Vali Talimatı, Memurun Sosyal Medya Hesabını Takip Edin!

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, ilde görevli kamu personellerini ilgilendiren şok bir talimat verdi. 'Memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın' talimatının verildiği öğrenildi.

Gündem 25.10.2019, 16:00 25.10.2019, 16:44 Güler Sağlam
Vali Talimatı, Memurun Sosyal Medya Hesabını Takip Edin!

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına, 'Memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşımyapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın' talimatı verdi.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına 'whatsapp, twitter, facebook vb' sosyal medyahesaplarından siyasi içerikli paylaşımda bulunmalarını resmi talimatla yasakladı.

TIKLAYIN

Vali Ustaoğlu, paylaşımda bulunanlar hakkında ise sıralı disiplin amirlerince ceza verilmesini emretti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre, valinin bu talimatında mevzuat dışı bir durum olmasa da talimatın kentteki ünüversitelere de gönderilmesi ve müdürlerden memurların paylaşımlarını takip etmelerini emretmesi tartışma başlattı.

Siyasi paylaşım yasağının temelinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. maddesi olduğunu savunan Vali Ustaoğlu'nun tartışmaların, üniversite boyutuna çekilmesinin kasıtlı bir kötüniyet taşıdığını savunduğu öğrenildi.

SİYASİ PAYLAŞIMIN CEZASI NE?

Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık" başlıklı 7'nci maddesiyle devlet memurlarının, siyasi partilere üyeleği, siyasi partiler lehine ya da aleyhine siyasi paylaşımlarda bulunması, insanları herhangi bir siyasi parti, yararını veya zararını hedefe oturtan davranışta bulunmaları yasaklanıyor. Memurların; İnsanları, dil, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapmaları, siyasi- ideolojik beyan ve eylemde bulunmaları halinde, 125'nci maddeye göre 'Kademe İlerleme' cezası ve suçun niteliğine göre de memuriyetten men cezası verilebiliyor.

Yorumlar (0)
1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?