PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Üst Limit 4 TL’ye Yükseldi: Elektriğe Yüklü Zam Gelebilir

Serbest piyasa teklif fiyatı üst limitinin 3,75 TL’den 4 TL’ye çıkarılması elektriğe yüklü bir zam daha gelme ihtimalini doğurdu.

Gündem 31.07.2022, 01:20 31.07.2022, 01:35 Cansu Polat
Üst Limit 4 TL’ye Yükseldi: Elektriğe Yüklü Zam Gelebilir

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından elektrik fiyatlarına zam baskısını artıracak düzenleme yapıldı. Alınan karar gereği serbest piyasaya sunulan fiyat tekliflerinin azami limiti kilowatsaati 3,75 TL’den 4 TL’ye çıkarıldı.

Üst limitlere yapılan bu zam nedeniyle sanayicilerle ticarethanelerinin elektrik faturalarının artacağı, şirketlerin artan elektrik maliyeti nedeniyle ürünlere zam yapacakları değerlendirildi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yönetim kurulu üyesi Olgun Sakarya, “Ekim ayı beklenmeden ağustosta yeni zamlı tarifeler açıklanırsa sürpriz olmaz. Ekim ayı beklenirse zam oranı daha da artacaktır” dedi.

TARIM SULAMA

EPDK aldığı ikinci bir kararla mesken ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin görece pahalı Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) limitini de mesken ve tarımsal sulama kullanıcıları için 7 milyon kWh/yıldan 100 milyon kWh’e çıkardı. Yeni kararla mesken ve tarımsal sulama kullanıcılarının SKTT üzerinden elektrik alma sınırı 7 milyon kwh’den 100 milyon kwh’e yükseltildi. Bu kararla büyük tarımsal sulama yapan kooperatiflerin daha yüksek fiyattan elektrik parası ödemelerine son verilmiş oldu.

‘Kamusal yapı şart'

Olgun Sakarya, “Özel sektör elektrikte ithal kaynak bağımlısı üretim altyapısına mahkum. TL’nin döviz kurları karşısındaki değer kaybına seyirci kalınmasının sonuçları vatandaşa önümüzdeki günlerde doğal olarak zam olarak yansıyacak. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Üretim ve dağıtımda bir an önce kamusal yapıya dönülmesi şart olmuştur” dedi.

ERDOĞAN SÜZER

Yorumlar (1)
Zam 3 hafta önce
Zaten bu ay iki katına çıkmış halde geldi zam yapılmış
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?