PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Türkiye’yi Gelecek 5 Yılda Hekim Kıtlığı Bekliyor

Yurtdışına bu yıl içerisinde gidecek hekimlerin sayısının 3 bine ulaşılacağı söylenirken Türkiye’yi önümüzdeki beş yılda kaliteli hekim kıtlığının beklediği ileri sürüldü.

Gündem 23.05.2022, 15:51 24.05.2022, 07:45 Cansu Polat
Türkiye’yi Gelecek 5 Yılda Hekim Kıtlığı Bekliyor

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak’ın yaptığı açıklamaya göre doktor göçünde yaşanan artışa dikkat çekilerek tıp fakültesi son sınıfta okuyanların Türkiye’yi kariyer planlaması için gelecek planlarından çıkardıklarını belirtti.

İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, hekimlerin kamudan ayrılarak yurt dışına gitmek istemesinin tükenmişliğin en büyük göstergesi olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Tükenmişlik, insanların yeni yollara müracaat etmelerine neden oluyor. Emekli olabileceklerse emekli oluyorlar. İstifa edebiliyorlarsa istifa ediyorlar. Genç hekimlerimiz, özellikle tıp fakültelerinin 5., 6. sınıflarına gelmiş öğrencilerimiz, bugün Türkiye'de kalmayı kendi hayat planlarından çıkardıkları görünmekte. Bunun birçok nedeni var. Maddi yönden hekimler çok zor durumda."

YÜZDE 47'Sİ KİRADA OTURUYOR

Kaynak'ın maddi sıkıntı iddiasını Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (SES) anket verileri de doğruluyor.

SES'in 2 bin 63 sağlık emekçisiyle "Ekonomik ve Sosyal Durum" yaptığı anketin sonucuna göre sağlık hizmet emekçilerinin yüzde 47'si kirada oturuyor.

Kirada oturan sağlık emekçilerinin yüzde 97'sının kalan ömürleri boyunca tasarruf etseler dahi kendi evleri olacağına ilişkin umutları yok.

NEW YORK TİMES DA YAYINLADI

Türkiye'den yurt dışına yaşanan hekim göçleri Amerika'nın önde gelen gazetesi The New York Times'a haber oldu. "Türkiye'de doktorlar ülkeden ayrılıyor" başlığıyla yayınlanan haberde bir asistan hekimin nöbet çıkışı trafik kazasında hayatını kaybetmesi, hamile bir hemşirenin darp edilmesi ve bir hekimin bıçaklı saldırıya uğraması gibi olayların tetikleyici olduğu belirtilirken son dönemde doktorların maaşının asgari ücret düzeyine yaklaşmasının ise bardağı taşıran son damla olduğu ve bu durum karşısında doktorların yurt dışına daha iyi fırsatlar aramaya gittikleri ifade edildi.

Yorumlar (9)
BONKÖR 1 ay önce
SAĞLIK SEN BAKAR ARTIK HASTALARA
Aslan 1 ay önce
Uganda, cibuti ve tanzanya dan gelen doktorlar ile bu işi götürürüz İNŞALLAH
Atasagun 1 ay önce
Suriyeli doktorlar var ya,onlar yeter.Ayrıca 2014'de hemşirelere doktor olma ünvanı verme çalışması vardı.Belki o da yürürlüğe girer.
Kasier 1 ay önce
Ysp de maaşından memnun değil onlar niye yurtdışına gitmiyorlar anlamış değilim...
aslanbey 1 ay önce
sıkıntı yok eskiden doktormu vardı mahalledeki hocalar okur üfler suriyeden afganistandan da geliyorlar okumuş din kardeşlerimiz giderlerse gitsinler
Boş duvarlar 1 ay önce
Boş duvara anlatsınlar dertlerini.
Son 10 yılda 6.000 dava açılmış doktorlara 172 milyon lira ödemelerine karar verilmiş toplamda.
Hem ev alamayacam hem iyi araba alamayacam ama hastayı ameliyat edecem öyle mi dava riskini alıp ? Aynen kardeşim babanın hatrına okudum. Yok öyle üç kuruşa beş köfte. Kim yapıyorsa yapsın baksın dalgasına herkes. Ben araba bile alamıyorken hangi ekonomik israfı önlemeye çalışıyorlar ki ben fedakarlık yapacağım ?
Hemşire 1 ay önce
Biz ne güne duruyoruz, giderlerse gitsinler
Zinde 1 ay önce
Ne güne duruyorsun, hiç bir güne muhtemelen. Tansiyon ölç gerisine karışma sana büyük gelir
Ah Admin Ah 1 ay önce
Türkiye'yi yazman lazım çocuk adam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?