Skandal! İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektöründen Sağlık Çalışanlarına Müdahale!

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğünün, sağlık çalışanlarının servis hizmetiyle ilgili yaşadıkları sıkıntıyı dile getirmek için basın açıklaması yapmalarını engellediği iddia edildi. Servis hizmetinin yapılacak ihaleyle eritilmesine tepki gösteren sağlık çalışanlarına yönelik güvenlik görevlilerine talimat vererek müdahale ettiren rektör büyük tepki topladı.

Gündem 12.12.2019, 21:27 13.12.2019, 00:56 Güler Sağlam
Skandal! İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektöründen Sağlık Çalışanlarına Müdahale!

Sağlık çalışanlarının haklarını aramak için eylem yaptığı esnada, üniversitenin özel güvenlik görevlilerine talimat vererek fiziki müdahale ettiren Rektöre,  Türk Sağlık Sen şube başkanı Ufuk Tuğrul çok sert tepki gösterdi.

Ufuk Tuğrul açıklamasında, 

Her Kamu Görevlisi kamu çalışanlarının 4688 Sayılı sendika yasasında doğan haklarına saygı göstermek zorundadır. Korku imparatorluğu kurulmak isteniyor diyen Tuğrul,Bu saldırının bizim görüntüleyebildigimiz kısmı bu daha vahşi görüntülerde mevcut , basın açıklamamıza müdahale edildi, demokratik haklarımız elimizden alındı, özel güvenlik görevlileri rektör Nuri Aydın’ın talimatiyla bize saldırdı dedi.

SENDİKAL HAKLARIMIZ ELİMİZDEN ALINMAK İSTENİYOR!

TIKLAYIN

Basın açıklaması yapmadan önce, personel taşıma servislerinin küçültülecegini öğrendiğimiz günden itibaren Rektör Nuri Aydın’a ve Kurumun Dekanı Sait Gönen beyle görüşmek istedik, fakat her seferinde randevu taleplerimizi reddettiler.

Basın açıklaması kararı aldığımızı duyan Dekan Sait Gönen beni arayarak müdehale edeceğini söyledi fakat ben kurumun gerekli adımları atmadığını ve taleplerimiz ile ilgili adım atmalarını beklediğimi ifade ettim,fakat durum ortada.

Demokratik haklarımız elimizden alındı,özel güvenlik görevlileri rektör Nuri Aydın in talimatiyla bize saldırdı

Bugün orada demokratik eylem hakkımızı kullanmamıza izin verilmedi,özel güvenlik görevlileri bizlere mukavemet gösterdiler ve bogazımıza sarılarak bu mudehaleyi yaptılar fakat bu görüntüler bizim elimizde maalesef yok fakat kurumun kayıtlarında mevcut Sendikal haklarımız elimizden alınmak isteniyor dedi.

TÜRK SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI KAHVECİ'DE KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Kahveci açıklamasında; Bugün Türk Sağlık-Sen İst. Üniversite şubemiz çalışanın hakkı için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde eylem yaparken özel güvenlikçiler tarafından eyleme müdahale edilmiş ve arkadaşlarımız saldırıya uğramıştır. Güvenlikçilere bu talimatı verenler açıp yasa ve kanunları iyi okusunlar. 4688 sayılı yasa,gösteri ve yürüyüşler kanunu, uluslararası sözleşmelerin verdiği bir hakkın kullanımına müdahale etmek hiç kimsenin hakkı değildir. Başkaları ile bizi karıştırmasınlar, Biz eylem yaparken kimseden izin veya icazet almayız. Çalışanın hakkını savunmamıza engel olunmasına müsaade etmeyiz. Mücadeleden bir adım geri durmayan teşkilat mensuplarımız çalışanın emeğine sahip çıkmaya devam edecektir. Onlarla beraberiz. Türk Sağlık Sen varsa Umut vardır. dedi.

UFUK TUĞRUL'UN AÇIKLAMASININ TAMAMI

KIYMETLİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ ÇALIŞANLARI

Defaatle rektör Nuri Aydın beyden randevu istememize rağmen bizlerle görüşmeyi kabul etmeyerek bu gün burada oluşumuzun zeminini bizatihi rektör beyin kendisi hazırlamıştır. Bugün sendikal hak ve özgürlüklerimiz görevlendirilen ve talimat alan özel güvenlikler tarafından baskı tehdit ve fiziki müdahale ile elimizden alınmaya çalışıldı.

Fakat Cerrahpaşa tıp fakültesi çalışanları bu baskıyı kabul etmeyerek mücadelelerini sonuna kadar duruşları ve iradeleriyle göstermiş oldular.

Basın açıklaması yapmadan günler evvel rektör beyle ve kurumun dekanı ile defalarca görüşme talebinde bulunmamıza rağmen bu taleplerimiz reddedildi. Ve sonuç baskı, müdahale ve bir sürü çirkin hadise. Kamu görevlileri 4688 sayılı kamu görevlileri ve toplu sözleşme kanunundan doğan bütün haklarını yasal zeminde kullanmaktan asla geri durmayarak aslında idarecilere en büyük cevabı da vermiş oldular.

Herkes kendine yakışanı yapar, idarecilerimiz bu enerjilerini problemleri çözerken kullanmaya çalışsalardı bugün bunların hiç biri yaşanmazdı. Fakat kaba kuvvetle en küçük mücadelenin bile önünü tıkamaya çalıştılar.

Biz yolumuzdan ve sözümüzden dönmedik ve dönmeyeceğiz. Türk Sağlık-Sen İstanbul Üniversiteler şube olarak boğazımızı sıkmaya yeltenenlere karşı gereken adli ve hukuki işlemleri başlatacağız. Kamu vicdanına kulak verilmeli ve adalet tesis edilmelidir.

Demokratik mücadelenin önünü açması gereken makamların bizlere reva gördüğü bu durumu kınıyorum. Hali hazırda dünya insan hakları gününün hemen ardından yapılan bu zorbalığın hesabını yüce Türk adaleti mutlaka soracak gereken cezayı verecektir. Bundan en ufak şüphe dahi duymuyorum.

Bizleri yok saymaya ve ötekileştirmeye başlayanlara kendimizi hatırlatma mücadelesine, hak mücadelesine, onur mücadelesine hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz.

Bilindiği üzere kurumumuzun personeline sağlamış olduğu karşılıksız tek hizmet olan servis hizmeti rektörlük bünyesinde alınan bir kararla eritilmek yavaş yavaş yok edilmek istenmektedir.

16.12.2019 tarihinde yeni personel servis taşıma ihalesi yapılacaktır. İhale metnini incelediğimizde, Avrupa yakası için mevcut kullanılan araç sayısı 22+4 tür ve çalışanların bir kısmının oturduğu Anadolu yakası için servis güzergâhı maalesef tayin edilmemiştir.

Daha önceki dönemlerde 80 adet araçla yapılmakta olan bu hizmet, üç ay önce yapılan bir düzenleme ve ihale neticesinde 55 araca indirgenmiştir. Basın açıklamamıza konu ihalede ise 22 aracın mevcut güzergâhlar birleştirilmek suretiyle sadece Avrupa yakasına tahsis edildiği ihale metninde ring diye tanımlanan 4 aracın ise mevcut servis saatlerinde yeni kapı Marmaray - Cerrahpaşa için kullandırılacağı belirtilmektedir.

Bilinmelidir ki bu düzenlemeler kurumumuzun gerçeklerine ve ihtiyaçlarına hizmet etmeyecektir. İhalesi 16.12.2019 tarihinde yapılacak olan servis hizmeti, bu hizmetten faydalanan personel sayısı dikkate alındığında oldukça yetersiz olmakta birlikte, hali hazırda birleştirilen servisler için kurumumuzun yapacağı ödeme eski ödemeden çokta farklı olmayacak, yalnızca zahmet ve külfet artacak Cerrahpaşa personeli bu hizmeti kullanırken büyük sıkıntılar yaşayacaktır.

Cerrahpaşa kurumunun yenilenme ve dönüşüm sürecinde dahi herhangi bir hizmet aksaması yâda mali kaybı söz konusu değildir. Mali ve fiziki problemlerin kurumumuzda aşılacağına ve bu hususta yöneticilerimizin gayretlerine inancımız tamdır. Lakin Kurumumuza katma değer sağlayan personelimizin gayretli çalışmaları da asla göz ardı edilmemelidir. Kurumumuzun yapmış olduğu fatura değeri her geçen gün artmaktadır. 2019 yılı akademik kurul toplantısında kurumumuzun kara geçtiği açıklanmıştır. Yine katma değer sağlayan özel oda ücretleri, şartlı bağış, vakıf bağışları ve mesai dışı muayene ücretlerinin aynı oranda gelir düzeyini artırmakta olduğunu bilmekteyiz. Bu artırımların tamamı yine bu kuruma hizmet eden çalışanların sayesinde olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendinin , ''üniversite hastanelerine yıl sonuna kadar 450 milyon lira ek ödeme yapılacağını ve bu ödemelerin 250 milyon lira tutarındaki kısmının ekim ayında aktardığını da basın yoluyla öğrenmiş bulunuyoruz. kaynağın, SGK global bütçe içerisinde yer alan 43 üniversite hastanesine aktarıldığı, kalan miktarın 100 milyon lirasının kasımda, 100 milyon liranın da aralıkta aktarılacağı duyurulmuştu. Bunların dışında, kurumumuz mevcut personel kart hizmetini de bakım onarım anlaşma bedelinden muaf tutulmak kaydı ile bir başka kuruma ihale usulü vererek bu külfettende kurtulmuştur. Bu uygulamaya gidilirken kimseye sorulma ihtiyacı duyulmamış ve Cerrahpaşa personeli personel kartlarının ihalesini alan firmaya mahkûm edilmiştir.

Rektörlük makamı kişisel bilgilerimizi iznimiz dışında paylaşmış üzerimizden ihale gerçekleştirmiş ve uygulamaya koyarken bizleri firma yetkilileriyle baş başa bırakarak bu işi de oldubittiye getirmiştir.

Haydi, bunu da yuttuk diyelim bu da kurumun karıdır dedik ve yuttuk.

Mevcut gelir parametreleri gözlemlendiğinde taltif edilmesi, ödül verilmesi gereken çalışanlara teşekkürü bu şekilde mi yapıyorsunuz? Rektörlük makamı, idare makamının kurumdaki en üst makamı, eğer çalışanının derdiyle dertlenemiyorsa ve gözünü çalışanın elinde olan tek bir imkânına diktiysen bu kurumun çalışanları kol kola girip mutlaka hakkını almasını bilir. Çalışanların imkânları kısıtlanarak kar elde edeceğini umanlar büyük yanılgı içerisindedir. Sendikamız ise bu hak mücadelesine el vermekten ancak şeref ve gurur duyacaktır.

Bu ihale ile Anadolu yakasına taşınmayacak olan personelin mağduriyeti ve birleştirilen servisler ile Avrupa yakasında oturan çalışanların yaşayacağı sıkıntılar su götürmez bir durumdadır. Mevcut İstanbul şartları göz önüne alındığında çalışanların taşıma servislerinin yok denecek seviyeye düşürülmesi, kliniklerin vereceği hizmet kalitesine ve tedavi hizmeti alan hastalarımızın da mağduriyet yaşamasına sebebiyet verecektir. İşe geliş saatlerinde yaşanan aksamalar bir yana iş çıkış saatlerini ise kaçış saatlerine, firar saatlerine dönüştürecektir. Dolayısıyla bütünsel manada bu sorunlar ele alındığında çalışanların ve idarecilerin sürekli olarak karşı karşıya kalmasını, çalışma barışını, hizmet kalitesini ve genel olarak huzur ve sükûn ortamını da bozacağı açıktır. Bu kurumun çevresi malumumuz bu ara fiziksel problemleri dolayısıyla araç mezarlığını andırıyor. Peki, buraya bütün çalışanlar araçları ile geldiğinde ne yapacaksınız hocam düşündünüz mü? Mevcut otopark alanları yeterli olur zannediyorsanız, bir kere daha düşünmekte fayda var.

Çalışanların günden güne eriyen ekonomik bütçelerinin üzerine birde taşıma servislerinin minimize edilmesi eklenecek, kurum aidiyeti ve iş ciddiyeti kaybedilme noktasına gelecektir. Aslında kar amacı gütmek için amaçlanan bu ihale bahsettiğimiz nedenlerden ötürü kurumumuzun zarar etmesine de sebebiyet verebilecektir.

Sendikamızın, çalışanlar ve rektörlük arasında yaşanan bu itilafta çalışandan tarafa olacağının ve 4688 sayılı kamu görevlileri ve toplu sözleşme kanunundan doğan bütün eylem etkinlik hakkını bu hususta kullanacağının da bilinmesini isteriz. Çalışanların haklı talepleri ve kararlılığı, sendikamızın iradesi ve duruşu ile eş değerdir. Talebimiz yerine getirilinceye kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

16.12.2019 tarihinde yapılacak olan ihalenin iptal edilmesini, hali hazırda 55 araçla sürdürülen bu hizmetin yenilenerek, Anadolu ve Avrupa yakasında ikamet eden çalışanlara sunulmasını talep etmekteyiz. Kurumumuz bizlere cevap vermezse ihale tarihine kadar sosyal medyada, Twitter da bu sıkıntılarımızı dile getireceğimiz bir etkinlik düzenleyeceğiz ve pazartesi gününe kadar cevap verilmez ve ihale yönetimin istediği şekliyle yapılırsa süresiz oturma eylemini de başlatacağımızı buradan duyurmak isterim.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (0)
-4
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?