Torpilli Yöneticilerin Adam Kayırma Gayretleri Sağlıkçıları İsyan Etme Noktasına Getirdi!

Bazı kamu hastanelerindeki torpilli sözleşmeli "kralcıkların" adam kayırma, kollama gayreti sağlıkçıları adeta isyan etme noktasına getirmiş durumda!

Gündem 03.11.2020, 09:29 03.11.2020, 09:31 Güler Sağlam
Torpilli Yöneticilerin Adam Kayırma Gayretleri Sağlıkçıları İsyan Etme Noktasına Getirdi!

İçinde bulunduğumuz salgın döneminde en büyük riskle karşı karşıya kalan ve en büyük yükü sırtında taşıyan hiç şüphesiz ki sağlıkçılarımızdır...

Buna karşın hem ekonomik mağduriyet yaşıyorlar, hem şiddete maruz kalıyorlar, hem de bazı "torpilli" sözleşmeli yöneticilerin psikolojik tacizine yani mobbinge uğruyorlar!..

Kırgınlar, kızgınlar ve bir o kadar da öfkeliler...

Aile bireyleri bile yakınlarının yanlarına yaklaşmaya korkarken, büyük bir özveri ve fedakârlıkla binlerce kovid'li hastaya hizmet sunuyorlar...

Onlar bizim başımızın tacı, vazgeçilmezimiz...

***

Ancak bazı kamu hastanelerindeki torpilli sözleşmeli "kralcıkların" adam kayırma, kollama gayreti sağlıkçıları adeta isyan etme noktasına getirmiş durumda!

Ezcümle; bazı idarecilerin pandemi döneminde bile "O bizden, sen değilsin!" şeklinde sağlık emekçilerini ötekileştirilmeleri, ayrıştırılmaları iş huzuru ve barışının bozulmasına neden oluyor...

Gün aşırı tutulan nöbetler, kötü çalışma koşulları, emeğin karşılığını alamama, şiddet, mobbing...

TIKLAYIN

Sağlıkçıların gücü ve sabrını tüketmek üzere!..

***

Geçen hafta elektronik posta adresime sağlık çalışanlarından mesajlar geldi...

Ağırlık olarak yoğun iş gücünden bahsettiler ve bazı yeni sözleşmeli idarecilerin yaptıkları haksızlıklara değindiler...

Bazı sağlıkçılar yazdıkları metinde sıkıntılarını şöyle paylaştı:

"Hastanelerimiz hınca hınç kovid'li hastalarla dolup taşıyor... Elimizden geldiğince hizmet etmeye çabalıyoruz. Bizler bu kadar özverili çalışırken, bazı idarecilerin yaptığı ayrımcılık bizleri gerçekten isyan etme noktasına getirdi. Bazı arkadaşlarımız istifa etmeyi bile düşünüyor... Pandemi başladığından beri sürekli kovid poliklinik, yoğun bakım ünitesi ve acil servislerde çalışan arkadaşlarımız var. Torpilli olanlar ise hep temiz alanlarda görevlendiriliyor! Hatta temiz alanda çalıştırılıp, sırf 'idarecinin torpillisi' diye kovid alanında çalışmış gibi gösterilip hak etmediği halde para alanlar bile var! Bu yeni bir olay değil!.. Pandemi başladığından beri bazı idareciler tarafından uygulanıyor. Biz sağlıkçılar için şaşılacak bir durum falan değil yani! Sıradanlaştı artık!.. Gücümüz de, sabrımızda tükenmek üzere. Yetkililerin bu konuya bir el atıp yapılan haksızlıkları gidermeleri gerekiyor. Keza görevlendirmeler konusuna mutlaka bir el atılmalı. Birileri pandemi başladığından bu yana masa başında oturtulurken, birileri de 6- 7 aydır sürekli kovid alanlarında çalıştırılıyor?!.."

***

Evet, sağlık emekçileri, yaşanan bu olaylara yetkililerin el atmasını bekliyor ve istiyorlar...

Toplumumuzun sağlığı için bir an önce, ivedilikle sağlık personelimizin kaygıları giderilmeli, psikolojik motivasyonları artırılmalı ve dirençleri yükseltilmeli diye düşünüyoruz!..

Kaynak: Lale Akasoy / Yeni Dönem

Yorumlar (25)
Misafir 1 ay önce
Sayın editör bu konuyu gündemde tutmanızı rica ediyoruz; Çünkü sözleşme imzalayan 100’lerce kişi sağlık sınıfında değil hatta 657 kapsamın olmadığı halde idareci olarak görev yapıyor, liyakat ve ehliyet sahibi olmayıp iş ve işleyişi konusunda hiç bir fikir sahibi değiller.Bunun için kuruma faydadan çok zararı veriyorlar, başta Cumhur Reisimize ve onun davasına büyük zarar veriyorlar.Artık bunların bilerek başa getirdiklerini gösteriyor. Bunları kim kimler getiriyor gerçekten araştırılmasını talep ediyoruz.
DIŞARIDAN TORPİLLE MÜDÜR VEYA YARDIMCISI İSTEMİYORUZ 1 ay önce
İzmir Buca Seyfi Demirsoy ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de dışarıdan atama ile sözleşmeli yöneticiler var. Duyurulur
RAMAZAN 1 ay önce
SENİ YYAPSIN DEĞİL Mİ HAK ARARKEN KENDİNİ ÖN PLANA ÇIKARIYORSUN. SANKİ ASTRONOTTUR KENDİSİ
Mehmet 1 ay önce
Sağlık Bakanlığında bir Memur bir anda; A hastanesine müdür, sonra b hastanesine müdür, sonra Başkan yardımcısı, sonra naşka bir hastaneye müdür, sonra Bakanlığa çok iyi yere geliyorsa!!! Bu Liyakat değil başka birşeydir! Hakkıyla mı gelmiştir Yazık diyorum sadece, kul hakkı, vebal daha ne diyelm???
Demokrat Biden 1 ay önce
Bir vhki Karadeniz bölgesinin en büyük hastanesi olan eğitim araştırma hastanesine "teknik müdür" yapıldı.Üstelik o hastanede makine mühendisi, inşaat mühendisi,medikal mühendisi varken.Liyakat beklemeyeceğiniz ama torpilin en üst seviyesini bekleyeceğiniz yerdir sağlık bakanlığı
TRUMP REİS 1 ay önce
sağlık çalışanı arkadaşlar , nedir bu halimiz yahu....minnoş gibi mıy mıy mıy....
liyakat? 1 ay önce
sayın editör; sizden ricamız liyakat noktasında sık sık haber yaparak gündem yapmanız olacaktır. 657'nin olmazsa olmazı ehliyet liyakat ve sadakattir. ülkemizde ciddi manada liyakat eksikliği vardır. önümüzdeki günlerde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı mülakatında referans değil de liyakat noktasında alımların yapılması ile ilgili haberleri paylaşırsanız sağlık personelinin SESİ olursunuz. tebrik ederiz bu haberlerin devamını bekleriz.
MEHMET ALİ YAMAN 1 ay önce
BAŞTA MÜDÜRLÜKLERDE EBELER HEMŞİRELER DOKTORLAR UZMAN MEMURLUK YAPARSA VE HİÇ İŞTEN ANLAMAYANLAR SIRF TORPİLİ VAR DİYE UZMAN OLUR MAAŞINI ARTTIRIRSA.NE DAVA KALIR NE SAYGI NEKURUM NEDE İŞ BARIŞI İŞİ BİLENLER ÇALIŞMAKTAN NEFRET ETTİ.ARTIK YETER.
MEHMET ALİ YAMAN 1 ay önce
VE BUNLARIN NE UZMANI OLDUĞU BİLE BELLİ DEĞİL SNAVSIZ LİYAKATSIZ UYDURMA BİLE OLSA MÜLAKATSIZ.BELGESİZ.GELDE ŞEFKLE ÇALIŞ KİMİN MAAŞINI İKİ KATINA ÇIKARMAK İSTİYORLARSA ONU UZMAN YAPIYORLAR.LANET OLSUN BU SİSTEME.
Ankara 1 ay önce
Ankara Destek Başkanlığı (Mali İşlerde) kaç hemşire, sağlık memuru, ebe, laborant, diş tabibi gibi kaç sağlıkçı personel hala masabaşı çalışıyor? Destek sağlıkçı Mali işlerde çalışıyor?? Sorum Bu kadar???? Covid coşmuşken hemşire ebe sağlık memurunun Destek te işi ne ????
sağlıkçı 1 ay önce
adam kayırmacılık vardı bukadar aleni deyildi.sadece pandemi günyüzüne çıkardı pandemi bile kişiler arasında ayrım yapmıyor insan oğlu işte nerde hak hukuk
remzi 1 ay önce
bunlar yalan haberler bu ülkede böyle şeyler olmaz olsaydı yer yerinden oynardı hepsi dedikodu ...
Gassss 1 ay önce
Beğenmiyorlarsa istifa etsinler kardeşim atanmayı bekleyen dışarıda milyonlarca adam var , caz cuz yapmasınlar yasak kalkınca bassınlar istifayı.
Adamlar istifa edince 1 ay önce
Sendemi yalakalık yapıcan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?