Yoğun Bakımda Monitör Yok: Konya'da Hastanın Öldüğü Sonradan Anlaşıldı

Konya’da tablo giderek ağırlaşırken, personelin bir kısmı şehir hastanesine gitmesiyle birlikte iş yükü arttı. Yoğun bakım yerine serviste yatan covid’li hastayı takip etme şansı yok.

Gündem 18.08.2020, 14:23 18.08.2020, 14:33 Güler Sağlam
Yoğun Bakımda Monitör Yok: Konya'da Hastanın Öldüğü Sonradan Anlaşıldı

"Hemşire odaya girdiğinde hastanın ölüm katılığı gelişmişti."

Telefonda bu cümleyi kuran, Konya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli bir hemşire. Sesinde çaresizlik, isyan, yorgunluk… "Vicdan azabı duyuyorum" diyor. Tablo karamsar:

Sadece covid’li hastaların tedavi gördüğü 1131 yatak kapasiteli hastanede tüm yatakların dolu olduğunu anlatıyor. Yoğun bakımda yer olmadığı için solunum sıkıntısı çeken, oksijen ihtiyacı olan hastalar bile servislerde yatıyor. Şartlar aynı değil; yoğun bakımda hastanın yaşam bulguları monitörden takip ediliyor, serviste monitör yok. Yoğun bakımda iki hastaya bir hemşire düşerken serviste genelde bir, bazen iki hemşire 20 hastadan sorumlu. Yani 5 veya 10 kat daha fazla hastaya bakıyor ama takip sistemi yok. Covid’li hastayla teması en aza indirmek zorunda. Bu yüzden bir hemşire bir hastayı günde ancak 3-4 kez görebiliyor. Tedavide kullanılan ilaçların emboli (damarda tıkanıklık) veya kalp krizine yol açma riski var. Böyle bir durumda hemen müdahale edilmesi gerek. Ancak monitör olmadığı için bunu görme imkânı yok. Hasta o anda çağrı düğmesine basabilirse hemşirenin haberi oluyor. Odaya girmek için tulum, maske, önlük giymek zorunda. Bunun için bir süre geçiyor elbette ama müdahale şansı yine de var.

Hasta düğmeye basamadıysa…

"Hemşire odaya girdiğinde bakıyor ki ölüm katılığı gelişmiş…"

"Görüntü nasıl çekilsin? Her yerde kamera var"

DW Türkçe'nin görüştüğü, ismini vermek istemeyen bir başka hemşire de, "Yorulmuş ve bitmiş durumdayız" diyor: "Çalıştığımız hastanede her gün kaç kişi eks oluyor (ölüyor), bilemiyoruz. Kaç sağlık çalışanı pozitif, onu da öğrenemiyoruz. Sanki sır. Sanki günah…"

Konya’daki hastanelerde yatakların dolu olduğuna dair bilgiler gelmesine rağmen görüntü olmamasını ise şöyle açıklıyor:

"Hastanenin her yerinde kamera sistemi var. Soyunma odası ve tuvalet haricinde her yer kamerayla izleniyor. Kim çekip de paylaşacak?"

Personelin bir kısmı şehir hastanesine gitti

Konya’da vakaların artması üzerine 5 Ağustos’ta şehir hastanesi devreye girmiş ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yer alan 800 yataklı bir bina tamamen boşaltılarak covid’li hastalara ayrılmıştı. Konya İl Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre burada tedavi gören covid dışı 78 hasta, ambulanslarla şehir hastanesine nakledildi.

Boşaltılan binadaki tıbbi cihazlar da taşındı ve personelin bir kısmı şehir hastanesinde görev yapmaya başladı. Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kalan personel sayısı azaldığı için iş yükünün arttığı bildiriliyor.

Telefon santrali henüz devreye girmedi

Pandemi nedeniyle erken açılan şehir hastanesinde de durum farklı değil. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre hasta kabulü başladı ancak sedye yok, ilaç konulacak buzdolabı yok, telefon santrali bile tam olarak devreye girmiş değil. Dahili numaralar bağlanamadığı için personel birbirine cep telefonuyla ulaşmaya çalışıyor. 5 Ağustos’ta "Tam kapasiteyle hizmet sunmaya başladı" denilen hastanede, hastadan kan almak için kullanılan tüplerin gelmesi bile bir saati buluyor. Çünkü bu tür hizmetler taşeron firmalarca yürütülüyor. Personelin, önce firmaya ulaşıp hangi malzemeye ihtiyaç olduğunu söylemesi gerek. Firmadan gelen görevlinin getirdiği belgeyi imzaladıktan sonra malzemeyi teslim alabiliyor. Ve her işlem için devlete fatura kesiliyor.

TIKLAYIN

Konya Şehir Hastanesi’nin henüz bir web sayfası yok. Sağlık Bakanlığı’nın resmi sayfasında ise 14 Ağustos’a kadar “yapımı devam eden hastaneler” arasında yer alıyor ve yüzde 56’sının tamamlandığı yazıyordu. 14 Ağustos’ta güncellenen sayfadaki bilgilere göre hastane toplam 413 bin 718 metrekare kapalı alana sahip.

İddiaları sormak için hastaneyi arayınca yaşananlar ise şöyle:

Telefon açılıp sesli yanıt sistemi devreye giriyor ve operatöre bağlanmak için beklemeniz isteniyor. 20 dakika bekledikten sonra görevliyle konuşma şansını yakalayıp başhekimle görüşme talebini iletince cevap: "Yönetim bilgileri şu anda sistemimize girmedi. Dahili numaraları görüntüleyemiyoruz. Güncelleme olmasını bekliyoruz. Özel olarak görüşmek istediğiniz biri olursa…"

Uzun çabaların ardından başhekimlik özel kalemine ulaşınca da durum değişmiyor:

"Santralimiz bile henüz tam olarak faaliyete geçmediği için…"

"Konya'da bir garabettir, gidiyor"

Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç

Eğitim Araştırma Hastanesi’nde covid’li hastaların öldüğü iddiası ve şehir hastanesindeki durumu sormak için aradığımız Konya İl Sağlık Müdürlüğü’nden de sorulara yanıt gelmiyor. Kurumun basın danışmanı Barış Şayır, günler sonra cep telefonuna ulaştığımızda "Pozitif çıktım, evde tedavi görüyorum" diyor.

Resmi yetkililerden bir sonuca ulaşamayınca İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’a ulaşıyoruz. Yokuş, ildeki durumu yakından takip eden bir isim. Personel eksikliği nedeniyle ölümlerin olup olmadığı konusunda henüz bilgisi olmadığını, ancak diğer bilgilerin doğru olduğunu teyit ederek şunları söylüyor:

"Tabip odası başkanımızla görüştüm, hastanelerdeki dostlarımdan da bilgi aldım. Taşınma nedeniyle eksiklerin olduğu doğrudur. Benim gördüğüm şu; hem valilik hem belediye ciddi bir gayret içinde değil, denetim yapılmıyor. Geçenlerde bir bakan yardımcısı geldi, göstermelik sağı solu dolaştılar, o kadar. Konya’da bir garabettir, gidiyor. Belediye başkanı çıkmış duraklarda canlı yayın yapıyor! Sen önce maske dağıtıyor musun, insanların maskesiz sokağa çıkmasını engelliyor musun? Otobüslerde, lokantalarda zabıta tedbiriyle izliyor musun? Yok."

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde ölü sayısının 20’nin altında olması nedeniyle halkın da rehavete kapıldığını söyleyen Yokuş, temaslı takibi ve izolasyon uygulamalarını da eleştiriyor:

"Aile bireyleri pozitif çıkmış adama ‘evine git’ deniyor. Mart başından beri mücadele ediyoruz, bayağı da bir tecrübe edindik. Pozitif çıkan hastalarımızın başkalarıyla temasını keserek gönderilmesi, orada da ciddi bir takibi lazım. Aracı yoksa nasıl gidecek? Otobüsler, tramvaylar tıklım tıklım. Bunca zaman geçti, hâlâ bunları başarabilmiş değiliz."

Sağlık çalışanları arasında istifaların ve emeklilik taleplerinin arttığını dile getiren Yokuş, "Başından beri cansiperane çalışıyorlar ama artık psikolojileri bozuk" diyerek şunları söylüyor:

"Ancak bu yöne bakan yok. Onların moral motivasyonunu yükseltecek adımlar atılması lazımken tam tersi oluyor. Maddi olarak da covid’den önceki durumdan daha berbat şu anda. Döner sermayeden pay vereceğim demek yerine başka bir ödüllendirme sistemi koyabilirler. Covid’le beraber başlayan bu zor süreçte, evinin geçimini düşünmemesi lazım."

Konya’daki vaka ve ölüm sayılarıyla ilgili kendisinin de bilgi alamadığını belirten Fahrettin Yokuş, "Muhalefet vekiliyiz. Bize de aynı basına yaptıkları sansürü uyguluyorlar. Doğru bilgi vermiyorlar" diyor.

Kaynak: Emine Algan/ Deutsche Welle Türkçe

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
Konya ea 6 ay önce
Basiretsiz idarecilerden kaynaklanan bir durum. En fitneci olanından kurtulduk ama insan kaynakları planlamasinda beyni yerine afö nün beyninii ve hormonlarını kullanan ük hastaneyi bu hale getirdi. İnşAllah onun yerinede düzgün birisi atanırda afö den sonra ondanda kurtuluruz
Emre köse 6 ay önce
Sağlık bakım müdürü ve görevden alınan hastane müdürü o hastaneyi mahvettiler. Maalesef durum içler acısı. Orada çalışanlar bunların yüzünden kafayı yedi
numunelik 6 ay önce
Mehmet hocam bu afö nün yüzünden hakkını yediğin insanlardan birisiyim. seninde başın onun yüzünden yanar inşAllah. nasıl bir insan olduğunu bu vesile ile görüyorsun. adamın aldığı sahte rapora bile ses etmedin. senin ipini pazara çıkarır işte böyle.
keah 6 ay önce
bende bu hastanede çalışıyorum. hemşire sıkıntısı falan yok.
Sağlık hizmetleri müdürünün sağda solda adam yatırması kayırması eleman yetersizliğine sebep oluyor.
yok oranın sorumlusu yok buranın koordinatörü.
kağat üzerinde herşey süper ama icraatta sıfır.
Sabiha abladan sonra şuraya adam gibi biri gelmedi.
Necati de şimdikide görevden alınan fatihin elemanı.
hepsinin Allah belasını versin
Eah çalışanı 6 ay önce
Amin
Amin
Amin inşaAllah.
numune hastanesi 6 ay önce
bende konya numune hastanesinde çalışıyorum.
benzer şeyler bizdede var.
eski sendikacı mdr yrdmcısının elemanları ortada gezip duruyor.
gelir kayıpları olmasın diye acilde oğun bakımlarda fazla mesai yaptırılıyor.
adam personelde hasta haklarında istatistikte çalışıyor.
hafta sonu nöbet tutup dünyanın parasını alıyor.
onun yatarak geçirdiği mesaiyi biz acilde tamamlıyoruz. fazla mesai istediğimizde olmaz deniliyor.
yoğun bakımlardada bir sorumlu yetmez gibi bide yardımcı koymuşlar yanına.
ortalıkta gezip duruyor.
üstüne üstlük milletin fazla mesaisini alıyor.
ÜK 6 ay önce
Bu haberler Afö ve At'in işi....
AFÖ koltuk davası 6 ay önce
Allah devletimize zeval vermesin. Konya'ya böyle güzel ve büyük bir hastane açtılar. İlk başta bir takım eksiklikler elbette olacak. Bu haberin doğruluğu araştırılmalı ve bu haberi yapan koltuk gidince çamura yatan bütün fitneliğiyle saldıran bu kişi ye gerekli cezalar verilmeli
Adımızı vermeye korkarız 6 ay önce
Bu haber den durum çak daha vahim gece 22 de personel siz yoğun bakım acip zaten berbat olan sıkıntı li yoğun bakım dan 2hemsire çekecek kadar profesyonel ler hemşire hizmetleri müdürlüğünde çalışan başhemşire ve yardımcı lari na hergun bugz ediyorum ve beni bu kadar rezil şekilde çalıştıran idareciler hepinizi Allah a havale ediyorum
YALAN HABERE DÜZELTME 6 ay önce
Kesinlikle YALAN HABER.
-Yoğun bakım ünitelerinde her hasta için monitör bulunur.Yoksa o yoğun bakım ünitesi ruhsat alamaz. -Her yoğun bakım ünitesinde hastaların takibi ve tedavisi için yeterli sayıda sağlık personeli bulunur.Yoksa yoğun bakım ünitesi ruhsatı alamaz.
-Yoğun bakım üniteleri genelde her hastayı görebilecek şekilde dizayn edilir.Eğer oda şeklindeyse her hastanın değerlerini görebilen ana ekran vardır.Eğer bu yoksa yoğun bakım ruhsatı alamaz.
-Yoğun bakım hastası olduğu anlaşılan hasta servise değil, eğer o hastanede yer yoksa tedavisi için mutlaka kamu,özel veya üniversite hastanesine sevkedilir,servise değil.
-DW Türkçe ismini vermek istemeyen hemşireyle görüşmüş!!!!!! Kim bu DW, alman haber sitesi!!! Biz bu ifadeleri 28 Şubattan biliyoruz."ismini vermek istemeyen üst düzey bir general!!!" Demek ki bu kafada olanlar şimdi almanları kullanıyor.Ya da almanlar birilerini.
Bu haber fedakarca çalışan sağlık personelini, Sağlık Bakanını, hükümeti kötülemeye dönük, ülkede, şehirde ümitsizlik, korku oluşturmaya dönük bir haber.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?