PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Kontenjanlarının Yarısı Boş Kaldı

Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre 408 uzman hekimin katıldığı sınavda kontenjanların sadece 256 tanesi doldu. 230 kontenjan ise sınava giren uzman hekimler tarafından tercih edilmedi ve boş kaldı.

Gündem 02.04.2022, 17:16 Cansu Polat
Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Kontenjanlarının Yarısı Boş Kaldı

YDUS’a kontenjan sayısından az adayın girmesi ve kontenjanların %48’inin boş kalması yandal uzmanlık eğitimine ilginin azaldığını düşündürdü.

HASTA DA MAĞDUR, DOKTOR DA

Yandal eğitim ve sonrasındaki şartlardan dolayı birçok yandal uzmanı istifa ediyor. Sorunların başında düşük ücret, alanı dışında çalıştırılma ve mecburi hizmetin yandal sonrasına da eklenmesi geliyor.

Tıp fakültesi sonrası, uzmanlık sonrası ve yandal eğitimi sonrası toplamda üç kere mecburi hizmete gidilecek olması yandal eğitimine olan ilgiyi düşürüyor.

Anadolu illerinde yandal uzmanı bulamayan hastalar diğer illere gitmek zorunda kalıyor.Mevcut şartların düzeltilmesi hem yandal uzmanını hem de hastaları bu mağduriyetten kurtaracaktır.

Yorumlar (8)
doktor 2 ay önce
Kadın doğum uzmanıyım yandal yapsam bu ekonomik krizde aç kalırım üstüne mecburi hizmet ile doğuya atarlar aile düzenim bozulur bide orda seni döverler. Ben aç kalıp 3 sene ekstra okuyacağım tekrar mecburi yapacağım sonra bana doktorluk para kazanmak için yapılmaz diyecekler. Bu işin yapılabilirliği kalmadı artık yandal yapacağıma gider fayans döşemeyi öğrenirim 3 yılda, gider dükkan açar daha çok kazanırım. Yandal yapacak adamın akli dengesinin bozuk olması lazım. Doktorluk için de aynısı geçerli
azmi 2 ay önce
Gerizekalı sadece doğuda mı dövüyorlar. Ülkemin her yerinde şiddet var.
ysp_başkanı 2 ay önce
Yapmazsanız yapmayın be millet sizin yüzünüze çok meraklıydı, para için yapma zaten doktor dediğin hayır dua alır millet için vatan için yapar mesleğini.
İç hastalıkları 2 ay önce
Yandal yapsam borç ödeyemem ve çocuklarıma iyi bir gelecek sağlayamam. 3 yıl düşük maaş ve sonrası yine zorunlu hizmet olduğu sürece yandal da cazibesini kaybedecektir.
Memur 2 ay önce
Bir büyüğümüzün tavsiyesine uyarak gitmişler, asistan intörn Dr bakın kendinize, gerçi onlar yurtdışına daha çok gidiyor, olmadı Sierra Leone den Dr buluruz , gidiyorlarsa gitsinler
hemşire 2 ay önce
suriyeden getirek
Gitsinler 2 ay önce
Doktorlara gitsin diyenler hasta olunca en iyi profu bulurlar, gerekirse Amerika'ya gider tedavi olurlar ya halk ? Dr lar giderse gitsin diyen halk kesimi inşAllah duanız kabul olur çoğu gider, burada kimse kalmaz. Biraz dile çalışan gidiyor zaten, kurslar dolu, umarım şartları daha da hafifletirler de çoğunluğu gider kurtulur.
sağlıkçı 2 ay önce
özele gitsinler veya suriyeli dr getirsinler
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?