Son Gelişmelerden Sonra Hekimlerden İstifa Resti!

Aşırı iş yükü, mobbing, sağlıkta şiddet, performansa dayalı bir çalışma sistemi ve maddi yetersizlikler birçok doktorun istifa etmesine neden oluyor.

Gündem 05.12.2021, 01:44 05.12.2021, 23:32 Zeynep Elmalı
Son Gelişmelerden Sonra Hekimlerden İstifa Resti!

Türkiye’de pandemiyle mücadelede en ön safta olan doktorlar meslekten her geçen gün uzaklaşıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından maaşlarına yapılacak zam haberleriyle gündeme gelen ancak açıklanan oranın tam da nasıl olacağına ilişkin soru işaretlerinin bulunduğu doktorlar görevi bırakmanın eşiğine geldi. Uzun süredir seslerinin duyulmasını isteyen doktorlar bu kez sosyal medyada açtıkları hashtag ile dert yandı.


Sağlık Çalışanlarına Zam Olayının Perde Arkası! Mecliste Ne Yaşandı? Neden 22 Aralık'a Ertelenmek Zorunda Kaldı? - TIKLAYIN


BU İSTİFALARIN SONUÇLARI NE OLUR?

Tıp fakültelerinde okuyan öğrencilerin birçoğunun yurt dışına gitmek için yollar aradığı öne sürülürken doktorların TUS yerine Almanca veya başka dillere çalıştığı iddia ediliyor. Çalışma koşullarının her geçen gün zorlaştığını öne süren yaklaşık 8 bin doktorun son 2 yılda istifa ettiği kaydediliyor. Doktorlar istifa ederken, bu durum randevu almak isteyen hastalara da doğrudan yansıyor. Randevu sisteminden istifa nedeniyle ayrılan her bir doktor diğer doktorların iş yükünün artmasına neden olurken, aynı zamanda randevu alma sürelerinin de daha fazla uzamasına sebep oluyor.

Hekim istifalarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz yıl soru önergesine verdiği cevapta 2412 hekimin istifa ettiğini açıklamıştı. TTB ise son 18 ayda 8 bin hekimin istifa ettiğini açıkladı. Özellikle Temmuz 2021’den sonra yaklaşık 4-5 bin hekimin istifa ettiğini biliyoruz. Diğer taraftan yurtdışında çalışmada yeterlilik belgesi almak için TTB’ye başvuran hekim sayısının özellikle 2018 yılından sonra 10 kat artış gösterdiğini biliyoruz.

DOKTORLAR NEDEN İSTİFA EDİYOR?

1-Sağlıkta şiddet: Bu durumu en iyi özetleyen durum ise altta yer alan bu fotoğraf.

Bu fotoğraf sağlıkta şiddetin kırılma noktalarından birisi diyebiliriz. Neredeyse tüm sağlık çalışanlarının hafızasında kalan görüntü. Yoğun Bakımın kapısına dayananlardan korunmak için kapıyı tutan sağlık çalışanları. Sağlıkta şiddet yasası çıkmasına rağmen HİÇ BİR ZAMAN UYGULANMAMASI ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

2-Pandemi yorgunluğu: Sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde %70’i ek ödeme almadı. Halka başta hekimler olmak üzere tavan ek ödeme yaptık dense de hiç ek ödeme almayan hekimler oldu. Pandemiyle ilgili yapılan görevlendirmelerde yaşanılan haksızlıklar, mobingler. Tüm bunları topladığımızda ayrıca pandemi yorgunluğu oluşmuş durumda.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

3-HEKİMLERİN SAHİPSİZLİĞİ: Hekimlerin haklarının korunmasıyla ilgili sahip çıkılmaya ihtiyaçları var.

Hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının başına geldiği gibi herhangi bir olayda örneğin İçişleri Bakanı yada Adalet Bakanı personeline sahip çıkarken, çoğu olayda Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililer nazarında bir twit atılacak değeri görmüyorlar.

4-MECBURİ HİZMET: DHY ile mecburi hizmete giden hekimlere yönelik iktidar partisinin gençlik kolları başkanının yada ilde bulunan sağlık idarecilerinin gereksiz tavır ve mobingleri hekimleri ciddi anlamda bıktırmış durumda.

5-EKONOMİK NEDENLER: Hekimler vatandaş tarafından çok para meslek sahipleri olarak görülüyor. Nişantaşında çalışan hekimler dışında Türkiye’de hekimler 5 ila 15 bin TL arası ücret almaktadır ki 30 yaşına kadar eğitim gören bir uzman hekimin maaşının karşılığı bu olmamalıdır.

6-SABİM ŞİKAYETLERİ: Sağlık Bakanlığı iletişim hattının bir hekim şikayet hattına dönüşmesi, gözünün üzerinde neden kaşın var denilerek hekimlerden istenen savunmalar durumu işin içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Gerçi Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili geçtiğimiz aylarda bir Genelge çıkararak bu konunun önüne geçmeye çalışsa da her vatandaş şikayeti için hekimlerden savunma istenmesi istifa nedenlerinin içerisinde yer almaktadır.

7-MALPRAKTİS: Kadın doğum başta olmak üzere özellikle cerrahi branşlarda hekimleri meslekten soğutan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Şuanda yaklaşık 6,5 milyon tazminat davaları açılmaya başlandığını duyuyoruz. Bu konuda hukuki bir düzenlemenin olmaması da sıkıntıyı daha da arttırıyor.

8-HEKİMLİK ORTAMI: Performansa dayalı ödeme sisteminde hekimin hekime yada idarenin hekime uyguladığı mobingler nedeniyle hekimlik mesleği yapılamaz bir hal almıştır.

Kaynak: Dr. İbrahim Gürsoy'un youtube videosundan yararlanılmıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (25)
Dr. Ömer 2 ay önce
Çok güzel bir haber ve özet olmuş
Sağlık 2 ay önce
Çok güzel ve açıklayıcı bir haber olmuş. Özellikle son günlerde yapılan hekim düşmanı söylemlerden sonra bir özür niteliği taşıyor sanırım bu. Hatanın neresinden dönülürse kardır, teşekkürler.
ASİSTAN/ NÖBET ERTESI IZIN istiyor 2 ay önce
ASİSTANLAR NÖBET ERTESİ IZIN VERILMESINI İSTİYOR.
Diş hekimi 2 ay önce
Ben istifa edemiyorum ama iş yavaşlatmaya başlıyorum.. Emekliliğe yansıyan maaşım 4.500 TL aldığım toplam maaş hemşire ile aynı. Bu şartlarda hekimlik yapılmaz tıpış tıpış özele binlerce lira ödeyeceksiniz..
reel 2 ay önce
sayın dişçi git özele seni tutan mı var. meslektaşların özel klinik açıp paraya para demiyor git ya hiç sıkıntı değil. sağlıkta iş yavaşlatma nedir söyleyeyim mi tedavi bekleyen vatandaşa haksızlık yapmaktır, sağlıkta iş yavaşlatılmaz
Dr. oğuz 2 ay önce
Zaten şu saatten sonra iş yavaşlatmayan, olması gerektiği gibi bir hastaya 15-20 dakika ayırmayan bizden değildir.
Çözüm basit 2 ay önce
1-sağlıkta gereksiz makamlar kaldırılmalı (çeşit çeşit müdür,svizör, şef, başkan, kamu hastane sekreteri vs) 2-dürüstlük,şeffaflık,hesapverebilirlik uygulanmalı 3-şiddet e karışan kişi yargılanmadan cezası tatbik edilmeli 4-maaş sistemi gerekiyorsa performans kaldırılmalı her ünvan için komisyon oluşturup yeniden yaşam standartları gözetilerek maaş uygulanmalı 5-hekimler için kendini geliştirme veya yayınları takip için tazminat verilmeli 6-tayinler ile ilgili sistem değişmeli 7-mecburi hizmet yerine memnun edecek ekstra ücret verilmeli 8-sağlık personeli kesinlikle idari işlere, masa başı işlere verilmemeli, 9-ödüllendirme ve disiplin sistemi değişmeli 10-tüm sağlık kurumları tek çatı altında toplanmalı gereksiz bürokrasi sonlanmalı, 11-aile hekimliği sistemi her 10 bin nüfusa eski sağlık ocağı sistemi gibi olacak şekilde değişmeli, laboratuar ve röntgeni olmalı, hekim fatura ve kira ile uğraşmamalı, 1 basamak hizmetlerin tümü burada toplanmalı 12-sevk zinciri derhal hayata geçmeli, hasta yoğunluğunun ortadan kalktığı hemen görülecektir. 13-sigara içen vatandaştan fark alınmalı, aşı yaptırmayanlar dan sadece covid değil tüm aşılar için fark alınmalı 14-kişilere sağlık durumları için sorumluluk kanun yapılarak yüklenmesi gerekir. 15- görevde yükselme ve liyakat sistemi batılı ülkelerdeki gibi olmalı 16-performans odaklı hizmet sunumu kaldırılmalı, yerine insana değer veren, çalışan güvenliğini, hasta haklarını gözeten, merkeze hasta ve hizmet sunucuyu alan bir sistem oluşturulmalı.
Sağlık memuru 2 ay önce
Çok doğru haber, aynı sorunları ebe, hemşire, lab.tek. tıbbi sek. Vb yaşamaktadır. Covid boyunca en fazla yıpranan sağlıkçıların özlük hakları iyleştirilmesi şarttır. Tek maaş sistemine geçilmelidir. 3600 her unvana 2008 yılını kapsayacak şekilde verilmeli. Yıpranma verilmeyen unvanlara yıpranma verilmelidir.
Sağlıkçı 2 ay önce
Kamuda hakim,savcı,albay,yarbay performans mı alıyor.Doktorlar başta olmak üzere sağlık personelleri bu performans yalanını kabul etmeyeceklerdi.
Doktodoktor 2 ay önce
3 gundur bu site ve memurlar.net doktorlara etmedigini birakmadi.bu iki site dojtorlara az emekli maasi verinki emekli olamasinlar diye yazi yazdilar(hala duruyor,okuyabilirsiniz).Şimdi dalga geçer gibi bu yaziyi yazmislar.3 gundur hersey anlasildi.bu siteler,hemsireler,saglik memurlar vs.hepsi doktor dusmani.once doktora zammi englle,sonra yok efendim ekip isi,hepimize verilsin filan...bazi dunyadan habersiz doktorlarsa bu yaziyi begenmis.meslektaslarim,bu sitedeki diger yazi ve yorumlari okuyun,kim neymis ogrenin!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?