PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yoğun Bakımda Oksijen Kesilmesini İhbar Eden Hemşire ve Memur, Suç Uydurma Davasından Beraat Etti

Konya Meram Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Biriminde oksijenin kesilmesi sonrası 8 entübe hastanın hayatını kaybetmesiyle ilgili Veri Hazırlama Memuru ile Hemşire Eşi hakkında açılan suç uydurma davası beraatle sonuçlandı.

Gündem 25.01.2023, 01:11 Cansu Polat
Yoğun Bakımda Oksijen Kesilmesini İhbar Eden Hemşire ve Memur, Suç Uydurma Davasından Beraat Etti

Meram Devlet Hastanesi Yazır Ek Binası'nda veri hazırlama memuru Özgür K. ve hemşire eşi Sevde K. 20 Ağustos 2020'de saat 01.00'den 05.00'e kadar hastanenin yoğun bakım ünitesindeki 8 hastanın, oksijen sistemindeki arıza ve aksaklık nedeniyle yaşamını yitirdiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan idari soruşturmada, hastaneye oksijen taşıyan tankerin Cihanbeyli ilçesi civarında arızalandığı, bunun üzerine hastanenin diğer binalarından getirilen tüplerle takviye yapıldığı, sadece 2 hastanın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği ve herhangi bir ihmal yaşanmadığı belirtildi.

Savcılık tarafından yapılan adli soruşturmada da belirtilen tarihte hastalardan Rabia Yalavaş ve Emine Erdoğan'ın hayatını kaybettiği, 2 hastanın ölüm nedeninin de Covid-19 kaynaklığı olduğu, oksijen yetersizliğine bağlı olmadığı kaydedildi.

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA

Savcılık, soruşturma sonrası Özgür K. ve eşi Sevde K.'nin olay tarihinde o birimde görevli olmadığını belirleyerek, iddiaların somut emarelere dayanmayan dedikodu ve duyumlara dayalı olduğu gerekçesiyle çift hakkında 'suç uydurma' davası açılması için iddianame hazırladı. Çift hakkında 3 yıla kadar hapis istenen iddianame, 15'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilip, dava açıldı.Beraat ettiler. Davanın 8'inci duruşmasında cumhuriyet savcısı, mütalaasında Özgür K. ve eşi Sevde K.'nin üzerlerine atılı 'suç uydurma' suçunu işlediklerinin anlaşıldığını belirterek 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

Duruşmada son sözleri sorulan çiftten Özgür K., "Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'ndan gelen raporun aleyhe hususlarını kabul etmem. Raporda da belirtildiği üzere kamera görüntüleri olmadığından ve otopsi yapılamadığından soruşturma yapan müfettiş herhangi bir disiplin cezası öngörmemiştir. Bilirkişi raporuyla da o gece 6 kişinin öldüğü anlaşılmıştır. Atılı suçlardan beraatimi talep ederim" dedi.Sevde K. ise "Biz devlet memuru olarak yükümlülüğümüzü yerine getirdik. Beraatimi talep ederim" diye konuştu. Mahkeme heyeti, Özgür K. ve eşi Sevde K.'nin suç işleme kastının bulunmadığını belirterek, beraatlerine karar verdi.

Yorumlar (4)
Kani 2 gün önce
Denekki oksijen yetişmediği için gerçekleşen ölümler DOĞRU
bu iki memurun suçu ne? 2 gün önce
eğer böyle bir şey olmuşsa bu dünyada değil öbür tarafta hepiniz suçlusunuz o iki memurun ne suçu var ya duyum almışlardır ve öyle söylemişlerdir veya gerçekten böyle bir olay olmuştur üstü kapatılmaya çalışmaktadırlar sonuçta bunu ortaya savcğlık çıkaracak müfettişler çıkaracak ama her şeyin üstünü örtmede üstümüze yok ama nereye kadar yukarıda ALLAH var herşeyi görüyor ve biliyor siz kendinizi kandırmayın eğer böyle bir olay gerçekten yaşanmışsa cezası bitmez ve sadece bekler günü gelince hesap verilir ya bu dünyada ya öbür dünyada yani sonuçsuz kalmaz
AHMET 2 gün önce
36 YIL BOŞA ÇALIŞMIŞIZ BEDAVA 2 YILLIK OKUL BİTİRMEDİK DİYE 3600 EK GÖSTERGEDEN MAHRUM EDİLDİK HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
Murat soykan 2 gün önce
TORPİL DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ HIRSIZ ☛ https://www.kentbursa.com/torpil-dedigin-tek-disi-kalmis-hirsiz-275539-yazarlar.html
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.