PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Uzman Doktor Açığının Resmi İtirafı

Kamuda istihdam edilecek olan sözleşmeli uzman doktor sayısı Ocak ayında 9000 olarak açıklanırken geçtiğimiz gün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla bu sayı 19 bine çıkarıldı.

Gündem 31.07.2022, 09:06 Cansu Polat
Uzman Doktor Açığının Resmi İtirafı

Sağlık Bakanlığı tarafından 4924 sayılı kanuna göre sözleşmeli statüde görevlendirilecek sağlık personeli sayısı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla güncellendi.

Gazetede yayınlanan sayılarda uzman doktor sayısındaki artış dikkat çekerken, 1 Ocak 2022 tarihinde ki Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2022 yılı için 6787 tabip ve 9014 uzman doktor istihdam edilmesi öngörülmüştü.

Aradan geçen 7 ay gibi kısa bir süre sonunda Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni bir karar Resmi Gazete’de yayınlanarak tabip sayısı 7114’e çıkarılırken uzman doktor sayısı ile 19.694’e yükseltildi.

Yapılan düzenleme sonrasında yurtdışına gitmeyi hedefleyen ve kamu hastanelerinden istifa eden hekimlere yönelik Cumhurbaşkanı tarafından söylenen “varsın giderlerse gitsinler, biz de yeni yetişen hekimlerle, asistanlarla götürürüz” sözleri yeniden akıllara geldi.

Söz konusu artışa CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten tepki gösterdi. Emir, bu artışla birlikte iktidarın kamudaki uzman doktor açığını itiraf etmiş olduğunu söyledi. Emir, “Sağlık Bakanlığı’nın yanlış politikaları sonucunda sağlık sistemi adeta tıkanma noktasına gelmiştir. Hastalar, hastanelerde günlerce randevu alamazken acil ameliyatlar yapılamazken bir yandan da sağlık personeli çok zor koşullar altında çalışmaktadır. Uzman doktorlarımız ya istifa etmekte ya da emekli olmaktadır. AKP’li yetkililer bu sorunu inkâr etmiştir. Ancak cumhurbaşkanlığı kararıyla görülmüştür ki kamudaki uzman açığı artık önlenemez boyutlara ulaşmıştır. İktidar da yeni alım ilanına çıkarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

ACİL SERVİSLERDE YIĞILMA

TTB İkinci Başkanı Ökten de şu sözlerle tepki gösterdi: “Kamuda çok ciddi hekim göçü var. Bu adım için açığı kapatma çabası diyebiliriz. Bu kadar fazla uzman hekim alarak sorunu çözemezsiniz. Önemli olan birinci basamağı kuvvetlendirmektir. Bu kadar hekim almak yerine sorunun nerede olduğu tespit edilmelidir. Hekim azlığının en çok olduğu branşlar belirlenmelidir. Bizim araştırmalarımıza göre en fazla hekim açığı birinci basamakta. Basamak sistemi de iktidarın oy kaygısından dolayı yapılmıyor. Hastalar gün içinde hem aile hekimine, hem özel hastanelere gidebiliyor. Acil servislerdeki yığılmalar da iktidarın ısrarlı sağlık politikaları yüzünden sürüyor. Yanlış üzerine yanlış konularak sorunlar çözülmeye çalışılıyor.”

Yorumlar (9)
Drcan 2 ay önce
Nihayet acil servislerdeki yığılma birinin aklına geldi de yazdı buraya. Günlük 2000 hasta nedir ya Allah aşkına. Nasıl bir Sağlık sistemsizliğidir bu? Her gelene bakılacak diye mobing yapan yöneticilerin eseri olsa gerek.
Dr 2 ay önce
Huzman hemşirelere uzman doktorluk yolu acilsin
doktorlarhemşireolmakistiyor 2 ay önce
İsteyen herkes öss'ye girip doktor olabilir. Tıp fakültesine girmek ve bitirmek doktor olmak için yeterli :)
Heredot 2 ay önce
Açık zaten.
Ekonomist 2 ay önce
Türkiye’nin doktor/hemşire açığı yok; sadece büyük şehirlerde yığılma var.
Sağlıkçı 2 ay önce
Sağlıkla ilgili bir sitenin sağlıkla ilgili kanunlardan bu kadar bi haber olmasını ne kadar manidar. 4924 sayılı kanununda yapılan pozisyon sayısı artışını yeni alımmış gibi haber yapılması ağzı olanın konuştuğu gibi sitesi olanın her şeyi kendince yazdığı durumu gösteriyor.
Sami 2 ay önce
Cumhurbaşkanlığı idari izin genelgesi uygulanmalıdır. işte bitti.
kamil 2 ay önce
Nereden gelecek bu ihtiyaç duyulan sayıda doktor. Yabancı ülkeden mı?
Uzman Doktor 2 ay önce
Şaka mısınız la siz? Haber yapmadan önce bi araştırın. Yeni istihdam olmayacak, mevcut hekimlere daha fazla 4924 kadrosu verilmesi için Haziranda yapılan düzenlemenin kadrolara göre dağıtılmasından ibaret durum. Öğrenin de gelin aslanım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?