Ancak, bu atama kararı Sağlık Emekçileri Sendikası tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Sendika yetkilileri, Hambolat'ın deprem sonrası yaşanan trajik olaylardan sonra ödüllendirilmesini kabul edilemez olarak nitelendirdi. Hambolat'ın istifasının hemen ardından böylesi bir yükseltilmesinin, depremde yaşamını yitirenlerin ve olay yerinde çalışan sağlık emekçilerinin anısına saygısızlık olduğunu savundular.

Depremde hastaneler yıkıldı, sağlık müdürü istifa etti

Hatay, 6 Şubat 2023 tarihinde sarsıcı bir depremle sarsıldı. Depremin büyüklüğü 7,8 olarak ölçülürken, şehirde bulunan üç hastane bu doğal felaketin yıkıcı etkisi altında kaldı. Hatay Devlet Hastanesi'nde yaşanan deprem sonrası felaketinde 72 kişi hayatını kaybederken, Hatay Eğitim Araştırma ve Defne hastanelerinin yoğun bakımlarında yüzlerce vatandaşımız yaşamını yitirdi. Ayrıca, birçok sağlık çalışanı da enkaz altında can verdi.

Depremin hemen ardından, yıkılan hastanelerde arama kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam etti. Ancak bu felaketin gölgesinde, Hatay Sağlık İl Müdürü Mustafa Hambolat'ın aldığı karar, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Hambolat, AK Parti'den milletvekili olma amacıyla görevinden istifa etti. Bu istifanın depremin yarattığı travmanın gölgesinde geldiği ve sağlık emekçileri tarafından sert bir şekilde eleştirildiği görüldü.

Deprem bölgesinde canla başla çalışan sağlık emekçileri, Hambolat'ın istifasını protesto etti ve bu kararın adaletsiz olduğunu dile getirdi. Depremin ortasında görevlerini yerine getiren bu kişilerin özverisi ve cesareti, toplum tarafından büyük bir saygı ile karşılandı.

Sağlık müdürüne koltuk bulundu

Hatay eski Sağlık İl Müdürü Mustafa Hambolat, milletvekili aday adaylığı için istifa etmesine rağmen AK Parti tarafından milletvekili adayı yapılmadı. Ancak Hambolat, yıkılan hastanelerle ilgili hakkında idari ve adli soruşturma da açılmadı. Yeni görev yeri ise Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin başhekim yardımcısı oldu.

Dr. Fatih Çoban Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Oldu! Dr. Fatih Çoban Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Oldu!

Hambolat’ın Ankara’da görevlendirilmesi, sağlık emekçileri sendikası tarafından ödüllendirme olarak nitelendirildi. Sendika yetkilileri, Hambolat’ın sözleşmeli yöneticilik mevcut unvanının çok üstünde bir ücret alarak koltuk sahibi olduğunu belirtti. Ayrıca, sağlık sorunları nedeniyle tayin bekleyen arkadaşlarının var olduğunu ancak Hambolat’ın öncelikli olarak yerleştirildiğini ifade etti.

Sağlık emekçileri adalet istiyor

Sağlık emekçileri sendikası, deprem bölgesinde yaşanan acılara rağmen görevini terk eden ve Ankara’da kıyak atama ile ödüllendirilen eski Sağlık İl Müdürü Mustafa Hambolat’ın hesap vermesini istiyor. Sendika, Hambolat’ın yıkılan hastanelerin sorumluluğunu üstlenmesi ve depremde hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve vatandaşlar için adalet talep ediyor.