Tıp Öğrencisi Nişanlandıktan Sonra Doktor Olunca Nişanı Attı, Nişanlısı Dava Açtı: Yargıtay'dan Emsal Karar Geldi!

İddiaya göre Tıp Fakültesinde öğrenci olan genç nişanlandı ancak doktor olunca nişanı attı. Hayatının şokunu yaşayan nişanlısı genç kız, çektiği acı, ızdırap ve elem sebebiyle nişanı atan doktora karşı manevi tazminat davası açtı. Yıllar süren davada Yargıtay son noktayı koydu ve nişan bozulması nedeniyle doğal olan üzüntü sebebi için manevi tazminata hüküm edilemeyeceğine karar verdi.

Gündem 05.02.2021, 17:39 05.02.2021, 17:43 Güler Sağlam
Tıp Öğrencisi Nişanlandıktan Sonra Doktor Olunca Nişanı Attı, Nişanlısı Dava Açtı: Yargıtay'dan Emsal Karar Geldi!

Özel bir şirkette çalışan genç kız ile tıp fakültesi öğrencisi olan genç aile arasında yapılan bir törenle nişanlandı. İddiaya göre; okulu bitirip doktor olan genç adam, genç kıza telefon mesajı atarak nişanı bozduğunu iletti. Adeta dünyası başına yıkılan genç kız soluğu mahkemede aldı.

5. Aile Mahkemesi'ndeki davada ifade veren nişan mağduru genç kız, nişanı gelenek ve görenekler gereği ailesinin yaptığını, nişan döneminde davalının tıp öğrencisi, kendisinin ise işte çalıştığını dile getirdi.

BAŞKASIYLA İLİŞKİSİ VAR

Davalının doktor olduğunda hiçbir kusuru ve kabahati olmadığı halde nişanlılığı bir telefon mesajı ile bitirdiğini, facebooktan yeni bir ilişkisinin başladığını bildirmesi üzerine başka biri için ayrıldığını anladığını söyledi.

Davacı genç kız, nişan masrafı ve davalıya verilen harçlık için 10 bin TL maddi ve çektiği acı, ızdırap, elem ve davalının başkası ile birlikte olması nedeniyle 40 bin TL manevi tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verilmesini istedi.

Mahkemede savunma yapan davalı doktor ise nişan töreninin yapılmadığını sadece aile arasında söz kesildiğini, söz töreninde mutad dışı masraf yapılmadığını, evlenmeyi Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) kazandıktan sonra düşündüğünü kaydetti.

TIKLAYIN


YARGITAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

Kusurun davacıda olduğunu, manevi tazminat şartları oluşmadığı gibi miktarının da fazla olduğunu, nişanlısından ayrıldığı için kendisinin de üzgün olduğunu, üzüldüğünden dolayı kazanmak istediği sınava hazırlanamadığını belirterek davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, davanın kısmen kabulü ile bin 566 TL maddi tazminat ile 20 bin TL manevi tazminatın davacıya ödenmesine hükmetti. Kararı davalı temyiz edince devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, nişanın bozulması nedeni ile doğal olan üzüntü sebebi ile oluşan menfaat ihlali için manevi tazminata hükmedilemeyeceği gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu.

EMSAL KARAR

5. Aile Mahkemesi bozmaya uyularak yapılan yargılama neticesinde davacının manevi tazminat talebinin reddine hükmetti. Kararı taraf avukatları temyiz etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

Kararda; “Davacının tüm, davalının sair temyiz itirazlarının reddi ile nişanın bozulması nedeni ile doğal olan üzüntü sebebi ile oluşan menfaat ihlali için manevi tazminata hükmedilemeyeceği, ancak nişanın bozulması nedeni ile fahiş bir zarar doğmuştur. Bu nedenle kişilik hakları da saldırıya uğramış ise bu durumun ispatı halinde manevi tazminata hükmedilebileceği, temyize konu uyuşmazlıkta davalının sebep göstermeden nişanı bozduğunun anlaşılmıştır. Bu hali ile davalının, davacının kişilik haklarına saldırarak doğal üzüntüyü aşan şekilde manevi zarara (objektif zarar) yol açtığından söz edilemeyeceği, bu itibarla manevi tazminat koşullarının somut olayda bulunmadığı tespit edilmiştir. Mahkeme hükmünün onanmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
hemşire 4 ay önce
haksızlık her yerde hekime ayrıcalık böyle de olnmaz ya hem üzüyor hem tazminat ödemiyor saçmalık
Al işte 4 ay önce
Bomboş bir habere bomboş bir yorum yapan "hemşire" nickli bomboş biri
Doktor düşmanı 4 ay önce
Doktor düşmanlığı her yerde hekimin özel hayatından sana ne tazminat ödese mutlu mu olacaksın? Olayın içini biliyor musun da tazminat ödemiyor diyorsun
Ahmet Alimcan 3 ay önce
Ünide öğrenciyken ve para kazanamıyoken kzdan maddi manevi ve cinsel anlamda menfaat elde etmiş. kız da evlenmeden kendini kullandırmayaymış. Heves geçince böyle oluyo. Delikanlı pompa ihtiyacını gidermiş sonra farklı limanlara yelken açmış hepsi bu
12
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?