Sözleşmeli Yöneticiliği Sorumluluktan Kaçma Makamı Yaptılar!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Tesislerinde maliyetlerin düşürülmesinin en önemli ayağı satın alma süreçlerinde yer alıyor. Bu süreç malzeme talebi ile başlarken, muayene kabul komisyonu ile sonuçlanmaktadır. Ancak şuan sahada öyle bir durum yaşanmaktadır ki; talepte bulunan birimin bağlı olduğu sözleşmeli yöneticilerimiz bu talebe imza atmadığı gibi İhtiyaç Tespit Komisyonları akıl almaz derecede kalabalıklaştırılarak talebin değerlendirilmesinden çok, sorumluluğun dağıtıldığı komisyon halini almıştır.

Gündem 26.01.2020, 20:27 27.01.2020, 12:56 Güler Sağlam
Sözleşmeli Yöneticiliği Sorumluluktan Kaçma Makamı Yaptılar!

Hastanelerde, kullanılan tıbbi sarf-malzemelerin, sunulan hizmetlerdeki tüketilen tüm malzemelerin alımlarının yapılmasında doğru tetkikler ile maliyetlerin kontrollerinin yapılabilmesi hayati önem arz etmektedir. Günümüzde artık sözleşmeli yöneticiler, kaliteli hizmet sunabilmenin tüm şartlarını yerine getirirken, artan maliyetler karşısında da yeni stratejiler bulmak-üretmek zorundadırlar. Zaten bulundukları sözleşmeli yöneticilik makamlarının yapısı sırf bu yüzden 663 sayılı KHK ile düzenlenerek, SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİK MODELİ olarak değiştirilmiştir. 

TIKLAYIN

Ancak, gelinen noktada gerek il sağlık müdürlüğü bünyesinde satın alma iş ve işlemleri ile ilgili süreci yönetmek için bulunan başkan, başkan yardımcısı,uzman, gerek hastane bünyesinde istihdam edilen idari ve mali hizmetler müdür ve müdür yardımcısı hastanelerde maliyetlerin düşürülmesi için en önemli ayak olan satın alma süreçlerinde yer almamaktadır. Satın alma süreci istek ile başlamakta ve muayene ile bitmektedir. Ancak istek yapan birimin bağlı olduğu sözleşmeli yönetici isteğe imza atmamaktadır. İhtiyaç tespit komisyonları ise inanılmaz kalabalıklaştırılmış, isteğin değerlendirilmesinden çok sorumluluğun paylaşıldığı bir komisyon halindedir. Yaklaşık maliyetlerin hazırlanması, piyasa fiyat araştırması sırasında başkan, başkan yardımcısı,uzman, idari ve mali hizmetler müdür ve müdür yardımcısı yer almamaktadır. Muayene komisyonlarında da sözleşmeli yöneticiler yer almamaktadır. İhaleler yapılamamakta ve ihalelerin yapılamaması nedeniyle pazarlık ve doğrudan temin ile sistem yürütülmeye çalışılmaktadır.

Sözleşmeli yöneticiler hiçbir satın alma sürecinde imza atan sorumluluk alan olmadığı için çalışanlarda artık sorumluluk almak istememektedirler. Sözleşmeli yöneticili sistemi ile sözleşme imzalayanlar bulundukları kadrodan daha fazla maaş almaktadırlar. Bu maaşlar makam odalarında otursun, yakınlarını sıra beklemeden muayene ettirsin, sendika temsilcilerini ağırlasın diye verilmemektedir. Sözleşmeli yöneticiler tüm satın alma süreçlerinde yer almalıdır. Satın alma süreçlerinde yer alan sözleşmeli yöneticileri tebrik ederiz. Ancak, almayan sözleşmeli yöneticilerin sorumluluk almaları sağlanmalıdır

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Zabahakadar58 13 ay önce
Sözleşmeli yöneticilik yetkili sendikayla al takke ver külah olmuş hangi yalakamızı rahat ettiririz kimleri rahatsız ederiz dert bu
Saglikci 13 ay önce
Siyaseten güçlü olanın geçtiği bir sistem akıllı olanın veya yetenekli olanın değil liyakat berde kaldı inanın şube müdürlüğü sınavına girmişlerdi çoğu barajı bile gecememisti zeka küpü hepsi ????????????
LİYAKAT 13 ay önce
NEDEN MEB İN AÇTIĞI GİBİ YÖNETİCİLİK SINAVLARI AÇILMIYOR. SAĞLIK BAKANLIĞININ TAMAMININ ÇÖKMESİNİ Mİ BEKLİYORLAR. KALİTE VE VERİMLİLİK DENETİMLERİYLE YÖNETİCİLERİ DEĞERLENDİRMEK TAM BİR FİYASKO ÇÜNKÜ GELECEK DENETLEMEÇİLERİN GÜNÜ BELLİ KAĞIT ÜZERİ YER MEKAN AYARLAMALARIYLA PUANLARI YÜKSEK TUTARAK YERLERİNDE TUTUNMAYA ÇALIŞIYORLAR :)
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?