PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yeni Şafak ve Türkiye gazeteleri Sağlık personeline karşı şiddeti besleyecek bir yaklaşımda!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Yeni Şafak ve Türkiye gazetelerinde yer alan "tıbbi dava" haberleriyle ilgili dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.

Gündem 25.03.2022, 10:13 Cansu Polat
Yeni Şafak ve Türkiye gazeteleri Sağlık personeline karşı şiddeti besleyecek bir yaklaşımda!

Faruk Bildirici, söz konusu haberlerde "Habercilik hatası" bulunduğunu vurgulayarak, "İki gazetenin açılan tıbbi hata davalarının sayısını başlığa çıkarması sağlık personeline karşı şiddeti besleyecek bir yaklaşım. Umarım kasıtlı değildir…" dedi.

FARUK BİLDİRİCİ'NİN YAZISI ŞÖYLE:

Tıbbi hata davaları böyle yazılmamalıydı

Yeni Şafak, “5 Yılda 6 bin tıbbi hata davası açıldı”, Türkiye gazetesi ise “10 yılda 5 bin 933 tıbbi hata davası” başlığı atmıştı. Bu başlıklar, Türkiye’de doktorların çok hata yaptığı ve bu yüzden de haklarında binlerce dava açıldığı izlenimi veriyordu.  Ama haberdeki bilgiler başlıktaki bu ifadeleri doğruluyor mu? Bir bakalım…

Her iki gazetenin hem internet hem de basılı nüshalarında dün kullandıkları bu haberler, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in, TBMM Sağlık Komisyonu’ndaki konuşmasına dayanıyordu. Fakat yan yana koyunca başlıklar arasındaki müthiş fark olduğu göze çarpıyordu!

Yeni Şafak’a göre, 5 bin 933 tıbbi hata davası son 5 yıl içerisinde açılan dava sayısı, Türkiye’ye bakarsanız da son 10 yıl içinde! Hangisinin doğru olduğunu anlamak için hemen TBMM Sağlık Komisyonu’nun 22 Mart tarihli toplantı tutanaklarına baktım. Bakan Yardımcısı Eldemir, sözlerine “son 10 yılda” diye başlamıştı. Demek ki, Yeni Şafak’ın haberindeki 5 yıl bilgisi yanlıştı.

DAVALARIN KABUL ORANI DÜŞÜK

Daha önemlisi, Bakan Yardımcısı Eldemir’in sözlerini tutanaktan okuyunca Türkiye’deki doktor hataları ve açılan davalarla ilgili olarak iki gazetenin başlıklarında yansıtılandan farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Eldemir’in dava sayılarıyla ilgili verdiği bilgi tutanaklarda özetle şöyle:

Son 10 yılda kamu sağlık hizmetlerinin kusurlu olarak sunulduğu iddiasıyla Sağlık Bakanlığı aleyhine toplam 5.933 yargı davası açıldığı, bu davaların 1.831’inin idari yargı mercilerince reddedildiği, 178 dava kabulle sonuçlanırken, 1. 011 dosyada davanın kısmen kabulüne kısmen reddine karar verildiği görülmektedir. Toplam 172 milyon TL tutarında tazminat ödetilmesine hükmedilmiştir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
Far 2 ay önce
Bir de kendileri kaç yalan haber, kaç iftira haberi yapmış onu söylesinler. Onbinler ? Yüzbinler ?
AKİF 2 ay önce
MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMLÜ GAZETELER. DANGALAKLARI DAHA DA DANGALAK HALİNE GETİRMEYİ ÇOK İYİ BAŞARIYORLAR.
hemşire 2 ay önce
hekim hata yapıyosa vtandaşlıktan çıkarın
Xmen 2 ay önce
Vatandaşlıktan vatan hainleri atılır dolaylı yoldan vatan haini demek tazmninat davası çok rahat alabilirsiniz
Hamsi 2 ay önce
Daha iyi olur. Gelişmiş bir ülkede işini yapar. Hemşire sen hata yapınca dava açıp hapse atsınlar :)))))) muhtemelen habire dava dava hapisten çıkamazsın
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?