Selçuk: Öğretmenler Yatıyor Diyenler Var, 7 Saat Ekrana Bakıyorlar!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Öğretmenlerimiz yatıyor" eleştirilerine değinerek "6-7 saat ekranın karşısında ders anlatıp o yorgunluktan sonra yatabiliyorlarsa yatıyorlar. Bu yorgunluklarının görülmemesi bazen onları çok üzüyor. Okullardaki bu süreci sosyal, duygusal konularla geçiriyoruz" dedi.

Gündem 03.06.2021, 14:09 Güler Sağlam
Selçuk: Öğretmenler Yatıyor Diyenler Var, 7 Saat Ekrana Bakıyorlar!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Öğretmenlerimiz yatıyorlar' diyenler var. Öğretmenlerimiz 6-7 saat ekranın karşısında ders anlatıp o yorgunluktan sonra yatabiliyorlarsa yatıyorlar. Bu yorgunluklarının görülmemesi bazen onları çok üzüyor. Okullardaki bu süreci sosyal, duygusal konularla geçiriyoruz." dedi.

Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlenen "Telafide Ben De Varım" tanıtım programı kapsamında eğitim editör, yazar ve muhabirleriyle bir araya geldi.

Ulusal Destekleme Programı'yla (UDEP) Türkiye'deki tüm çocukların destekleneceğini, bu desteğin özellikle gelecek 1,5 yıla yayılarak yapılacağını kaydeden Selçuk, desteğin esas amacının, "Çocukların bütünsel gelişiminde muhtemel eksiklikler nelerdir? Bunların tamamlanması ve geliştirilmesi için neler yapılabilir?" sorularına yanıt aramak olduğunu aktardı.

Selçuk, 23 milyar tıklanma ve ziyaret sayısıyla dünya birincisi olan EBA'nın salgından bağımsız olarak, ileriki süreçte çok büyük bir işlev göreceğini, bu işlevin de artık dünyada dijital altyapıyla ilgili değişen ve dönüşen eğitim paradigmasına bir yanıt olduğunu anlattı.

Dünyada da eğitim kanalları olduğunu ancak Türkiye'deki sistemde her bir öğrencinin dersinin günlük takip edildiğini dile getiren Selçuk, "Bizimki bire bir müfredatla alakalı bir içerik taşıyor, ayrı bir değeri var. 17 bin 303 saat yayınla bir rekoru da kırmış oluyoruz." dedi.

Selçuk, öğretmenlerde arz temelli hizmet içi eğitimden talep temelli hizmet içi eğitime geçildiğini ve 3 milyon 89 bin eğitim sertifikası verildiğini kaydetti.

Ulusal desteklerin salgının başından bu yana devam ettiğine dikkati çeken Selçuk, şunları söyledi:

"Eğer salgın olmasaydı bizim çocuklarımızda bazı eksiklikler olur muydu? Tabii ki olurdu. Bütün eksiklikler, problemler salgından kaynaklanmıyor. Vizyon belgesinin temel kavramlarından birisi fırsat adaleti. Dünyada fırsat eşitliği diyorlar. Biz niye fırsat adaleti diyoruz? Çünkü her öğrenciye aynı şeyi verirseniz adaleti sağlamış olmazsınız. Adalet, herkese hak ettiği şeyi vermektir. Bu yüzden bir okula öğrenci başına 100 lira verirken, diğer bir okula öğrenci başına 64 lira verebiliyoruz. Fırsat adaleti çok önemli. Vizyon belgesinde 'Okullar arasındaki başarı ve imkan farklarını azaltmak' diye bir ana hedef var. Salgınla eksikliklerimizin yönü ve muhtevası kısmen değişti. Tüm kademelerde bizim gördüğümüz, akademik olarak bazı eksiklikler var ama acil durum değerlendirmesi yapmak istediğimizde biz köy okullarını, sınav gruplarını gördük, eşitlik ve adalet açısından onlara dokunmamız gerektiğini fark ettik ve hep onlara dokunduk."

- "Konular büyük ölçüde tamamlanmış vaziyette"

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, pazartesiden itibaren eğitimi ağırlıklı olarak sosyal, duygusal, fiziksel, kültürel ve sanatsal etkinliklerle zenginleştirmeye çalıştıklarını, kendisi için konunun ders yapma meselesi olmadığını söyledi.

Yüz yüze eğitimin başladığını ancak öğrencilerin okula gelmelerinde zorunluluk olmadığını dile getiren Selçuk, "Devamsızlık yoksa çocuklar niye okula geliyorlar? Konular büyük ölçüde tamamlanmış vaziyette. Öğretmenlerimiz o kadar çok yoruldular ki. 'Öğretmenlerimiz yatıyorlar' diyenler var. Öğretmenlerimiz 6-7 saat ekranın karşısında ders anlatıp o yorgunluktan sonra yatabiliyorlarsa yatıyorlar. Bu yorgunluklarının görülmemesi bazen onları çok üzüyor. Okullardaki bu süreci sosyal, duygusal konularla geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin beceri açıklarını gidermeye çalıştıklarını vurgulayan Selçuk, ilkokulda 2. sınıfa geçecek çocukların okumasıyla ilgili bir problem olmadığını, yazmada sıkıntı yaşandığını, öğretmenlerin yüz yüze eğitimde bu konuya ağırlık vereceğini ifade etti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Ula kaç yıl oldu bizleri böyle savunan bir bakan gelmedi ya hela olsun adama haksız da olsa savunuyor.peki yatmiyorlar da günde sadece 2,3 derse girip evin yolunu tutan 3 aya yakın yaz tatili,15 gün kış tatili,1 er hafta ara tatiller, bunun yanında kar tatilleri,resmi tatiller ,hafta sonları,dini tatiller,yaz yaz bitmiyor hep tatil hep tatil yılın yarışı hemen hemen tatil peki buna ne denir son 2 yıldır salgindan dolayı da evlerinde keyif bir şekilde ders anlatıyorlar ee bı zahmet de ekran başlarında olsunlar biz hemsireler sağlık teknisyenleri ne yapalım ne yaz tatili ne kış tatili ne ara tatiller ne resmi dini tatiller hafta sonları hep iş iş hep nöbet hep nöbet hastaların gece gündüz tedavileri yap hep 40 dk değil gün boyu altını temizle bokunu al yıka sil bulaşıcı hastalıklar uğraş kanı ıdrari bir meslek adı altında üç mesleği icra er sagkici misin refakatçisi misin hasta bakıcı misin belli değil sizler 7000 TL ye maaş alırken bizler bu yoğunluk ya en fazla elimize geçen 5100 TL bunu da açıklayın öğretmen ler evlerinde yatmiyorlarsa bizler bu halimizle Sürünüyoruz demektir
Sağlıkçılar 4 ay önce
Valla adama bak bu halde bile öğretmen lerini savunuyor ya helal olsun
selçuk hüseyin 4 ay önce
6 ders alıyor günde, yarım saatten 3,5 saat eder. nasıl 7 saat miş. ayırca ek ders vermedikleri hallde ek ders ücreti alıyorlar. helal olsun meb
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Ziya bey sağlık bakanı olsaymis neler konuşur neler durmadan hakklarimizi savunur yere göğe sigdiramamaz miş valla istediğini de alırmış bu halde bile personelini savunuyor ya hele ki bizler gibi aktif ölümle iç içe çalışan personelleri olsa düşünemiyorum bile övgüler alkışlar zamlar herşeyi alır durmadan savunur konuşurmus
yolcuu 4 ay önce
sağlık Bakanı bu pandemide bu kadar sahip çıkmadı personeline. 30 dakikadan 6 ders 3 saat yapıyor. matematikte yeni formul mü icat etmişler.
CovidAcil 4 ay önce
Way bee bu bakana bak bir de biz sözde bakana bak!
Mat Öğrt 45 4 ay önce
Bizim oglanda gunde 10 saat oyun oynuyor hiç yorulmuyor. Bizim kazancimizdan alın hemşireye doktora ve tüm sağlık personeline verin. Biz evde ekran başında o kadar yoruluyoruz ve elbise içinde terliyoruz ki.... Sağlığa birileri destek çıksın artık, yazıktır günahtır
Gul 4 ay önce
Ekrana bakmayan sektör kaldı mı ? Sayın bakanım. Biz sağlık sektörü hem ekrana hem hastaya bakıyoruz...Bakanımız siz olur mu sunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?