PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Vatandaş, Randevu Alamadıkça Sağlıkçılara Şiddet Uyguluyor!

Sağlıkta yaşanan sıkıntıların vatandaş tarafından sağlık çalışanlarına fatura edildiğini belirten Milletvekili Erkan Aydın, "pompalı tüfekle hastaneye gideceğini söyleyen vatandaşlar var, bu nedir Allah aşkına?" diyerek önemli bir soruna parmak bastı.

Gündem 18.04.2022, 13:39 Cansu Polat
Vatandaş, Randevu Alamadıkça Sağlıkçılara Şiddet Uyguluyor!

Milletvekili Aydın "Vuracağım, kıracağım, tehdit mesajları. Bunlar yetmiyormuş gibi olmadı pompalı tüfekle hastaneye gidecekmiş" diyerek vatandaşın randevu alamaması nedeniyle sağlık çalışanlarına fiziksel ve sözel şiddet uygulamaya başladığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta CHP’li Erkan Aydın’ı telefonla arayarak, ilaç yokları ile ilgili son durumu sormuştum ve sizinle paylaşmıştım… Konu birden sağlıkta yaşanan şiddete geldi dayandı…

 “Erkan, bey hayırdır!” dedim. Yanıtı: “Vatandaş randevu alamıyor. Sağlık çalışanına fiziksel ve sözel şiddet uyguluyor…”  şeklinde oldu.

Aydın, hem çok sinirli, hem de çok öfkeliydi…

Konuyu anlatmasını rica ettiğimde öncelikle adı bizde saklı bir kamu hastanesinden diş muayenesi için randevu alamayan öfkeli vatandaşın Sabim şikayet hattına yazdığı yazıyı elektronik posta adresime gönderdi.

Okuyunca hani derler ya “Tüylerim diken diken oldu!” diye. O türden bir yazı işte! Çok ama çok ürkütücü… 

Bakın neler yazmış vatandaş:

“Dişlerim döküldü. Dişlerimin yapılması gerekmektedir. Sadece çorbadan başka bir şey yiyemiyorum. Acil servislerde müdahale edilmemektedir. Polikliniğe yönlendiriyorlar… Boşu boşuna doktor dövmüyorlar. Pompalı tüfeği alıp hastaneye gideceğim. Benim sorunuma çözüm bulun… Delirttiniz beni… Bugün bir şey olacak… Ben ülkemiz vatandaşı değil miyim? Ben vergi vermiyor muyum? Bana bugün ‘Şu tarihe randevu verdik’ demezseniz diş doktoru mu ölür, teknisyen mi ölür artık… Sorumlusu da siz olursunuz. Yarın bir doktorun ölüsünü kaldırırsınız… Yarın hastaneyi basarım… Randevu alamamam konusunda inceleme istiyorum…”

Söz konusu bu talihsiz yazı bu ay içinde yazılmış…Merak ediyorum da bu yazıyı okuyanlar ilgili ve yetkililer: Bu vatandaşla irtibata geçti mi? Neden bu şekilde yazdığı sorgulandı mı?Hastanın ruh sağlığı ne durumda? Herhangi bir yasal işlem başlatıldı mı?

Kim bilir kaç binlerce kişiye bu şekilde tehdit içeren “şikayet dilekçesi” adı altında bu şekilde yazı gönderiliyordur…

Sağlıkta şiddetin önlenmesi ile ilgili yapılan düzenlemenin son durumu ne?

***

Evet, CHP’li Erkan Aydın, daha sonra vatandaşın yazdığı bu yazı üzerine hekim bir arkadaşının attığı mesajı da paylaştı.

“Erkan, Sağlıkta şiddet yasası çok kısa sürede çıkmalı. Ne olur bunu bol bol dile getirin mecliste…” şeklinde ricada bulunulmuş.

Sözün bittiği yerdeyiz…

Ruh sağlığımız iyice bozuldu…

Bi şey yapmalı!

Bir hekim kolay mı yetişiyor?

Hekim vuracakmış!

Yuh olsun sana!

Neyse…

Ezcümle: Bu yaşanan ve kabul edilebilir hiçbir yönü olmayan durumların hekim yokluğundan ve sağlık politikalarının yetersizliğinden kaynaklandığına vurgu yapıyor CHP’li Aydın.

Peki sizce?

Lale Akasoy-Yeni Dönem

Yorumlar (6)
Realite 1 ay önce
Hekimleri memnun etmeden bu sorunların çözümü mümkün değil
zam yaptık , yapıyoruz yapacağız , az sonra MHRS randevusu artır sorun çözülür mü hayır. Bakar sevk eder veya palyatif tedavi sonuç 2 gün sonra gene hasta randevu arayacak başka hekimden. Çözüm özel hastane ya da hekimleri paşa paşa memnun etmek
KURALCI 1 ay önce
HİÇ BİR BRANŞA RANDEVUSUZ GİTMEYİN. DURUMUNUZUN RANDEVU BEKLEYEMEYECEK KADAR ACİL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ 24 SAAT BOYUNCA AÇIK OLAN ACİL SERVİSLERE BAŞVURUN. RANDEVUSUZ OLARAK TALEP ETTİĞİNİZ HER HİZMET, RANDEVU ALMIŞ HASTANIN ZAMANINDAN ÇALMAKTIR, DOKTORU MESAİ SAATİ DIŞINDA İŞLEM YAPMAYA ZORLAMAKTIR. KAVGALARIN ÇOĞUNUN SEBEBİ BU. KEŞ PARA VERDİĞİN BAKKAL BİLE SAATİ DOLUNCA ÇEKER GİDER, NEDİR AMACINIZ? SİZ ÖYLE DERSENİZ, DOKTORUN BİRİ DE "İLLA SİZİ POMPALI TÜFEKLE Mİ POLİKLİNİKTEN ATALIM" DİYEBİLİR. KİMSENİN SABRINI ZORLAMAYIN.
dt.dt/dt 1 ay önce
2019 sonu ağız ve diş sağlığı merkezleri ve hizmetleri için şöyle bir yorumum vardı.
henüz ekonomik kriz bu seviyede değil ve pandemi ortalıkta yokkken.
diş hastasından hatırladığım kadarıyla, katkı payı dışında protez laboratuar işlemeleri için belli bir ücret alınıyordu.sonra alınmamaya başlandı.kurumun gelirinden karşılanmaya başlandı bu kalemler.
doğal olarak kurum daha azdöner dağıtmaya başladı ,ekonomik krizin büyümesiyle ,girdi kalemleri hep döviz üzerinden olduğundan kurum daha az döner dağıtmaya başladı.(sut değerlerbildiğim kadarıyla kayda değer hiç artmadı)
bu süreç daha çok performans daha çok gelir olsun diye mobbing olarak evrildi.
insan olduğumuzdan herkes belli bir noktaya kadar artırdı performansını,sonrası boşa kürek çekmekti....ne kadar da artsa performans daha fazlası isteniyordu.
üstelik kurum maliyeleri daha artınca ekonomik krizle,hekimlerin döner sermaye gelirleri sağlam performans yapmalarına rağmen büyük orandan düşmüştü,
sonra pandemi girdi,nerdeyse hiç kimse diş hizmeti alamaz oldu.
bırakın protez tedavi işlemlerini,diş bile çektiremez oldu.
önceden sistemin ciddi sorunlaı var ,şimdi tıkanma noktasını geçti tıkanı..
daha efektiv çözümler bulunmalı ki sahadaki hekimlere danışılmıyor.
bu haberde ki durumlarla sık sık karşılaşılacak gibi duruyor önümüzdeki dönemlerde.
hiç bir diş hekiminde çalışma istediği kalmadı,eminim çoğu aile yardımı alıyordur ben alıyorum lakin.......???????? ama hastalar ne düşünüyor doktor yan gelip yatıyor,olumsuz herşey hekime fatura ediliyor.
ay sonu gelmiyor,sürekli endişe kaygı stres altına nasıl sağlıklı bir hizmet sunulabilir ki.
halkımız ne yazık ki sorunları gerçek sahiplerine,muhataplarına değil de
kendilerine hizmet vermeye çalışan hekimlere kesiyor.
çözüm var mı var.
çözmek isteyen var mı?!!!!
yıllardır vaad edilen herşey boş çıktı.......
Kabasakal sağlıkçı 1 ay önce
Sağlık çalışanlarına silah taşıma fırsatı verilmelidir. Rajon kesene bizde rajonumuzu keseriz evelAllah
sağlık teknikeri 1 ay önce
özellikle 112 çalışanına şart sana silah çekene sık 2 tane bak bi daha çekebiliyo mu
parankim 1 ay önce
vatandaşı bu hale sabim getiriyor.kimse böyle yazmıyor sabim yazıya döküyor
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?