PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yasa Çıktı: Hekimler Artık Serbest Meslek Erbabı Oldu!

TBMM'de görüşülen vergi ve ekonomi paketinin ilk maddeleri genel kurulda kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre bir veyahut birden fazla özel sağlık kuruluşu ile sözleşme imzalayan hekimler ve diş hekimleri bundan sonra serbest meslek erbabı olarak değerlendirilecek ve kazançları da serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergiye tabi tutulacak.

Gündem 11.04.2022, 14:51 11.04.2022, 14:51 Cansu Polat
Yasa Çıktı: Hekimler Artık Serbest Meslek Erbabı Oldu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi nde kabul edilen vergi paketinin ilk maddelerine göre özel sağlık kuruluşlarında sözleşme imzalayarak çalışan hekimlerin serbest meslek erbabı olarak değerlendirilerek vergiye tabi tutulması genel kurulda kabul edildi.

Bir veya birden fazla özel sağlık kuruluşu ile sözleşme düzenleyerek hekimlik faaliyetini yürüten diş hekimleri ve hekimler, serbest meslek erbabı olarak kabul edilecek ve kazançları serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilecek.

Vergi daireleri tarafından düzenlenen ve imzalanması gereken belgelerin, Gelir İdaresi Başkanlığınca elektronik ortamda imzalanması, mühürlenmesi veya onaylanması durumunda belgeler vergi dairesi tarafından imzalanmış, mühürlenmiş veya onaylanmış sayılacak.

HABERİN GEÇMİŞİ

Plan ve Bütçe Komisyonu, Komisyon Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başkanlığında toplandı.

Komisyonda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin geneli üzerindeki görüşmelerin dün tamamlanmasının ardından bugün maddelerinin görüşmelerine başlandı.

Teklifte, muhtarlara net asgari ücret tutarının altında ödenek verilmemesi, yabancılara konut veya iş yeri teslimlerinde Katma Değer Vergisi'nden istisna tutulmak için bir yıllık elde tutma şartının 3 yıla çıkarılması, bir veya birden fazla özel sağlık kuruluşu ile sözleşme düzenleyerek hekimlik faaliyetini yürüten hekimlerin, serbest meslek erbabı olarak kabul edilmesi ve kazançlarının serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilmesi gibi düzenlemelere yer veriliyor.

Ayrıca teklife göre, Türkiye'de elektrikli araç imal edenlerin yatırım teşvik belgesi kapsamındaki mühendislik hizmetleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV'ye tabi olmayacak, seyahat acentelerinin yıllık aidat miktarına uygulanacak yeniden değerleme oranının yüzde 50'sine kadar indirilebilmesi hususunda Cumhurbaşkanı yetkili olacak, yapı kayıt belgesi alınan yapıların üzerinde bulunduğu Hazine taşınmazlarının satışına ilişkin başvuru süresi 31 Aralık 2022'ye kadar uzatılacak.

Yorumlar (5)
Dr 2 ay önce
Özelden devlete geçişi sağlayacak bu düzenlenme yoksa kimse asgari ücret çalışmak istemez
cemil kılıç 2 ay önce
serbest ve özelde çalışan hekimlere şirket kurdurulamaz 4-a sgk lı ve sendikalı çalışmaya devam.
Salim 1 ay önce
Hadi bakalım ağanın eli tutulmaz,pamuk eller cebe......
smemuru 1 ay önce
yani devlette çalışan hekim özelde hasta bakabilecek mi kine
esnaf 1 ay önce
esnaf mı oldular şimdi de :)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?