PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Uzman Çavuş Olayındaki FETÖ Sanığı Doktorun İfadesi Ortaya Çıktı

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada uzman çavuşla yaşadığı olayla Türkiye gündemine oturan ardından memurluktan ihraç edilen ve FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Dr. T.T.’nin ifadesi ortaya çıktı

Gündem 20.09.2022, 18:58 21.09.2022, 17:57 Cansu Polat
Uzman Çavuş Olayındaki FETÖ Sanığı Doktorun İfadesi Ortaya Çıktı

Sanık doktor T.T. FETÖ ile irtibatının 2011 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmasıyla başladığını ileri sürdü.

Kayıt için Gaziantep'e ilk gittiğinde yanına gelen kişilerin broşür vererek yurt veya evlerinde kalabileceğini söylediklerini anlatan sanık, "Üniversiteye 500 metre uzaklıkta bir yurt vardı, oraya kayıt yaptırdım. O zaman cemaat olarak bilinen FETÖ ile iltisaklı bir yapının yurduydu. Fiyatının ucuz olması, ailemin muhafazakar bir yapıda olması ve KYK'dan da yurt çıkmaması nedeniyle oraya yerleştim." dedi.

Sanık, daha sonra yurtta kaldığı arkadaşlarıyla cemaat evine çıktığını dile getirdi.

Üç arkadaşıyla 2014'te çıktıları cemaat evinde yaklaşık bir yıl kaldıklarını aktaran T.T, şöyle devam etti:

"Bu evde ara ara sohbetler oluyordu. Ben de birkaç defa katıldım. Sohbetlerde FETÖ elebaşının kitapları okunuyor ve videoları izletiliyordu. Sohbeti dışardan gelen biri veriyordu. Evde kilitli bir oda vardı, içeride ne olduğunu bilmiyorduk. Bir yıl sonra evde kalmak istemediğimi söyledim. Ancak maddi durumumuz nedeniyle başka bir ev ayarlayamadım ve tekrar FETÖ evine döndüm."

FETÖ ile ilişkili bir görev alamadığını ve bir yapılanmada bulunmadığını iddia eden T.T, sadece eğitim hayatında yaşadığı maddi zorunluluk nedeniyle örgütün evlerinde ve yurtlarında mecburi olarak kaldığını savundu.

Mahkeme başkanın çağrı üzerine "Bank Asya'ya para yatırarak destek oldunuz mu?" sorusuna sanık, "Bank Asya'ya kredi kartı almak için müracaat ettim. Kartlardan ücret kesimi olmadığı için 200 lira yatırdım daha sonra ailem karşı çıktığı için buradaki paramı çektim ve kartı da almadım." diye cevap verdi.

Sanık, iddianamede yer alan, "Adına kayıtlı iki GSM hattını, örgütün jandarma mahrem yapılanmasında görev yapan iki kişiye verdiği" yönündeki suçlamayı görünce şaşırdığını anlattı.

Söz konusu hatların kendisine ait olmadığını ileri süren T.T, "Telefonum kayboldu. Sonra yeni telefon aldım. Evrak imzaladım. Kendime başka bir hat almadım, kimseye vermedim. Bana farkında olmadan abonelik sözleşmesi imzalatmış olabilirler, bilmiyorum ama sadece telefon aldım. Hat almadım." diye konuştu.

Sanık, son olarak pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemediğini ifade etti.

Mahkeme heyeti ara kararında, sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına, bir sonraki celse 3 tanığın dinlenmesine karar vererek duruşmayı 13 Aralık'a erteledi.

Yorumlar (0)