PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Yoğun Bakımda Hastalarla Dalga Geçen Sağlık Çalışanları Meslekten Men Edildi

İstanbul’da özel bir hastanenin yoğun bakımında tedavi gören yaşlı hastalara kötü muamelede bulundukları tespit edilen sağlık çalışanları 3’er yıl meslekten men cezası aldı.

Gündem 03.11.2022, 20:38 Cansu Polat
Yoğun Bakımda Hastalarla Dalga Geçen Sağlık Çalışanları Meslekten Men Edildi

İstanbul’da özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde hastalara kötü muamelede bulundukları tespit edilen sağlık çalışanlarına meslekten men cezası verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından az önce yayınlanan basın bildirisinde, İstanbul’da özel hastanenin yoğun bakım servisinde yaşlı hastaya yaptıkları muameleyle geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen sağlık çalışanlarına 3’er yıl meslekten men cezası verildi.

Bakanlığın açıklamasında, 5 Ekim 2022'de sosyal medyada yayımlanan ve Bayındır İçerenköy Hastanesi yoğun bakım servisinde çekildiği anlaşılan görüntüler üzerine, Sağlık Bakanlığının hemen harekete geçerek aynı gün ilgili hastanede inceleme başlattığı, hastanenin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Olayda adı geçen 7 sağlık meslek mensubu hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı, bunlardan dördünün tutuklandığı, üçünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve sürecin devam ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İdari soruşturma sürecinde Sağlık Meslekleri Kuruluna intikal eden dosya, 19 Ekim 2022'de görüşülerek karara bağlanmış ve ilgililer 3'er yıl meslekten men edilmiştir. Tekrar mesleğe dönebilmeleri ise 18 aylık mesleki ve etik eğitime tabi tutulmadan mümkün değildir. Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Kurulun aldığı bu kararlar, sadece meslek icrası yönüyle ilgili olup adli süreçten bağımsızdır. Mahkemedeki ceza yargılaması sonucunda, ilgililerin işledikleri suçlara mukabil cezaları alacaklarından kuşku yoktur.

Sağlık Bakanlığı soruşturmayı yürütürken başta yoğun bakım hizmetleri olmak üzere, söz konusu hastanedeki tüm süreçleri inceleyip denetlemiştir. İncelemeler sonucunda sorumlu bulunan mesul müdür görevinden alınmıştır. Hastanenin 2 Kasım 2022 tarihi itibarıyla, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen bir kurulun gözetiminde olmak şartıyla hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir."

Yorumlar (3)
AHERKA 1 ay önce
Yuh olsun size Meslekten men yeterli değil İstanbul da ne kadar huzur evi varsa tuvaletlerini temizletin
İsmi lazım değil 1 ay önce
Meslekten 3 yıl men nedir,tamamiyle men etmeleri lazım görüntüleri her izlediğimde gözyaşlarına hakim olamiyorum meslektaşım diyemiyorum,wetik değil di yaptığınız...
Atilla 1 ay önce
Ayni yaptırımı vatan haini doktorlar icin de bekloyoruz. Sadece gozalti ya da memuriyetten ihraç degil ömür boyu meslekten men edip vatandaşlıktan çıkarılmalılar.