Yarın sırada hangi mağduriyet var?

Dün iyileştirme adı altına aile hekimliği ve aile hekimliği çalışanlarının mağdur edildiği bir çalışma, bugün radyasyona maruz kalan radyoloji çalışanlarını ilgilendiren mağduriyetlerinin oluştuğu çalışma, yarın sırada ne var acaba?

Gündem 10.07.2021, 20:57 11.07.2021, 03:49 Güler Sağlam
Yarın sırada hangi mağduriyet var?

Sağlık bakanlığı bürokrasisi olaylara bu kadar yabancı mı? Gerçekten sahayı bilmiyorlar mı? Yoksa dalga mı geçiyorlar?

Verilen haklar alınır mı? Kanunla kazanılmış şua izni hakkı ne şartla olursa olsun geri alınamaz, alınmamalıdır. Dozimetri marifetiyle radyasyona maruz kalma ölçü metreleri üzerinden verilen yıpranma nasıl olsa radyasyon muafiyeti denilerek yok edilirse, risk faktörünü hafife almak kaydıyla doğabilecek olumsuzlukların zamanla telafisi de mümkün olmayabilir. 

Dozimetre alanlarında hasta yakınlarını uzaklaştıran ikaz yazı ve işaretleri elektrik direklerindeki ölüm tehlikesini andırmaktadır. 

Dozimetre fazla radyasyon durumunda radyoaktif sızmaya önlem almak için bir kalite istatistiği dır. 

İş sağlığı ve güvenliği ötelenmekte sağlık çalışanlarının hayatları hiçe sayılmaktadır. Radyasyonla mücadele bir iş sağlığı güvenliği meselesidir. Gerek şua izni, gerek yılda üç ay yıpranma, gerekse riskli birim kabulleri iş sağlığı güvenliği sebebiyle zorunludur, dozimetre farklı sebepler istatistiği olmamalıdır.

Önce sağlık çalışanlarının iş güvenliği, bir bölge hastanesinde radyoloji çalışanları arasında kanser yayılma hızı %70 istatistiği varsayımını ele alırsak bir kez daha düşünüp radyoloji çalışanlarının haklarını ellerinden almak yerine onlara yeni haklar vermemiz gerekir.

Yaşadığımız olumsuzluklara bakıldığında her yeni güne kalkarken, bugün hangi olumsuzluk olacak, olmasın diye dua ediyoruz. 

Likapa

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Memur 3 hafta önce
Valla arkadaşlar bu bakanlıktan yada sağlıkçı olmaktan kactiniz kactiniz yoksa daha da kötüye gidecek bu durumlar bunu bilin ben kaçtım genel idari hizmetlerine memur olarak geçtim başka bir kuruma geçtim ne nöbet ne resmi tatil ne izin ne bayram tatillleri vbvb hiç bir sıkıntım derdim kalmadı hemde daha çok maaş alıyorum
Yetim sağlıkçı 3 hafta önce
Evet başka kurumda tatil var rahat iş var izin var bol bol maaş var. Kaçın sağlık bakanlığından kurtarın kendinizi. Çığlıklarınıza karşıda kör sağır dilsiz bınlar ölseniz kimse duymuş görmüş gibi yapmaz doktor bakanlığı
Unutulduk terkedildik 3 hafta önce
Pandemiden düzlüğe çıkarız şimdi hem övünmeye başlarlar bizim yaptığımız işlerle hemde hepten unuturlar bizi
Radyoloji çalışanı 3 hafta önce
Radyoloji çalışanı olarak yazıklar olsun bu işte emeği geçenlere. Maddi manevi bitirdiniz bizleri...
25
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?