TBMM'de İntibak ve 3600 Ek Gösterge Araştırma Önergesi!

TBMM genel kurulunda emeklilikte yaşa takılanlarla, intibak ve 3600 ek göstergeyle ilgili Meclis Araştırma Önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak görüşmelerin 13/10/2020 Salı günü ele alınmasına karar verildi.

Gündem 15.10.2020, 13:15 15.10.2020, 17:04 Güler Sağlam
TBMM'de İntibak ve 3600 Ek Gösterge Araştırma Önergesi!

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve 20 milletvekilinin 30/7/2020 tarihinde Meclis Başkanlığına sunduğu, emeklilerin sorunlarının incelenerek bu sorunlara çözüm yollarının belirlenmesine ilişkin Meclis Araştırma Önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak görüşmelerin 13/10/2020 Salı günü birleşiminde yapılması önerilmiştir.

İYİ PARTİ GRUBU ADINA HÜSEYİN ÖRS (Trabzon) –emekli vatandaşlarımızın birçok sorunu var. Her seçim döneminde, seçim vaatlerinde yer alan 3600 ek gösterge ve intibak yasası ne yazık ki tozlu raflarda kalmış, verilen sözler tutulmamıştır. İntibak yasasının çıkarılması ve vergi iadesinin yerini alan ek ödemenin yüzdesinin artırılmasıyla maaşlarında ve ikramiyelerinde artış olacak olan emekliler, bir umut meclisten çıkacak yasayı beklemekteydiler. Emeklilerimiz için en az ek ödeme tutarı günün şartlarına göre yükseltilmeli, ek ödeme oranları en az yüzde 8 – 9 olarak belirlenmelidir.

Değerli milletvekilleri, 2000 öncesi dönemde alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’ten az olamayacağı hükmüyle emekli aylıklarını koruyan bir sistem bulunmaktaydı, 2000 sonrası için alt sınır aylık bağlama oranın yüzde 35’e düşürülmesiyle birlikte aylıkları koruyan bu sistem de ortadan kalmıştır. Gerçekçi bir alt sınır aylık bağlama oranı ivedilikle belirlenmelidir. Ayrıca 2000 öncesi SSK emeklilerine 6283 sayılı Kanun’la intibaklar yapılmış ve 1 Ocak 2013 itibarıyla intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmişti. 2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmasına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar vardır, bu farklılıklar da ivedilikle giderilmelidir.

TÜFE artışının hesaplanmasındaki ana harcama madde grupları ve dağılım yüzdeleri çalışanların ve emeklilerin zamlarını yakından ilgilendirmektedir. Doğal gaz, elektrik, ulaşım, çay, şeker ve diğer gıda maddelerine gelen yüksek oranlı zamların TÜFE hesaplamalarına ve artışlarına sınırlı yansıması, çalışanların ve emeklilerin aylıklarını küçülten bir etki yaratmaktadır.

TIKLAYIN

Bir başka hususu daha arz etmek istiyorum. Sağlık hizmeti ihtiyacı giderek artan emeklilerimizin aylıklarından önemli tutarda “katkı payı” adı altında kesintiler yapılmaktadır. Vakıf üniversiteleri ve özel hastanelerin yüzde 200’e kadar ilave ücret uygulaması emeklilerimizin ödeme gücünü aştığından, emeklilerimizin bunlardan  sağlık hizmeti alması da zorlaşmaktadır. Çalıştıkları yıllarda yüksek oranda kesilen genel sağlık primleri, emekli aylığını ve sağlık hakkını güvence altına almak adına ödenmiştir.

Bu nedenle, emekliler katkı paylarından muaf tutulmalı ve muayene ücreti, ilaç farkı, reçete bedeli ve ilave ücret gibi hiçbir ad altında katkı payı alınmamalıdır.

Bir de dinî bayramlarda biner Türk lirası emekli ikramiyesi uygulaması, dinî bayramlarda emekliye birer maaş ikramiye şeklinde yeniden düzenlenmelidir.

Son olarak AK PARTİ dâhil bütün partilerin “Çözeceğiz.” diyerek söz verdiği emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini dile getirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili İYİ PARTİ olarak verdiğimiz önerge iktidar grubu tarafından reddedilmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar kazanılmış haklarının gasbedilmesinden rahatsızdırlar. İktidardan istediğimiz, vatandaşlarımızın hak taleplerini devlete yük olarak görmekten vazgeçmeleridir. Bu ülkenin vatandaşının hak talebi devlete yük değildir. Gelin, bu yasama döneminde, emeklilikte yaşa takılanların önündeki takozu kaldıralım. Biz getirdik reddettiniz, siz getirin biz destekleyelim.

Kamu Biz

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
3600 3 ay önce
Emeklilikte “yaş” faktörü biraz daha aşağı çekilsin, 3600 verilsin ve maaşlara zam yapılsın diyen insanların bu talepleri normaldir. Herkes daima en iyisini ister. Emeklilikte “yaş” faktörüne bir çözüm getirilmesi de her zaman talep edilebilir, normaldir. Bu durumun 1999’da oluştuğu da unutulmamalı! FETÖ gibi örgütler ortaya çıkan boşluğa ve taleplere “EYT’liler-3600 vb.” diye isim vererek herkesi “tek çatı” altında toplamaya çalışıyor. Bu da “olağan” diyelim, insanların “tek yumruk” hareket ederek haklarını istemesi daha etkili olur.

Peki, olağandışı olan nedir? “Tek çatı” halinde toplanan EYT’liler vb. hak arayıcıları üzerinden kendi emellerini araya sıkıştıran FETÖ herkesi çatır çatır kullanıyor, çoğu kişi de bunun farkına varamıyor. Tıpkı siyonizme çalışıp bunun farkında olmayanlar gibi! Mevzu “hak arama” noktasından çıkıp siyasi propagandaya dönüşüyor. “EYT’lilere vermediler ama Suriyelilere veriyorlar. Polise öğretmene verdiler bize yok” demeye başladılar. Bu formül İstanbul’da tuttu. FETÖ hedefine ulaştı. Bu duruma da siyasi iradenin önlem alması gerektiği ortada! Adamlar plan yapıyor, herkesi aynı torbanın içine koyuyor, PKK’lısı, FETÖ’sü, Ulusalcısı, Kemalisti, eski ülkücüsü, muhafazakar görünümlüsü bir araya geliyor ve kızgınlıkları yada küstükleri için “aynı kişiye” oy verip onu seçebiliyorlar...

Son cümlem devletin yaptıklarını görmezlikten gelip, son teknolijik hizmetleri umursamayıp, gelişen ve güçlenen Türkiye'de kendinizi kullandırmayın. Devletinize sırt çevirmeyin. Emin olun en iyisi zamanla olacaktır.
Hasan 3 ay önce
HAVADA BULUT 3666 SEN BUNU UNUT.
Emekli 3 ay önce
Yazık oluyor. İnsanlarla dalga gecer gibi haber yapmayın.

Az bir ümitimiz var. Onunla oynamayın
Mustafa Kılıç 3 ay önce
Emekli öğretmenim.Cumhurbaşkanımızın 3600 ek gösterge sözününün gerçekleşmesini bekliyorum.Zira Başkanımız sözünün eridir.Saygılarımla.
ALİ 3 ay önce
ne 13 ekimi 17 ekim oldu de bari yalan söylemeyin...
İbrahim Halil akmelek 3 ay önce
Asıl sorun 3600 ek gösterge hangi feto brokratina takıldı bunu göremeyen Bir brokrat o makamda oturmasin.demekki hâlâ bu hükümeti kullanan fetocu brokratlar iş başında.su gün verecem biz sözümüzü tutarız deyipte bizleri oyalamayin yarına çıkacak denediniz mi var.bir an önce sözünüzü tütün ahirete borçlu giymeyin bunun geciktiren. Siz değilsiniz sizinguvendiginiz brorattir.selamlar
özdemir mercankaya 3 ay önce
3600 ek gösterge geçikti bir an önce yasallaşması gerekir.tahsil durumuna göre verilirse adil.hem neden 4 meslek ya diğer meslekler onlarada verilmelid.maaşlar nasılki tahsile göre veriliyor ek göstergede tahsile göre verilmelidr
-5
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?