Sözleşmeli personel için Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışma ne durumda?

Sözleşmeli personelimiz belirli bir süre çakılı kadro anlayışıyla çalıştığı için personeller aileleriyle bulaşamıyor, eş durumu tayininden yararlanamıyor, özlük hakları noktasında da bazı sıkıntılar yaşıyor. Bazı birimlerde, bakanlıklarda çalışma yaptık ama bunu sadece bir bakanlık nezdinde değil, bütün bakanlıklar, bütün kamu personeli nezdinde yeknesak bir düzenlemeyle çözümünü öngörmek üzere Maliye Bakanlığı nezdinde bir çalışma yürütülüyor.

Gündem 12.03.2021, 11:46 Güler Sağlam
Sözleşmeli personel için Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışma ne durumda?

4/B ve 4/D li sözleşmeli personele ilişkin TBMM genel kuruluna verilen önerge bugün görüşüldü.

HÜSEYİN ÖRS (Trabzon) – Değeri arkadaşlar, Anayasa’mızın bu maddesini hatırlattıktan sonra, milyonlarca kamu çalışanımızı çok yakından ilgilendiren bir hususu bugün burada, Genel Kurulda sizlere arz etmek istiyorum: Kamuda çalışan süresiz sözleşmeli işçilerimizin özlük hakları, statüleri, maaşları, maaş artışlarındaki düzensizlikler, sendikal hakları, aile birliğinin bozulmaması adına görevlendirme ve tayin haklarının toplu iş sözleşmesine dâhil edilmesi gibi pek çok sorunu vardır. Bu durumdaki işçilerimizin sorun, talep ve şikâyetleri zaman zaman basına yansımakta, bizlere ve sizlere de ulaşmaktadır.

Pazartesi günü Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Sincan’daydık. Esnaf ve vatandaşlarımızın talep ve şikâyetlerini dinledik. Tam da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığımız o gün, Sincan’da, kucağında çocuğuyla bir anneyle karşılaştım ve kendisini dinledim. Bu kardeşimiz bir devlet kurumunda çalıştığını, taşerondan 4-d kadrosuna geçen sürekli işçi olduğunu, ekonomik zorlukların doruklarda olduğu günümüzde 2,5 yaşındaki kızına kendisinin hem annelik hem de babalık yaptığını ifade etti. Ben de “Neden?” diye sordum. Eşinin Samsun’da 4-b kadrosunda çalıştığını, tayin hakları olmadığı için bir araya gelemediklerini ve kızının, babasını ayda bir-iki gün ancak görebildiğini ifade etti. Değerli milletvekilleri, bu kardeşimiz gibi aile birliği bozulan ya da bozulma tehlikesi yaşayan birçok vatandaşımız var. Bu işçi kardeşlerimizin mağduriyetleriyle ilgili olarak 23 Mayıs 2019’da ve 9 Ekim 2019’da 2 farklı soru önergesi vermiştim, onu da burada hatırlatmak isterim.

Değerli arkadaşlar,  aynı zamanda AK PARTİ Grup Başkan Vekili olan bir milletvekilimiz, geçtiğimiz ocak ayında katıldığı bir televizyon programında süresiz sözleşmeli personelin yaşadığı sorunların çözümü için Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı ve dedi ki: “Sözleşmeli personelimiz belirli bir süre çakılı kadro anlayışıyla çalıştığı için personeller aileleriyle bulaşamıyor, eş durumu tayininden yararlanamıyor, özlük hakları noktasında da bazı sıkıntılar yaşıyor. Bazı birimlerde, bakanlıklarda çalışma yaptık ama bunu sadece bir bakanlık nezdinde değil, bütün bakanlıklar, bütün kamu personeli nezdinde yeknesak bir düzenlemeyle çözümünü öngörmek üzere Maliye Bakanlığı nezdinde bir çalışma yürütülüyor.” Ben de buradan soruyorum: Yapılan bu çalışma ne durumdadır ve ne zaman bitecektir? Çakılı kadro mağduru, birbirine hasret anne, baba, çocuklar ne zaman kavuşacaktır?

Kamuda çalışan 4-b ve 696 sayılı KHK’yle taşerondan kadroya geçirilen 4/D kadrosundaki süresiz sözleşmeli ve çakılı kadro mağduru işçilerin yaşadığı sorunların çözümü noktasında atılacak her adıma destek vereceğimizi de belirtmek isterim. İYİ PARTİ olarak süresiz sözleşmeli kardeşlerimizin yaşadığı mağduriyetlerin çözümüne ilişkin sürecin takipçisi olduğumuzu ifade ediyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum. 

BAŞKAN – Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmemiştir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Dr.Kenan 5 ay önce
Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmemiştir. bu mu yani......Allah diyorum bu mübarek saatte
Ahmet 5 ay önce
kabul edenler kabul etmeyenler.kabul edilmemiştir.hayırlı olsun
Gercekler 5 ay önce
Cok mantikli madem torpille haksiz yere sinavsiz ise girdiniz daha ne istiyosunuz istifa edin yerinize calisacak cok kisi var sehir hastae lerindeki taseron arkadaslarin 3 kati para alip hic bir isi yapmamak nasil bir hak
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?