunu yapan vicdan sahibi YK üyesi arkadaşlara selam olsun.

Vicdan muhasebesi yerine seçim muhasebesi yapanlar; vicdansızsınız! Duyarsızsınız!

Siz Özgür Öz yerine alternatif aramaya, bildikleri ile bizi deşifre eder mi diye korkuyla yaşamaya, her türlü ayak oyunlarınıza kaldığınız yerden  devam edin.

Sizlerin istifa gibi erdemli bir gündeminiz zaten yok.

Gerçek Zübük kimse ona binlerce kez

YAZIKLAR OLSUN!  Kabul mü? 

#KimGerçekZübük