PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Türk Hemşireler Derneği: Hemşirelere Ait Olmayan İşlerin Hemşirelere Yaptırılmasını Önleyeceğiz

Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Azize Atlı Özbaş, “bize ait olmayan işlerin hemşireler tarafından yapılmasını önlemek için ciddi bir uğraş içerisindeyiz” dedi.

Gündem 19.09.2022, 09:31 20.09.2022, 07:31 Cansu Polat
Türk Hemşireler Derneği: Hemşirelere Ait Olmayan İşlerin Hemşirelere Yaptırılmasını Önleyeceğiz

Dr. Öğretim Üyesi Azize Atlı Özbaş, hemşirelik mesleğinin herkes tarafından yapılabilir gözüktüğüne dikkat çekerek “işimizin başkalarına yaptırılmasını da önleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Türk Hemşireler Derneği (THD) Genel Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Azize Atlı Özbaş, “ Sadece fiziksel hastalıklar değil, ruhsal hastalıklarda bizim çalışma alanımızdır ve hemşirelerin temel amacı sağlığın yükseltilmesi, korunması ve geliştirilmesidir. Bizlerin derdi kendimizi tanıtmak fakat sistem bizi toplumdan kopardı. Bizim amacımız da pek çok kişinin sandığı gibi hemşirelerin refahını geliştirmek, hemşirelerin haklarını korumak değildir. Bizim tüzüğümüze baktığınızda toplumun hak ettiği nitelikte hemşirelik bakımını alması için çalışmaktır. Hemşirelik mesleğinin herkes tarafından yapılabilir gözükmesi ve de hemşirelere her şeyin yaptırılması gibi bir ikilem var. Bizlerin, bize ait olmayan işlerin hemşireler tarafından yapılmasını önlemek, bizim işimizin de başkalarına yaptırılmasını önlemekle ilgili ciddi bir uğraş içindeyiz” dedi.

HEM FİZİKSEL HEM TUHSAL ÇALIŞMA ALANI

Özbaş, “Hemşirelik hastanelerde kapalı kalması gereken bir meslek değil. Dünyanın her yerinde hemşirelerin en yoğun çalıştığı alan hastalıkların önlenmesi. Çünkü bütün dünya artık şunu biliyor. Hastalıklar oluşmadan önlenirse sağlıklı yaşlanma sağlanır, çocuklar sağlıklı gelişir, ihtiyaç duydukları kriz durumlarında aileler desteklenirse hastalıklar oluşmayacaktır. Fiziksel hastalık değil, ruhsal hastalıklarda bizim çalışma alanımızdır ve hemşirelerin temel amacı sağlığın yükseltilmesi, korunması ve geliştirilmesidir” ifadelerini kullandı.

“SİSTEM BİZİ TOPLUMDAN KOPARDI”

Sağlık sisteminde koruyucu hizmetler denilen sağlık hizmetinin ortadan kaldırıldığını belirten Atlı, “Sağlıkta sosyalleşme yasasıyla bizim ülkemiz çok güzel bir ivme kazandı aslına bakarsanız. Köylere, kasabalara kadar sağlık evleri açıp, hemşireleri, ebeleri halkın yanına götürdü. Halk hizmete erişmek zorunda değildi, sağlık hizmetini topluma yaydığı zaman dezavantajlı gruplara da ulaşmış oldu. En yoksul mahallelere, her evin içine kadar ulaşmış oldu. Biz bu politikadan uzaklaştık ve koruyucu hizmetleri ortadan kaldıran, hemşireleri, sağlık çalışanlarını hastanelere hapseden bir sistemin içerisine girdik. Bu sebeple de sizlerin yolu hastaneye düşmediği sürece ‘Hemşireler ne yapıyor? Sağlık nasıl bir şeydir veya sağlık çalışanları ne yapabilir?’ bunu görmüyorsunuz. Bizlerin derdi kendimizi tanıtmak fakat sistem bizi toplumdan kopardı” şeklinde konuştu.

TOPLUM NİTELİKLİ HEMŞİRELİK BAKIMI ALMALI

Atlı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Dünya sağlık örgütünün sağlık tanımı şunu söyler; ‘Sağlık kişinin bedenen, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik halinde olmasıdır.’ Çünkü en ufak bir soğuk algınlığında bile ruhunuz, sosyal yaşantınız, iş hayatınız, okul yaşantınız etkileniyor. Türk hemşireler derneği de hemşirelik mesleğinin bu geniş kapsamının, felsefesinin farkında olan bir dernektir. Bizim amacımız da pek çok kişinin sandığı gibi hemşirelerin refahını geliştirmek, hemşirelerin haklarını korumak değildir. Bizim tüzüğümüze baktığınızda toplumun hak ettiği nitelikte hemşirelik bakımını alması için çalışmaktır. Toplumun nitelikli hemşirelik bakımı alması nitelikli sağlık bakımının en temel yapı taşıdır. Çünkü hemşirelik bakımı nitelikli olmadıktan sonra, hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavi sürecinde işin içerisine giren sağlık sistemini devreye sokmak hem daha çok pahalı hem de geri dönüşsüz hasarlar bırakacaktır.”

“NİTELİKLİ BİR MESLEĞİN TEMELİ EĞİTİMDİR”

1933 yılında kurulan Türk Hemşireler Derneği (THD), hemşirelik mesleğinin niteliğini geliştirerek toplumun ihtiyaç duyduğu hemşirelik sistemi için çalıştıklarını kaydeden Atlı, “Hemşirelik eğitimine ciddi önem veriyoruz. Çünkü nitelikli bir mesleğin temeli eğitimdir ve eğitimde ciddi sorunlarımız var. Eğitimde bir nitelik sağlayamadan mesleğin niteliğini ne yazık ki koruyamıyorsunuz” dedi.

HEMŞİRE OLMAYAN ÖĞRETİM ÜYESİ SORUNU

Atlı, meslekte yaşanan sorunları gazetemize şu şekilde aktardı; “Bizim hemşire olmayan öğretim üyesi problemimiz var. Veteriner, biyoloji, kimya bölümü hocaları hemşirelik öğretiyorlar. Veterinerlik şu an sağlık bakanlığı tarafından sağlık mesleği olarak kabul edilmiyor, sağlık mesleği olarak bile kabul edilmeyen bir bölümün mezunu geliyor ve hemşirelik kadrolarında öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Hemşirelik bölümünün %80’i uygulamalı olarak, manken üzerinde görüldükten sonra hastaların başında gerçekleştirilir ve hasta başında öğrenci biyolog ile karşılaşıyor. Bir biyolog hastaya nasıl tedavi uygulayabilir?”

MESLEK ALIM SINAVI YOK

Hemşirelik mesleğinin bir felsefesi olduğunu ve dernek olarak bu felsefeyi aşılamaya çalıştıklarını kaydeden Atlı, “Bu mesleğin felsefesini, kimliğini aşılayamayan hocalarla teknik konular öğretilerek ya da öğretilmeden mezun olan insanlar sahada çalışmaya başlıyor ve bizim atamalar yapılırken meslekle ilgili bir sınavımız yok. Bizim meslektaşlarımız atanırken Matematik, Türkçe çözerek atanıyorlar. Herhangi bir hemşirelik bilgi becerisiyle ilgili sınava tabi tutulmadıkları için Hacettepe, Ankara Tıp gibi Ankara’daki statülü üniversitelerdeki öğrenciler, Biz onların ensesinde tabiri caizse boza pişirerek mezun etmeye çalışırken veteriner hocanın kliniğe dahi gelmediği üniversitedeki öğrencileri oturup KPSS hazırlanıyor ve atamada kimin daha avantajlı olduğunu siz tahmin edebilirsiniz. Meslek alım sınavlarının, meslekten tamamen bağımsız yapılıyor olması ciddi bir problem” diyerek meslek sınavlarının olmamasını eleştirdi.

HERKES TARAFINDAN YAPILABİLİR Mİ?

Atlı, “Hemşirelik mesleğinin herkes tarafından yapılabilir gözükmesi ve de hemşirelere her şeyin yaptırılması gibi bir ikilem var. Bir taraftan hemşire açığı var deniliyor, bir taraftan hemşireye tıbbi sekreterin işini yaptırıyor. Bizlerin, bize ait olmayan işlerin hemşireler tarafından yapılmasını önlemek, bizim işimizin de başkalarına yaptırılmasını önlemekle ilgili ciddi bir uğraş içindeyiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar (17)
aLİ 1 hafta önce
Veri hazırlama işi yapmak hemşirelerin görevi mi? Bütün İl İçe müdürlüklerinde büro memurluğu yapılıyor, bunların asli görev yerlerine dönmesi için çalışıyor musunuz?
zeyn 1 hafta önce
hanımefendi meslektaşlarınız bu konuda pek şikayeti yok bence. hepsi nöbetten kaçmak için memurların çalışacağı yerlerde masabaşı çalışıyor.
are 1 hafta önce
bu yorumu beğenmeme oranına bakarsanız masa başı çalışan oranını da anlarsınız
Hemşire olmayan 1 hafta önce
Yardımcısı sağlık personelinin görev tanımı tekrar yapılmalı.ne söylense görevim değil diyorlar.çoğu masa başı işe geçmeye çalışıyor.o zaman görevim değil demiyor ne hikmetse.hemşirelerin hepsi sahaya çekilip işini yapsa hemşire eksiği kalmaz
Ysp 1 hafta önce
Bazı hemşireler az karakterli olsada intörne yaptırdıklar işleri kendileri yapsa,bir meslek önce kendini düzeltmeli sizin tek amacınız hemşireliği kan almak sanmak,gerçi 1 milyon tane hemşire var özellerde çalışa çalışa istifa ede ede öğreniyorsunuz hemşirelerin işlerini
Saygı biraz 1 hafta önce
İşini yapıyor hemşireler lütfen konuşmanın dozunu kaçırmayın herkesin işine saygı biraz
yunus 1 hafta önce
sizin gibi hemşire sendıkaları yüzünden hemşirelik bitti sana kalmış bizim derdimiz ne sen ne anlatıyorsun önce hemşirelik sağlık memuru ve diğier sağlık mezunu meslekler tek sendıka kurup grektiğinde hakları için iş bırakma gibi uygulamalar yapılmalı
hemşire eşi 1 hafta önce
eşimden duyduğum kadarıyla zaten kendi işlerini doktora yaptırıyorlarmış idrar sobdası ng sonda yönetmelikte hemşire işi ama doktora kitliyorlar zaten bi aldıkları kan onuda yapmasalar iyi olur gerçi eşim rahatlar
s.memuru 1 hafta önce
sen olsa olsa dr eşisin ben 20 yıllık hemşireyim dediğiniz şekilde bir tane örneğe rastlamadım.hemşire kan almaktan ibaret olmadığını yazıkkı size anlatamam,anlatırsam anlamanız için sizden çok şey istemiş olurum
Yanlış biliyor sen 1 hafta önce
Sonda, ng, pansuman hekimin. Takibi bakımı hemşirenin
Gogo 1 hafta önce
İdrar sondasi, ng vs hepsini hemsire takacak, takmiyorum diyemez, derse tutanagi yapistirsin gecsin, 2.kere tekrarinda sonuçlarini görür
Sekreter 1 hafta önce
Hemşire arkadaşlar ayıp oluyor ama. Neymiş sekreterlik işi yapmak istemiyormuş. Siz okuduysanız biz de okuduh 4 yıl. Sekreter diyip küçümsemeyelim. Hepimiz kardeşiz. Hemşire, laboratuar, röntgen, sekreter vs vs kardeşiz.
Memur 1 hafta önce
Gelsin yatakları kanları ilaçları getirsin iğnenin ucu birazda onlara batsın anca temizlik görevlisine iş buyururlar. Haksa hak adaletse adalet olsun !
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?