PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOKİ’nin Ucuz Konut Projesi Detayları Belli Oldu!

13 Eylül‘de açıklanacağı duyurulan büyük sosyal konut projesinin detayları belli oldu. % 10 peşinatla 20 yıl vade ile ev sahibi olunabilecek.

Gündem 10.09.2022, 16:25 Cansu Polat
TOKİ’nin Ucuz Konut Projesi Detayları Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 13 Eylül‘de açıklanması beklenen sosyal konut projesi ile 100 bin alt yapılı konut arsası oluşturularak %10 peşinatla 20 yıl vade karşılığında ev sahibi olunabilecek.

20 yıl vadeli verilecek toplu konutlar da taksit miktarının asgari ücretli çalışanların ödeme imkanlarına göre belirleneceği de gelen bilgiler arasında.

Sosyal Konutlar Nerede Yapılacak?

TOKİ tarafından yapılacak sosyal konutların inşa edileceği yerlerin 81 il’de oluşturulacağı öğrenilirken, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı Valilikler aracılığıyla aylar öncesinden talepleri topladı. Vatandaşa verilecek olan konutların milli emlak arazileri olduğu öğrenildi.

Kimler Konut Alabilecek?

Konutu bulunmayan, herhangi bir mal veya mülk için hissedar olmayan dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle hayallerindeki konutlara kavuşacak. Vatandaş ya sosyal konut projesi ya da ucuz arsaya başvurabilecek. Kampanyada, başvuruların ardından kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

Kaç Taksitte Ödenecek?

Kuraya katılım gösterilmesinin ardından ev almaya hak kazanan kişiler, yüzde 10 peşinat verip, 20 seneye ulaşan vadelerle taksit öderek ev sahibi olacak.

Konutlar Ne Zaman Teslim Edilecek?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılacak konutların en geç iki yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

Aylık Ödeme Ne Kadar Olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirtmişti. Kurum, "Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması gerekiyor" demişti. Bakan Kurum'un açıkladığı hane halkının gelirinin yüzde 30'u sınırı dikkate alındığında İstanbul'da ödenecek en yüksek aylık taksit 4.800-9.600 TL, diğer illerde ise 4.200-8.400 TL olacak. (Gelir limiti şartının bir kişinin mi yoksa 2 kişinin gelirini mi kapsadığı daha tam belli olmadığı için hesaplamada İstanbul için hane halkı geliri 16 bin TL için 4.800 TL'lik taksit karı-kocanın en üst limitten maaş aldığı durumda ise hane geliri 32 bin TL olacağı için 9600 TL hesaplanmıştır) En düşük taksit tutarı asgari ücrete göre hesaplanırsa da ailede tek çalışan varsa 1.650 TL iki çalışan varsa 3.300 TL olacak.

Gelir Limiti Belirlendi Mi?

Proje kapsamında İstanbul'da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ'ye başvuru yapabilecek.

Emekliye Gençlere Kontenjan Var Mı?

Konut hamlesi kapsamında dar gelirliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve emekliler de ayrı kota içinde değerlendirilecek. Gelen yoğun talep üzerine toplam konut sayısının yüzde 20'si gençlere, yüzde 20'si de emekli vatandaş için ayrıldı.

Evlerin Özelliği Ne?

Yerel ve yatay mimari ile inşa edilecek evler, sıfır atık projesine uyumlu olacak. Enerji verimliliği de ön plana çıkarılacak. Projede, iklim dostu malzemeler kullanılacak.

Projede Sadece Konut mu Var?

Sosyal Konut projesinde konut, konut arsası ve sanayi siteleri olacak. Konut projesine giremeyenler, arsaya başvurup kendi evlerini yapabilecek.

Yorumlar (6)
are 4 hafta önce
karı koca çalışan memurlar alamayacak. bu ülkede asgari ücretli ve zengin ev alırken bizler alamıyoruz bu saçma sapan madde yüzünden. memurda ev sahibi olmak istiyor
... 4 hafta önce
Ya zengin olacaksın ya asgari ücretli ya emekli yada şehit Gazi yakını felan yada mülteci 2 çalışan memura ev yok. Yok kardeşim sandığı bizde böyle küçük hesaplarla oyumuzu atacaz. Neymiş evi olmayan yok hissesi olmayan. Yav sanane kardeşim. Evim olsa da yine alsam çocuklarıma ev bıraksam kötü mü. Hiç olmayana verecekmiş. Bana da adam gibi bir ödeme planı çıkar memur kesimde alsın. Allah sizi bildiği gibi yapsın yeminle. Nefret ettiriniz. Ulan Elin Suriyeli sine afganina ev var.memuruna parasıyla ev yok. hane halkı geliri bilmem ne bilmem ne. Ulan Yunan miyiz biz elin jöleli suriyelisi bizden kıymetli ne biçim insansınız siz. Bu Araplar sizi bitirecek göreceksiniz.
Sağlıkçı 4 hafta önce
3 sene önce kurası yapılan sosyal konutların daha bir çivisi bile çakılmadı. Fakire diye yapılıyor ama memurların bu maaşlarla bile alması zor.
Evliya 4 hafta önce
anlasaniA mevcut yonetime sonrakis ecimlerde memurlardan oy cikmayacak gene askeri ucretli garibanin pesindeler nede olsa cogunluk onlar gozumuz yok Allah daha cok versin memurunu dusunen kim ki..
sağlıkçı 4 hafta önce
Sağlıkcılar mağdur büyükşehirlerde kiralar en az 4000 oldu lojman yapmalı bakanlıklar veya memurlarıda kapsamalı toki başvuruları
KAMUPERSONELİ 4 hafta önce
Kamuda çalışan emekli olurken bir ev parası alamıyor bari onlarada yapın toplu parasını almasın ev verin isteyene
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?