PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

SGK, SUT Değişikliğiyle Ameliyat ve Özellikle İşlemlere Yüzde 40 Artış Yaptı!

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan SUT değişikliğiyle güncellediği yeni fiyat tarifesi sonrasında ameliyat ve özellikle işlemlerde yaklaşık %40 artış sağladı.

Gündem 27.08.2022, 14:26 27.08.2022, 18:47 Cansu Polat
SGK, SUT Değişikliğiyle Ameliyat ve Özellikle İşlemlere Yüzde 40 Artış Yaptı!

Yapılan SUT değişikliğinde prostat başta olmak üzere safra kesesi gibi sık yapılan ameliyatlar ile girişimsel işlemlere zam yapılması dikkat çekerken hastanelerde yaşanan randevu sorunu nedeniyle kamu sağlık hizmetine bir çok vatandaşın ulaşamadığı, özel hastanelere vatandaşların gittikleri hükumete yapılan eleştiriler arasında yer alıyor.

SUT Değişikliği İle Asıl Kazanan Özel Hastaneler Olacak!

SGK tarafından yapılan SUT değişikliği sonrasında özel sağlık kuruluşlarına giden vatandaşların bu kuruluşlara %40 daha fazla ilave ücret ödemek zorunda kalacakları belirtilirken, SGK’nın yaptığı artış sonrasında asıl kazananın özel hastaneler olacağı ileri sürüldü.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında dün yayımlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) değişiklik yapılmasına tebliğ ile finansmanı sağlanan sağlık hizmetlerinde, tanıya dayalı işlemler yani ameliyatlar ve özellikli işlemlerin fiyat uygulamalarına artışa gidildi. Birgün Gazetesinde konuşan Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, yaptığı değerlendirmede “Bu durumda vatandaşlar yasal olarak ödedikleri ilave ücreti yüzde 40 daha fazla ödeyecekler” dedi.

VATANDAŞA YANSIMASI

Yeni durumun yurttaşa yansımasına ilişkin ise Demir ve Kılıç, şu değerlendirmeyi yaptı.

“Birçok özel hastane ve sağlık kuruluşu her türlü tıbbi işlem için SUT bedellerinin yüzde 200’ü ve çok daha ötesi bedeli vatandaştan almaktaydı. Daha çok cerrahi işlemlerde olmak üzere kayıt dışı olarak elden ödeme şeklinde uygulamalar çok hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. SGK’nin bu artışla birlikte zaten yapması gereken denetimleri sıkılaştırması ve cezaları arttırması, ihlal yapan özel hastaneler ile sözleşmesini iptal etmesi gerekmektedir. Oysa SGK’nın 5510 sayılı Kanun ve buna bağlı sözleşmeleriyle belirlenmiş denetim mekanizmasını yeterince ve etkin biçimde kullanmadığı bilinmektedir. Sonuç olarak kamu hastanelerinde muayene ve ameliyat randevusu alınamaması önemli bir sorundur. Hastalar birçok branşta ve yan dalda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamaktadır. Bu durumda parası olanlar veya borç para bulabilenler özel sağlık kuruluşlarına yönelmektedir. SUT’taki bedellerin arttırılmasının özellikle kamu üniversite ve devlet hastanelerinin yaşadığı finansal sıkıntıyı atlatabilme ve borçlarını ödeyebilme imkanı sağlayabileceği ön görülebilir. Ancak asıl kazananın hem doğrudan SGK dan kaynak aktarımı hem de ‘sağlanan hasta-müşteri ’den alacakları ilave ücret bedelinin artması ile özel hastaneler olacağı aşikardır.”

Yorumlar (1)
Hekim 1 ay önce
Özel hastanelerin SUT'a göre ücret talep ettiğine inanan var mı?
14
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?