PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Şiddete Maruz Kalan Hekimler İçin Hukuk Kılavuzu!

Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik kanun düzenlemesi yapılmasına rağmen her geçen gün artan şiddet olaylarından sonra şiddete maruz kalan hekimler için hukuk kılavuzu hazırlandı.

Gündem 24.06.2022, 02:03 Cansu Polat
Şiddete Maruz Kalan Hekimler İçin Hukuk Kılavuzu!

Şiddete maruz kalan taraf olarak mağdur sıfatıyla yapılacak başvurularda, herhangi bir eksiklik olmaması açısından yargılama aşamasında sağlık çalışanlarının sıkıntı yaşamamaları amacıyla hukuk kılavuzu düzenlendi.

Olaya ait delillerin toplanması yargı ve güvenlik birimlerinin asli görevi olsa da soruşturma aşamasında tespit edilen eksiklikler yargılama süresini uzattığı belirtilen Kılavuzda, delillerin ulaşılmasının güçleşmesi nedeniyle yargı kararında yaşananlar ile uyumlu olmayan kararların alındığı belirtildi. Hukuk kılavuzu ile tutanakların hazırlanması, delillerin toplanması ve taleplerin içeriği, hukuk yardım talebi ve diğer başvurular da kontrol listesi olması maksadıyla çalışanların bilgisine sunuldu.

OLAY YERİNDE VE ANINDA TUTANAK TUTUN VE GÖRGÜ TANIKLARINA İMZALATIN.

Olaya ilişkin görgü tanıkları ile birlikte tutanak tutulurken olay öyküsü aşağıdaki başlıkları içerecek şekilde aktarılmalıdır. Ardından düzenlenen tutanak görgü tanıkları ile birlikte imzalanmalıdır.

 • Saldırının olduğu yer:
 • Saldırının olduğu tarih ve saat:
 • Olay anında yapılan iş-görev:
 • Olayın başlama nedeni ve nasıl geliştiği:
 • Saldırıda kullanılan araç veya silah:
 • Hakaret-tehdit-şantaj suçları kapsamında sarf edilen sözler:
 • Ruhsal ve bedensel bütünlüğe zarar verilmişse kaydı ve beyanı:
 • Kişisel mala veya kamu malına zarar verilmişse kaydı ve beyanı:
 • Tanıkların ad ve soyadları:

Bu tutanak her türlü idari talepte (iş kazası bildirimi, hizmetten çekilme talebi vs. ) ve kolluk birimlerine şikâyet sırasında kullanılabilir.

İŞVEREN TARAFINDAN İŞ KAZASI BİLDİRİMİ YAPILMASINI TALEP EDİN.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 16/11/2017 tarihli ve 35804503-209.01.11-94958 sayılı yazısında “… sağlık hizmet sunucularında çalışanların herhangi bir iş kazasına maruz kalmaları durumunda bu kazaların, işveren mahiyetine haiz sağlık hizmeti sunucuları tarafından “Beyaz kod” sistemiyle, kendi bünyelerinde kayda alınsa dahi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yarınca Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına iş kazası bildiriminin yapılması gerektiği” belirtildiğinden sağlık hizmeti sunucularında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin olarak yetkili yönetici tarafından iş kazası bildirimi yapılması talep edilmelidir.

SAĞLIK HİZMETİ SUNUMUNDAN ÇEKİLME HAKKININ KULLANDIRILMASINI TALEP EDEBİLİRSİNİZ

Sağlık hizmeti sunumu esnasında şiddet halinde, acil verilmesi gereken hizmetler hariç olmak üzere hizmetten çekilme talebinde bulunmak mümkündür. Hizmetten çekilme talebi kurum yöneticisine sözlü veya yazılı olarak bildirilmelidir.

DEVLET MEMURLARI KANUNU GEREĞİNCE İZİNLİ SAYILMAYI TALEP EDEBİLİRSİNİZ.

Devlet Memurları Kanunu 105. maddesi 5. fıkrasında; “Görevi sırasında veya görevinden dolayı bir kazaya veya saldırıya uğrayan veya bir meslek hastalığına tutulan memur, iyileşinceye kadar izinli sayılır.” denildiğinden sağlık hizmeti sunumunda saldırıya uğramanız halinde sağlık halinizi iyi hissedene kadar izinli sayılmayı talep edebilirsiniz.

ADLİ RAPORLARDA AŞAĞIDAKİ HUSUSLARA DİKKAT EDİN.

Adli raporlar sadece tıbbi müdahale gerektiren eylem ve saldırılar için değil her türlü fiziksel ve sözlü şiddete dair fiziki ve ruhsal bulguları tespit ettirmek için alınmalıdır. Bu raporların olaya dair şikayetiniz ve yargısal süreçlerde kullanılacağını bilerek hareket etmek önemlidir.

Adli raporda öyküye yer verilmeli, tam bir fizik muayenesi yapılmalı, ruhsal etkilenmeyi ortaya koyacak gözlem ve değerlendirmeye yer verilmeli ve muayene bulguları kayıt edilmelidir.

Bazı durumlarda değerlendirme için uzun bir sürece ihtiyaç vardır. Duyu veya organlardan birinin işlevinin sürekli zayıflaması, yüzde sabit iz, lezyonların varlığının ertesi günlerde tespiti ya da ruhsal etkilenmenin erken dönem belirtileri olmadığında bulguların ortaya çıkışının zamana yayılması sebebiyle ertesi gün ve devam eden haftalarda kontrol muayeneleri yapılmalıdır.

Travmalar için yaptırılacak tetkikler ve değerlendirmelere dair not yazılmalıdır. Ayrıca vakalarda sadece resmi hastane değerlendirmesi ile yetinilmemesi önerilir. Bulunulan bölgede Tıp
Fakültesi varsa Adli Tıpa başvurup daha kapsamlı değerlendirme istenmelidir. Alınan her türlü adli rapor ve kamu hizmetinin aksamasına yol açan eylemi belgeleme aracı olarak “istirahat raporu(tıbbi rapor)” şikayetiniz kapsamında açılan soruşturma dosyasına sunulmalıdır. Sözlü ve/veya fiziksel şiddet sonucu ortaya çıkması beklenebilecek akut stres reaksiyonu ve ruhsal etkilenmenin boyutunu değerlendirmek için şiddet sonrası en az bir haftalık bir istirahat raporu (tıbbi rapor) düzenlenebileceği, sonrasında kontrol ile durumun yeniden değerlendirilmesinde yarar olacağı akılda bulundurulmalıdır.

OLAY SONRASINDA KENDİNİZİ GÜVENDE HİSSETTİĞİNİZ YERDE KOLLUĞA BİLGİ VERİN.

Olay akabinde kolluk birimlerinde ifade verebileceğiniz gibi sağlık hizmeti sunumunun yapıldığı birimlerde kendinizi güvende hissedeceğiniz yerde ifade verebilirsiniz.

KOLLUK YA DA SAVCILIK İFADESİ SIRASINDA AVUKAT YARDIMINDAN YARARLANMAK İSTEDİĞİNİZE DAİR TALEPTE BULUNUN.

Özel vekilin bulunmaması halinde kolluk ya da savcılık ifadesi sırasında avukat yardımından yararlanılmak istenildiğine dair ifade başlamadan önce talepte bulunulmalıdır. Atanacak avukat eşliğinde yaşanan olaya dair ifade verilmeli ve delillerin toplanılması talep edilmelidir.

KOLLUK İFADESİ SIRASINDA KOLLUKTAN AŞAĞIDAKİ DELİLLERİN TOPLANMASINI İSTEYİN.

Olaya ilişkin olarak toplanması istenen delillerin ilk ifade sırasında belirtilmesi delillerin yok olmaması ve süreç sırasında delillerin eksik toplanılması durumunda kolluk sorumluluğuna gidilebilmesi açısından önemlidir.

Bu sebeple ifade sırasında;

 • İşyeri güvenlik kamera kayıtları ile varsa kişiler tarafından yapılan kayıtların
 • Tıbbi işleme dair kayıtların
 • Tanıkların adı, soyadı, iletişim bilgileri ile tanıklıklarına ilişkin beyanlarının

Adli ve tıbbi raporunuzun dosyaya kazandırılması talep edilmelidir.

Yorumlar (2)
Sadece hekim 1 hafta önce
Sadece hekimler mi şiddete uğruyor? Alayınız komedi ...!
HEMŞİRE 1 hafta önce
neden hekim ya böyle saçmalık mı var neden ayrımcılık yaıyorsunuz
şiddete maruz kalan sağlı çalışanı desenize üstün hukuku olur mu adalet denilir mi
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?