Yönerge 11 derken 20 Birim Oluşturup Hastanelerden Mevzuata Aykırı Görevlendirme Yapılıyor İddiası!

Bakanlık tarafından 11.10.2019 tarihinde yayınlanan ‘Taşra Teşkilatı Kadro Standartları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönergede Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönerge’ yürürlüğe girmişti. Sonrasında da Bakanlık günlü yazı yayınlayarak, 04.11.2019 tarihine kadar EBYS üzerinden tüm işlemlerin yönergeye uygun hale getirilmesini istemişti.

Gündem 18.11.2019, 02:22 18.11.2019, 02:33 Güler Sağlam
Yönerge 11 derken 20 Birim Oluşturup Hastanelerden Mevzuata Aykırı Görevlendirme Yapılıyor İddiası!

YÖNERGE’NİN KALDIRILSIN DEDİĞİ BİRİMLERİ KALDIRMADILAR!

Taşra Teşkilatı Kadro Standartları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönergede Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönerge’ ‘de yer alan birimlerin dışında kalan birimler yönerge yayınlanalı 2 ay olmasına rağmen hala kaldırılmadı. Bunun yanında yönerge’de yer alan ve kurulması istenen başkanlık ve başkan yardımcılıkları ise hemen kurulup, referanslı kişilerin görevlendirmeleri jet hızıyla yapıldı. 

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yapısında "Birim Dağılım Cetvelini'" Değiştiriyor! haberimiz için tıklayınız.

TIKLAYIN

Yönerge’de tanımlanan birimler ve birim sorumlularının görev tanımları vb. mevzuat yazılı olarak talimatlandırılmasına rağmen bu talimatların da dışına çıkan sağlık müdürlükleri olduğu söyleniyor. Örneğin; yönergede birim sorumlularının uzman yada şube müdürü olma zorunluluğu bulunmasına rağmen, bu kriter bazı sağlık müdürlükleri tarafından es geçildiği iddia edildi. 

Taşra Teşkilatı Kadro ve Çalışma Esasları Yönergesinde Son Tarih: 4 Kasım! haberimiz için tıklayınız.

11 OLMASI GEREKİRKEN 20 BİRİM BULUNDURUP GEREKSİZ GÖREVLENDİRMELER YAPILIYOR!

Yönerge’de İ9 olan bir İlde olması istenen birim sayısı 11 olarak tanımlanmışken, 20’ye yakın birim oluşturan sağlık müdürlükleri, gereksiz ve fuzuli görevlendirmeler ile hastanelerden nöbet tutabilecek personelleri merkeze çekerek iş barışına da büyük darbe vurdukları iddia edildi. Hastanelerde nöbet tutabilecek olduğu halde il sağlık müdürlüklerinde geçici görevle çalıştırılan sağlık personelleri nedeniyle bir çok yerde işleyişin tıkanma noktasına geldiği belirtildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?