Sözleşmeli Yöneticilerde Liyakat Kime Göre Neye Göre?

14 Ağustos İl Sağlık Müdürlerinin sözleşme uzatımı için son tarihti. Diğer 2 bölge'nin ise sözleşme uzatım tarihleri 14 eylül ve ekim ayı. Bir sınav veya müracaat sonucu olmadan imzalatılan sözleşmeler konusunda sağlık çalışanları neden sorusunu aklından atamaz halde. Üstelik her gün sözleşmeli yöneticiler ile ilgili haberler ulusal ve yerel basında Bakanlığın vizyonunu yaralamaya devam etmekte.

Gündem 17.08.2020, 11:50 17.08.2020, 13:46 Güler Sağlam
Sözleşmeli Yöneticilerde Liyakat Kime Göre Neye Göre?

Metrepol olarak ifade edilen İstanbul, İzmir gibi illerde bir sendikaya bağlı olarak iki yada daha fazla şube bulunabilmekte. Ancak aynı sendikaya bağlı iki şube arasında dahi Sözleşmeli Yönetici atamaları konusunda görüş farklılıkları ortaya çıkmakta. Bir şube başkanı atamalar için il sağlık müdürüne teşekkür ederken diğer şube başkanı  atamalarda liyakatın olmadığını savunmakta.Yani farklı görüşten bahsetmiyoruz. Aslında bu sorun şuan da tüm ülkede yaşanan sözleşmeli atamalrında var. Başta Sağlık çalışanları yapılan atamalara  evet hakkı ile oldu layıkı ile oldu diyemiyor. Nedenlerini Maddeleştirelim.

  • Öncelik ile bir sınavın olmaması
  • Bir müracaat döneminin olmaması
  • Karne puanları etkili olacak denmesine karşı puanı düşen ilde Sağlık Müdürü başta olmak üzere sözleşme imzalanmaya devam edilmesi
  • Sözleşmeli yönetici olarak atananlar arasında bulunan akrabalık ilişkileri
  • Sözleşmeli Yönetici olarak atananlardan bazılarının sendika yönetim kurulu üyelerinin olması
  • Atanan sözleşmeli yöneticinin atandığı alan ile ilgili hiç bir bilgi ve tecrübesinin olmaması
  • Kurum dışından yapılan atamalar

Bu sıralamayı uzatmak mümkün. Ancak temel kriter bunlar. O nedenle sağlık çalışanları artık bir sözleşmeli yönetici atandığında olaya çok farklı bakar hale geldi. Sadece mesaisi bir an önce bitsin ve çalıştıgı kurumdan ayrılsın istiyor. 

Kısacası Sözleşmeli Yönetici atamalarında tek kriterin lians mezunu olmak olarak belirlendiği bir sistemde liyakat kavgası bitmez. Liyakat kime göre neye göre.

Kriterlerin net oldugu, müracaatın olduğu bir sınavın oldugu durumda sağlıkta şuan yaşanan sistemsel sorunların en az yarısı çözüme kavuşur.Sağlık çalışanları umut ile o günler beklemkete.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Denizli 13 ay önce
Riyakat ne bilemedik Denizli'de Md çok seviliyor da vekillerimiz de seviyor o yüzden personel kimki yeterki yağ olsun bu Md olsun boşa yazıyoruz arkadaşlar İmam bildiğini okuyor derler ya
Liyakat 13 ay önce
Ankara Destek de liyakat yok mu? El atılnalı mı?
BİRİSİ 13 ay önce
dayı meselesi dayı. Uzmanlarda öyle dayın varsa uzmansın.
Yorum34 13 ay önce
İstanbul tepeden tırnağa değişsin artık. Hiç bir dönem bu kadar liyakatsız bir ekip görmedik. İçlerindeki belki yüzde beşi geçmeyen, çok az sayıda olan iyileri tenzih ederim.
Aa 13 ay önce
Köpeğin sahibine sadakati neyse, onlarında... bilmem anlatabildim mi?
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?