PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Üniversite mezunu sürekli işçiler statülerinin değiştirilmesini istiyor

Taşeron da çalışırken 2018 yılında çıkarılan 696 sayılı KHK ile süresiz sözleşme imzalayarak kamu kurumlarında daimi işçi olarak görevlendirilen üniversite mezunu sürekli işçiler fırsat eşitliğini yakalayamadıklarını söyleyerek yaşadıkları sorunlara çözüm getirilmesini bekliyor.

Gündem 11.04.2022, 14:56 12.04.2022, 00:17 Cansu Polat
Üniversite mezunu sürekli işçiler statülerinin değiştirilmesini istiyor

Kamuda görev yaptıkları kadrolu memurların dikey hareketlilik sayesinde Ünvan değişikliği başta olmak üzere kariyer planlaması yapabildikleri belirtilirken kendilerinin üniversite mezunu olduğu halde bu haktan mahrum bırakıldıklarını ifade eden üniversite mezunu sürekli işçiler aynı yerde aynı işi yaptıkları halde memur ve işçi olarak ayrılmaları nedeniyle eşitlik ilkesinin uygulanmadığı ve iş barışının bozulduğunu öne sürdüler.

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan, aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması ile aynı özlük haklarından yararlanılamamakta, kamuda eşitlik ilkesi ve iş barışı bozulmaktadır.

Memur personele Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı ile hak ettiği unvan ve pozisyonlara ulaşma imkânı verilirken kurumuna yıllarca emek vermiş, çekirdekten yetişme, kendini geliştirmiş işçi personel kamuda üvey evlat muamelesi görmektedir. 

İşçilik kadrosu alanında eğitimli bir bireyin çalıştığı işyerine, sahip olduğu iş potansiyelini tam olarak yansıtamamasına ve heveslerin de kırılması ile mesleki anlamda körelmesine de sebep olmaktadır. 

Üniversiteli işçiler beden işçisi değildir. Yaptıkları işlerin sorumluluğunu alamamakta, hazırladıkları raporların katıldıkları projelerin altına imzalarını atamamaktadırlar.

Zaten devlet kurumlarından maaş alan kadrolu personel söz konusudur. Aynı meslek ve kadro ile statü değişimi olacak ve işçilikten memurluğa geçişte personel maliyeti düşecektir (maaş, sigorta primi ve kıdem tazminatı ve diğer yan ödemelerin düşüşü). Bununla ilgili daha önce Devlet Personel Başkanlığı tarafından yaptırılan bir çalışma da bu geçişin devlete ilave bir maddi yük getirmediğini görülmüştür.
Memuriyete geçiş talebi zaten çoğunlukla üniversite eğitimi almış işçiler tarafından yapılmaktadır ve topluluğumuzun adı da buradan gelmektedir. Çünkü işçi çalıştırma zorunluluğu olan yerlerde çalışan işçiler çoğunlukla ortaöğretim ve lise mezunlarından oluşmaktadır. 
Talebimizle ilgili olarak 2015 yılında 3.Dönem Toplu İş Sözleşmesinde alınmış bir karar olmasına rağmen (36/1 maddesi) uygulanmamıştır.
Sorunun çözümüne örnek teşkil etmesi açısından 12.07.2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uygulaması değerlendirilebilir. Meclis Genel Kurulunun 4 Temmuz 2013 tarihli görüşmesinde, Çalışma Bakanlığınca hükümet adına verilmiş önerge ile belirli 25 kurumda çalışan sözleşmeli personele kadro verilmesi kabul edilmiştir. Bu uygulama aynı şekilde işçilere de yapılabilir.

Yıllardır süren mağduriyetin giderilmesi adına, kamu kurum ve kuruluşlarında üniversite mezunu daimi işçi olarak çalışan personelin, memur kadrolarına geçirilmeleri hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.

Kamuda Çalışan Üniversiteli İşçiler Platformu

Yorumlar (23)
Sağlıkçı 1 ay önce
Hadiyin oradan BELEŞÇİ BEDAVACI ÖLÜCÜLER HER YIL KPSS GİREN MİLYONLARCA ADAYIN HAKKINI YEDİNİZ BİRDE UTANMADAN İSTEDİKÇE İSTİYORSUNUZ.... SİZİN YÜZÜNÜZDEN HASTANELİRİ LİYAKATSIZ DOLDURDUYAR
İşçi 1 ay önce
Sen de aç kalma sen de benim kini ye evlat
saglikci 1 ay önce
direk doktor kadrosuna atayalım. ula zaten doktorun hemşirenin kıymeti olmadığı tek yer oldu bu sağlık bakanlığı. yöneticileri başka bakanlıklardan, temizlik personellerinden atanır, hakları yenir, zam verilmez, dövülür, sövülür, öldürülür sağlıkçı olmak ne zormuş
Hemşire 1 ay önce
Ağzına sağlık
hemşire 1 ay önce
YAKINDA İSTEDİKLERİ VERİRLER GÖRECEKSİNİZ.ADAMLAR HEM SINAVA GİRMEDEN SİYASETLE GELDİLER, ÇATIR ÇATIR SİYASETLE HAKLARINI ALACAKLAR. BEKLEN GÖRÜN
Aslan 1 ay önce
Bence hepsi genel müdür olsun bitsin. Zaten maaşlar iyi. Ikramiye de var. Bir koltuk ile sekreter olsa hiç fena olmaz
Doktor 1 ay önce
Siz de KPSS ile atansaydınız? Hem hiç yoktan puansız atanacaksınız hem bütün haklar açısından eşit olmayı bekleyeceksiniz, ne güzel dünya öyle.
44 1 ay önce
tabi tabi sınavla atandınız müdür olun yok değil ya evet müdür bile var yakında bakan da yaparsınız hak yiyen kargalar
attci 1 ay önce
tabi canım haklılar, direk başhekim yada başhemşire yapalım tüm doktor ve hekim dışına amir yapalım hakettiler zaten. arkadaşlar zaten hep torpille atandılar. biz boşuna okumuşuz..
Memur 1 ay önce
Emriniz olur hatta hastanelere müdür ve müdür yardımcılari yapın.
Cahil düşmanı 1 ay önce
İşte iyice yoldan çıkmak denir buna..Eee emeksiz olan şeyden sonuç bu olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?