Yeniçağ: Erdoğan, Bakan Koca'ya çok kızacak

Sağlık Bakanı Koca'nın yerli aşı için verdiği tarih tutmadı. Aşı tarihinin tutmaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı zor durumda bıraktı.

Gündem 23.09.2021, 03:44 24.09.2021, 09:04 Zeynep Elmalı
Yeniçağ: Erdoğan, Bakan Koca'ya çok kızacak

Sağlık Bakanı Fahretin Koca TURKOVAC konusunda hem kendisini hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bıraktı.

Odatv'de yer alan habere göre, kabine değişikliği tartışmalarında adı herkes tarafından en başa yazılan isimlerden olan Bakan Koca, Erdoğan’a verdiği bilgilerde Türk aşısının “Eylül ekim gibi” kullanılacağını aktarmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Hocalarımızın bu konudaki iddiaları siyasetçi olarak bizi de ümitlendiriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Bu yüzden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “TURKOVAC bizim önemli bir sınavımız olacak. Hedefimiz Eylül - Ekim gibi netice almak. Bazı üniversitelerimizin bu konuda çalışmaları var. TÜBİTAK'ın bu işi takibi söz konusu. Kararlıyız ve eylül-ekim gibi buradan bir netice alalım istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Koca, daha önce yaptığı açıklamalarda aşı için yerli aşının eylül - ekim gibi uygulanabilecek duruma gelebileceğini dile getirmiş ve bu konu hakkında sosyal medyadan açıklama yapmıştı.

Bakan Koca o açıklamasında, "Salgını önlemenin en önemli silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkan tam bağımsızlık nişanıdır. Buna çok yaklaştığımızı görüyorum" açıklamalarında bulunmuştu.

Bu gelişmeler ile birlikte eylül ayına girilmesinin ardından aşı çalışmalarının tamamlanıp yakın bir süre içerisinde faaliyete geçmesi, Sinovac ve Biontech'in yanında yerini alması bekleniyordu.

Fakat olmadı, ekim ayının sonuna gelinmesine rağmen TURKOVAC halen kullanıma sunulmadı. Kullanıma sunulmadığı gibi kullanım için izin başvuruları da henüz yapılmadı.

Erdoğan da dün Birleşmiş Milletler 76. Genel Kuruluna hitaben yaptığı konuşmada, zaman vermekten vazgeçerek Turkovac’ın “yakında” insanlığın hizmetine sunulacağını belirtti.

Kamuoyunun beklentisi de aşının tüm güvenlik prosedürlerinden geçtikten sonra kullanılmasıyken hem Bakan Koca’nın ısrarla eylül-ekim ayını işaret etmesi ise Erdoğan’ı zor durumda bıraktığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın TURKOVAC aşı çalışmalarına ilişkin Odatv’ye yaptığı açıklamada da “çalışmaların devam ettiği” yanıtı verildi.

Öte yandan şimdiye kadar bin 100 gönüllüye uygulanan aşı ciddi bir yan etkiye neden olmadığı da aktarıldı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
mustafa 1 ay önce
dünya bizi kıskanıyor
Sağlıkcı 1 ay önce
Bakan Kendisi mi yapıyor aşıyı sanki. Sürece iyi bakmak lazım.
aslan 1 ay önce
Yaptığınız bütün planlama ve hesaplama tutmuyor. Bunları kim yapıyor.
Kafan Mı Güzel 1 ay önce
Fakat olmadı, ekim ayının sonuna gelinmesine rağmen
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?