PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yarın Ankara’da Hekimlerin Beyaz Mitingi Var: Çığlıklarını Duyuyor Musunuz?

Covid 19 döneminde insan üstü gayret sarf ederek emeklerinin karşılıklarını isteyen sağlık çalışanları, hakkınız ödenmez denilerek gerçekten ödenmeyen hakları için yarın Ankara’da Beyaz Miting düzenliyor.

Gündem 28.05.2022, 11:05 Cansu Polat
Yarın Ankara’da Hekimlerin Beyaz Mitingi Var: Çığlıklarını Duyuyor Musunuz?

29 Mayıs'ta Ankara'da Beyaz Miting'de buluşalım!

Hep birlikte haykıralım: Sağlık Hepimizin

Hekimlerin çığlığını duyuyor musunuz? 

Duymuyor olamazsınız, uzun zamandır eylemler düzenliyoruz. Sokaklara çıkıyoruz, yürüyüş yapıyoruz, g(ö)rev yapıyoruz, sosyal medyadan derdimizi anlatmak için deyim yerindeyse kendimizi paralıyoruz.

Niçin eylemler yaptığımızı sağır Sultan duydu, yetkililer duymadı. Peki siz?

Sizler de mi duymuyorsunuz? Tükeniyoruz, öldürülüyoruz, mesleğimizi yapamıyoruz…

Bizler; hekimler, sağlık çalışanları sadece kendi haklarımız için eylemler yapmıyoruz, farkında mısınız?

Biz toplumun, sağlık hakkına ihtiyaç duyan/duyacak olan tüm toplum için eylemdeyiz.

Ekim ayından bu yana alanlardayız. Kamudaki sağlık birimlerinden özel hastanelere, birinci basamak sağlık kuruluşlarından üniversite hastanelerine kadar emeğimizin karşılığını almadan bizlere dayatılan bu çalışma koşullarına itiraz ediyoruz. Bu koşulların kader olmadığını ve bunu yaratan sorumluları biliyoruz.

Ekonomik krizin tüm toplumsal kesimleri derinden etkilediği bu koşullarda bizler de “geçinemiyoruz”  ve buna ses yükseltiyoruz. Peki siz?

Ne mi istiyoruz?

Aslında ne istediğimiz uzun bir süredir ifade ediyoruz, dedim ya Sağır Sultan bile duydu…

Çözüm üretilmesi oldukça basit taleplerimiz var ama karşımızda sorunlarımızı çözmemek için direnen bir iktidar var.

COVID-19 döneminde sarf ettiğimiz emeğimizin karşılığını istedik.  Alay edercesine “hakkınız ödenmez” dediler ve gerçekten ödemediler.

“Müjdeler olsun” diye açıklamalar yaptılar ama müjdeden "çıt " yok.

Yani siyasal iktidar hekimlerin, sağlık çalışanlarının taleplerine karşı üç maymunu oynamaya devam ediyor.

Bizler de sesimize kulak tıkayanlara sesimizi duyurmak için 29 Mayıs’ta Ankara’da Anıt Park’ta olacağız.

“Korkmuyoruz”, “gitmiyoruz” ve “vazgeçmiyoruz” diyeceğiz.  ‘’Emek bizim söz bizim, Sağlık hepimizin’’ diyeceğiz.

Bizler haklarımızı alabilmenin yolunun hep birlikte, yılmadan mücadele etmekten geçtiğini çok iyi biliyoruz. Tam da bu nedenle 29 Mayıs’ta sizleri de yanımızda görmek istiyoruz.

Unutmadan! Hâlâ devam eden bir imza kampanyamız var. Sağlık sisteminin toplum yararına değiştirilmesi, hekimlerin yaşama, çalışma ve ekonomik koşullarının düzeltilmesi için 10 acil talepte bulunuyoruz.

İmza kampanyasının linkini şöyle bırakıyorum, imza vereceğinize inanıyorum.

İmza linki: Sağlığımız İçin Hekimlere Kulak Verin! 

TALEPLER

1.Sağlık sisteminin temelini koruyucu sağlık hizmetleri oluşturmalı!

Birinci basamak sağlık hizmetleri güçlendirilmeli, hastalık değil, hastalanmama üzerine kurulu politikalara öncelik verilmelidir. Sağlık sisteminin temelini birinci basamak sağlık hizmetleri oluşturmalı, basamaklı bir sağlık sistemi modeline geçilmelidir.

2. Beş dakikada sağlık olmaz!

Hekimlerin hastalarına yeterli süre ayırmalarını sağlayacak uygun çalışma koşulları sağlanmalı; nüfus başına hekim ve sağlık çalışanı sayısı nitelikli sağlık hizmeti için gerekli ve yeterli düzeye getirilmelidir.

3. Şehir-şirket hastaneleri politikasından vazgeçilmeli!

Geleceğimizi ipotek altına alan şirketleşmiş hastanelerden vazgeçilmelidir. İkinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri bilime ve toplum sağlığına uygun yapılandırılmış kamu ve üniversite hastanelerinde sunulmalıdır.

4. Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalı!

Sağlık herkes için parasız olmalı, hekimler emeğinin karşılığını almalıdır. Katkı payları adı altında kalem kalem ücretlendirmeye derhal son verilmelidir. Hekimlerin gelirleri, emeğinin karşılığı, insanca yaşanabilir, emekliliğe yansıyacak tek ödeme olarak sağlanmalı, 7200 ek gösterge uygulanmalıdır.

5. Etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalı!

Çalışma alanları şiddetten arındırılmalı, uygulamada da güvenli hale getirilmelidir.

6. COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı!

Meslek hastalığı yasası ön koşulsuz çıkarılmalı, tüm sağlık çalışanlarına, pandemi süresince çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı uygulanmalıdır.

7. Sağlık sisteminin eksikliklerinin sorumluluğu sağlık çalışanlarına yıkılamaz!

Sağlık hizmetlerinden kaynaklanan zararlarda hastaların kayıpları kamu tarafından üstlenilmeli; ödenecek tazminatlar, hekim ve sağlık çalışanlarına yansıtılmadan ve vakit kaybedilmeksizin karşılanmalıdır.

8. Hekimler üzerindeki baskılara son verilmeli!

Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği, mobbing, KHK, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması gibi baskıcı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

9. Tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminde nitelik öncelikli olmalı!

Tıp eğitimi ve tıpta uzmanlık eğitimi alanın uzmanları ve meslek örgütünün önerileri ile nitelikli, uluslararası standartlara uygun hale getirilmeli. Çok sayıda tıp fakültesi açılması ve kontenjanların sürekli artırılmasından vazgeçilerek nicelik değil nitelik esas alınmalıdır

10. Hekimlerin örgütlenmesi ve haklarını savunmasının önündeki engeller kalkmalı!

Başta hekimlerin meslek örgütü Türk Tabipleri Birliği olmak üzere, hekim örgütlerini hedef göstermekten vazgeçilmelidir.

Kaynak: Halis Yerlikaya-Bianet

Yorumlar (4)
saglıkçılar 1 ay önce
polisi alır 12 bin öğretmeni alır 11 bin zabıtası alır 11 bin vaizi alır 10 bin astsubayı alır 14 bin bekçisi alır 9 bin işçisi alır 10 bin düz memur alır 9 bin tl ama gel gör ki hemşiresi alır herşey dahil 7800 tl doktoru alır 13 bin tl bu tablo herşeyi anlatıyor sağlık çalışanlarının rezilliğini yazık günah yahu doğumdan ölüme bizler varız depremde selde yangında salgında darbede tatilde hafta sonlarında bayramda vbvb bizler çalışırız. o zaman bütün doğal afetlerde maliyeciler gelsin çalışsın bu iş mis gibi odalarında 8,5 masa başı çalışmaya benzemez gelsinler de hastanelerde çalışsınlar hasta ile hasta yakını ile uğraşşınlar gece gündüz tedavilerini yapsınlar şiddet görsünler ne hafta sonu ne bayram demeden çalışsınlar da görelim

.bu maaşa bu meslekler hemşirelik sağlık memurluğu yapılmaz ileride bu meslekleri yapacak hastalara bakacak kimseyi bulamayacaklar.polisin askerin zabıtanın 12 bin tl aldığı yerde senin hemşiren sağlık memurun hersey dahil maaş 5 bin 2800 de sabit toplamda 7800 tl almaya devam ederse eylem nasıl yapılır iş bırakma nasıl olur sağlık ordusu gereken cevabı verecektir o zaman doktorlar sadece reçete hekimliği yapmak zorunda kalırlar ameliyatlar durur tedaviler durur yavaşlar müdahaleler geçikir en az 12 bin tl maaş olmalıdır diğer meslek gruplarında olduğu gibi emeklerimizin karşılığını istiyoruz.sadece hekime zam verilmesine karşıyız.öğretmenlre zam verilirken taban aylığı demiyorlar askere polise demiyorlar bizlere gelince zam vermemek adına herşeyi yapıyorlar o zaman grevden iş bırakmaktan başka çare kalmıyor
Beğenmeyen 1 ay önce
O maaşı alacaksan bekçi ol daha iyi. Herkesin yaptığı iş aynı mı da paraları birbirine yakın ?
Hekim 1 ay önce
Tek derdimiz para. Parayı verin gerisi mühim değil. Hemşireye minimum 10,hekime 20,uzmana 30 performans ver maaşları %250 artır, nöbetleri %200 artır yeter.
CovidDr 1 ay önce
Anitkabire giderken nasil ki bos donulduyse bunda da bos donulur!
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?