'Seni CİMER’e Şikayet Ederim' Sözü Tarih Oluyor!

Vatandaşların kurumlara ayrı ayrı yaptığı başvurular nedeniyle oluşan zaman, efor ve maddi kaynak kayıplarının önlenmesi için yeni sisteme geçilecek.

'Seni CİMER’e Şikayet Ederim' Sözü Tarih Oluyor!

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle birlikte özellikle vatandaşların şikâyet dilekçesi verdiği devlet kurumlarının nasıl eş güdümlü çalışacağı son dönemde tartışma konusu oldu. Sorunu olan vatandaşların şikâyetini dilekçe kabul eden 7-8 kuruma birden başvurarak çözmek istemesinin yarattığı, bürokrasi, zaman, efor ve maddi kaynak kaybının önüne nasıl geçileceği konusunda ilk adımı TBMM Başkanlığı attı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un uhdesinde, Dilekçe Komisyonu’nun koordinesinde kapsamlı bir çalıştay gerçekleştirilecek.

Ocak veya şubat ayında yapılması planlanan çalıştay için TBMM Dilekçe Komisyonu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, CİMER, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Etik Kurulu Başkanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Bilgi Edinme Başkanlığı başkanları ön toplantı gerçekleştirilecek. Dilekçe Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Belma Satır’ın koordine edeceği ön toplantının 12 Aralık’ta yapılması bekleniyor.

‘DAHA VERİMLİ OLMALI’

Konuya ilişkin Milliyet’in sorularını yanıtlayan Satır, parlamenter sistem sürecinde kurulan kurumların Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nde daha iyi çalışması için nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiğini çalışacaklarını bildirdi. Satır, şunları kaydetti:

TIKLAYIN

“Türkiye’de dilekçe hakkı anayasal, kişinin temel hak ve özgürlüklerinden birisidir, vazgeçilmez bir haktır. Fakat Türkiye’de dilekçe hakkının kullanıldığı birçok kurum ve kuruluş var, bazen aynı dilekçe bu kurumlarda da değerlendiriliyor. Bu anlamda 7-8 devlet kurumu var. Bu kurumların hepsi biz dâhil olmak üzere dilekçe hakkına muhatap olan kurumlarız. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle daha önce çeşitli yasalarla kurulmuş bu kurumlar verimli hale getirilmeli. Bilim adamları ve akademisyenlerin de katılacağı çalıştayda iyi bir rapor çıkaracağımızı ümit ediyoruz.”

‘KAYNAK İSRAFI ÖNLENİR’

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı Şeref Malkoç Türkiye’de özellikle hak ve özgürlükler eksenindeki yasal ve anayasal düzenlemelerin birçok batı ülkesinden daha ileri düzeyde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Problem, uygulamadan kaynaklanıyor. Denetleyen kurumların başında TBMM, KDK, CİMER, Etik Kurulu geliyor. Ortak bir zeminde araştırma yapılması gereken bir şey. Şimdi de Yatırım Ombudsmanlığı Başkanlığı diye yeni bir çalışma var. Bunlardan uygun olanların koordinasyonla bir araya getirilmesi personel verimliği, binaların kullanımı hem de kamu kaynaklarının kullanımı açısından yararlı olacaktır. KDK olarak uzun zamandır gündeme getiriyoruz. TBMM’ye sunduğumuz yıllık raporlarda bu var. Cumhurbaşkanımızın katıldığı 18 Kasım’daki ombudsmanlık toplantısında da dile getirdim. TBMM’nin yaptığı çalışma, güzel bir sonuç verir inşallah.”

Kaynak:Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 14:29

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal çaglayan
Kemal çaglayan - 6 ay Önce

Selam aleykum ben Zeytin Burnu çırpıcıda otufmaktaydık evletimiz Senko firma tarafından yıkıldı kentsel dönüşüm diye anlaştık 5 sene ye yakın hala başlsnmadı inşaat kiralarımızı inşat bitene kadar odenecekti 11 aydan beri kiralarımuzı da odemiyof firma inşaatı da başlamiyor çok zor durumdsyiz yardımcı olmsnızı rica ediyoruz kinse bize yardımcı olmuyor belefiye yardımcı olacas diye sız almıştık kimse yarfımcı olmuyor ne yapacagımızı nereye gidecegimiz bilmiyoruz burda 300 kişi varız ne olacak ALLAH bilir saygılarımızla

SIRADAKİ HABER