Cumhuriyet Gazetesi’nden Fahrettin Öztürk’ün haberine göre, Doç. Dr.F.Ç., sperm yıkama/dondurma ve sperm oosit hazırlanması gibi işlemleri yapmadığı halde kendi adına yazdırarak hem üniversiteyi hem de SGK’yı dolandırdı.

Bu iddialar, Tıp Fakültesi Dekanlığı’na yapılan bir şikayet üzerine gün yüzüne çıktı.

Rapor Detayları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İptisam İpek Müderris tarafından hazırlanan ve dekanlığa sunulan raporda, Dr.F.Ç.’nin, yapmadığı ameliyat ve müdahaleleri SGK’ya fatura ettiği, bir hastayı gün içinde birkaç kez muayene etmiş gibi gösterdiği belirtiliyor.

Bu yöntemle haksız kazanç elde eden doktorun, kamuyu da zarara uğrattığı ifade edildi. Raporda ayrıca, Dr.F.Ç.’nin, yetkisi olmadığı halde sperm yıkama ve sperm oosit hazırlanması işlemlerini kendi adına yazdırdığı, oysa bu işlemlerin laboratuvar sorumlusu hekim ve embriyolog tarafından yapılması gerektiği vurgulandı.

Günlük Binlerce Hastanın Giriş Yaptığı Hastanede Görüntü Kirliliği! Günlük Binlerce Hastanın Giriş Yaptığı Hastanede Görüntü Kirliliği!

Dr.F.Ç.’nin bu işlemleri 8 kez farklı hastalara yapmış gibi gösterdiği tespit edildi. Usulsüz işlemlerini 2022 ile 2023 yılları arasında gerçekleştirdiği kaydedildi.

Usulsüzlüklerin Kapsamı

Rapora göre, Dr.F.Ç., hastane içinde yetki ve sorumluluk alanını aşarak çeşitli tıbbi müdahalelerde bulunmuş gibi göstererek haksız kazanç sağladı.

Özellikle sperm yıkama ve sperm oosit hazırlanması gibi işlemleri, yetkisi olmadığı halde kendi adına yazdırması büyük tepki topladı. Bu işlemlerin, laboratuvar sorumlusu hekim ve embriyolog tarafından yapılması gerektiği belirtiliyor.

Dr.F.Ç.’nin bu işlemleri sekiz kez farklı hastalara yapmış gibi gösterdiği de raporda yer aldı. Bu durum, hem üniversiteye hem de SGK’ya ciddi mali yükler getirdi.

Soruşturma Süreci Sürüyor

Dekanlık, Prof. Dr. İptisam İpek Müderris’in hazırladığı raporun ardından Doç. Dr.F.Ç. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın sonucunda, Dr.F.Ç.’nin görevine devam edip etmeyeceği ve olası yaptırımlar netlik kazanacak.