Şehir Hastanesinde Doktora Darp Girişimi!

Mersin Şehir Hastanesi aciline gelen 2 kişi kendi hastasına öncelik tanımadığı gerekçesiyle doktor odasını dağıttı.

Gündem 28.12.2019, 11:01 29.12.2019, 17:45 Güler Sağlam
Şehir Hastanesinde Doktora Darp Girişimi!

Alınan bilgilere göre Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servis'inde, hasta muayene eden doktor Rabia T.'nin odasına gelen iki kişi, iddiaya göre hastalarının durumunun acil olduğunu ve kendilerine öncelik verilmesini istediler.

Doktor Rabia T. ise, şu an burada tüm hastaların aynı durumda olduğunu çok öncelik sıralamasının triaj uygulamasına göre olduğunu belirtmesi üzerine tartışma yaşandı. İki şahıs tartışmayı uzatarak muayene odasında bulunan masa ve bilgisayarı yere fırlatıp, zarar verdi. Hastane güvenliği ile polislerinin müdahale ettiği olayda 2 şahıs gözaltına alındı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, dün akşam saatlerinde Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisine gelen 2 kişi, hasta muayene eden nöbetçi doktor Rabia T'nin odasına girdi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Durumunun acil olduğunu öne sürdükleri yakınlarına bakılmasını isteyen şüpheliler, triyaj uygulamasına göre sırayla muayene yapıldığını söyleyen doktorla tartışmaya başladı.

Odadaki masayı devirip bilgisayarı yere atan şüpheliler, doktorun "Beyaz kod" vermesinin ardından güvenlik personelince bu bölümden çıkarıldı.

Şüpheliler daha sonra hastane polisi tarafından gözaltına alındı.

İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, "Toplumumuzun kanayan yarası olan şiddet, tek amacı hastalara şifa dağıtmak olan biz sağlık çalışanlarını derinden üzmekte, moralimizi bozmakta, çalışma şevkimizi ve azmimizi kırmaktadır." değerlendirmesinde bulundu. 

Yaşanan bu tip olayların sadece sağlık çalışanları olarak kendilerini değil aynı zamanda hizmet almak üzere kurumlara gelen hastaları da mağdur ettiğini aktaran Bahçacı, şunları kaydetti:

"Her ne kadar İl Sağlık Müdürlüğü ve sağlık camiası olarak görevi başında şiddete maruz kalan arkadaşlarımızın yanında olup, kurumumuz bünyesinde görevli avukatlarımız vasıtasıyla her türlü hukuki ve idari desteği sağlasak da yaşanan olay şiddete maruz kalan arkadaşlarımızda derin izler bırakmakta, onlar ile birlikte hepimizi derinden yaralamaktadır. Sağlık çalışanları olarak bizler sabırla 'Şifa veren ellere vefa' beklemeye devam ediyor ve vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Spersonel33 2 yıl önce
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ve sağlık camiası görevi başında bir hekim tarafından şiddete maruz kalan başka bir hekime karşı aynı tavrı sergiledi mi? hukuki ve idari destek sağladı mı? Yoksa hekimin hekime şiddet olayı olduğunda olayın üzeri kapatılmaya mı çalışıldı? Sağlık Müdürlüğü keşke Mersin Şehir Hastanesinde Eylül 2019'da Endoskopi Ünitesinde gerçekleşen endoskopi yapan bir hekime bir başka hekimin yaptığı şiddet, hakaret ve tehdit olayında da aynı tavrı gösterseydi, dik durabilseydi... Şiddet, hakaret ve tehditi yapan hekim elini kolunu sallayarak halen aynı hastanede çalışıyor, o hekime herhangi bir geçici görevlendirmede neden bulunulmadı? hekime herhangi bir ceza verildi mi? Kamuya açıklama yapacak mısınız? Olayın üzeri neden kapatılmaya çalışıldı ? Bu hekimi neden koruyorsunuz? Hastanede olaya şahit olan biri olarak vicdanen çok rahatsız olduğum için yazıyorum...
Mersn 2 yıl önce
Yapılanı kınıyoruz amma sayın il müdürü Sinan Bahçacı hazır açıklama yapmışken. Kendisinin ve personel başkanı nın personele uyguladığı mobinglere de Bi açıklama getirseydi
Sağlık çalışanları 2 yıl önce
Ne bir bakanlık yetkilisi ne bakan ne hükümet ten bir ses bir tepki yok böyle olunca da dayağa devam ediliyor artık yeter demenin dur demenin zamanı geldi tepkimizi göstermek için şiddete dur demek için kamuda en düşük maaşı alıyor olmamızı protesto etmek için grev mi iş bırakmak mi birşeyler yapilmalidir
9
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?