Sözleşmeli personele kadro hakkında 10 maddelik önerge TBMM'de

Kamuda çalışan personelin istihdam şekillerinin farklılaşmasının yarattığı mağduriyet ile sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin 10 maddelik soru önergesi Meclise sunuldu

Sözleşmeli personele kadro hakkında 10 maddelik önerge TBMM'de

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 04.06.2020 Ömer Fethi Gürer/Niğde Milletvekili 

Kamuda kadrolu, sözleşmeli ayrımı nedeni ile çalışanlar arası ayrımlar doğmaktadır bu durum iş barışını olumsuz etkilemektedir 

1. Kamu emekçilerinin; 4/A, 4/B, sözleşmeli personel vb. ayrımlara tabi tutulması sonucu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çalışanlar arasında bu ayrım iş yaşamını olumsuz etkilemekte, ücret ve iş güvencesi sorunları oluşmasına neden olmaktadır. Tüm kamu emekçilerinin aynı statüde istihdam edilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?

2. Kamuda çalışan 455 bin 4/B statüsündeki sözleşmeli personelin, bir an önce iş güvencesine kavuşmasını sağlayacak bir düzenleme yapılacak mıdır?

3. 657 Sayılı Kanunu'nun 4-B maddesine göre, çalıştırılan yüzbinlerce sözleşmeli personele uygulanan mevzuat sonucu ortaya çıkan mağduriyetler giderilecek midir?

TIKLAYIN

4. Devlet kurumlarında çalışanlara, genel seçimler öncesi, sözleşmeli personelin “kadroya” geçirileceğinin söylemesine rağmen neden gereği yapılmamıştır?

5. Kamu kurum ve kuruluşlarında, Mart 2020 itibariyle sayıları 455 bini bulan sözleşmeli personel (4/B) statüsünde çalışanlara verilen "kadro” sözünün tutulması için öngörülen bir süre var mıdır?

6. 2009, 2011 ve 2013 yıllarında kadro düzenlemesi yapılmasına rağmen kısa bir süre sonra sözleşmeli memurlukların yeniden oluşması ve sorunun sürekli kılınması nedeniyle yeni bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

7. 2002 yılında sözleşmeli sayısı 157 bin iken 2011'de 322 bin, 2012'de 178 bin, 2013'te 105 bin, 2014'de 121 bin, 2015'te 149 bin, 2016'da 180 bin, 2017'de 246 bin, 2018'de 349 bin, 2019'da 427 bin, 2020'de 455 bin sözleşmeli personel sayısı oluşmasının nedenleri nelerdir?

8. Kadrolu ve sözleşmeli personel arasındaki fark ve temel sorunlar; tayin hakkı, iş güvencesi, derece, kademe, kıdem, puan, maaş farkı, izin farklılıkları vb. ayrımların oluşmasının önüne geçecek bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir? 

9. Aile birliği, kademe ve derecesi olmayan, düşük sigorta ve maaşla çalışmak durumunda kalan tüm sözleşmelilere (4/B) iş güvencesi sağlaması için bir çalışma yapılmakta mıdır?

10. Kadrolu memurlarla aynı işi yapan ancak özlük hakları ve maaş konusunda aynı olanaklara sahip olamayan sözleşmeli personelin sorunları takip edilmekte midir?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sibel
Sibel - 3 ay Önce

Sözleşmeli atamanın kölelikten hiç bir farkı yok. Lütfen bizi yönetenlere sesleniyorum artık yeter elinizi vicdanınıza koyun ben bir sağlık calisaniyim kazandığın üniversiteyi farklı bir şehirde diye okuyamiyorum. Psikolojimiz hem madden hem manen bozuk acilen KADRO gelmisin talep ediyorum

Burcu büyükgümüş
Burcu büyükgümüş - 4 ay Önce

Başka bir açıklaması olamaz kadro istiyoruz.

oğuz
oğuz - 4 ay Önce

Kadro istiyoruz vermezseniz küseriz.

Hünkar
Hünkar - 3 ay Önce

Geçici işçiler yıllardır kadro bekliyor.

Yahya
Yahya - 4 hafta Önce

Yıllarca bu aziz milletin hakları yenildi halende yenilmeye devam ediliyor ben ne kimsenin çıkıp kadro mujdesi vermesini bekliyorum nede haksızca toplanan vergileri indirmeyi. Tek sözüm söz bir ALLAH bir ruzi MAHŞERDE hesap veremeyeceksiniz

ibo
ibo - 3 ay Önce

Hepsinin cevabı hayır...

SIRADAKİ HABER