Şehir Hastanelerinde Elektrik Su Faturaları Sağlıkçıların Ek Ödemelerinden Ödeniyor!

Sayıştay'ın her yıl yaptığı Düzenlilik Denetim Raporu’na göre şehir hastanelerinin, elektrik, doğalgaz ve su faturalarının sağlık çalışanlarına ait döner sermaye bütçesinden ödendiği, genel bütçeden aktarım yapılmadığı ortaya çıktı.

Gündem 19.10.2020, 11:30 22.10.2020, 01:20 Güler Sağlam
Şehir Hastanelerinde Elektrik Su Faturaları Sağlıkçıların Ek Ödemelerinden Ödeniyor!

Sayıştay, şehir hastanelerinde genel bütçeden karşılanması gereken harcamalarının hastanenin döner sermaye bütçesinden ödendiği tespit etti.
Şehir hastaneleri yapım, ihale ve işletimleri şeffaf olmadığı için eleştiriliyordu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, şirketin ödemesi gereken faturaların sözleşmeye aykırı bir şekilde sağlık çalışanları için ayrılan bütçeden karşılandığını belirten Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, “Ek ödemelerle ilgili yapılması gereken, tüm sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücretin verilmesi ve yapılan tüm ödemelerin emekliliğe yansıtılmasıdır” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Başta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olmak üzere birçok sağlık kurumunda ek ödemelerin eksik yatırıldığını söyleyen Demir ve Kılıç, “Haziran ve temmuz ek ödemelerini hiç alamayan, ağustos ve eylül ayı ek ödemelerini ise eksik alabilen hekimler sorunun çözülmesi yönündeki taleplerini hastane yönetimine iletmiş ancak tatmin edici bir cevap alamamışlardı” diye konuştu.

“MUSLUK SAĞLIKÇIYA BAĞLANDI”

Demir ve Kılıç, şehir hastanelerinin faturalarının döner sermayeden ödenmesine karşın genel bütçeden aktarım yapılmadığını kaydederek, “Uygulamada hastaneye ait tüm elektrik, doğalgaz ve su giderleri döner sermaye bütçesinden, hizmet giderleri ise genel bütçeden ödenmektedir. Ancak, döner sermayeden ödenen bu hizmetler için yapılan elektrik, doğalgaz ve su harcamalarına ilişkin mahsup işleminin genel bütçeden ödenecek hizmet ödemelerinden karşılanması ve bu miktarın ilgili hastane döner sermaye bütçesine aktarılması sözleşmelerde belirtilmiştir” diye konuştu.

Demir ve Kılıç, “Diğer yandan ise sağlık çalışanlarına verilmesi gereken ek ödemenin karşılanacağı döner sermaye havuzuna şirket hastanelerinin doğalgaz, elektrik ve su harcama musluğu bağlanmıştır” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Bilen 1 yıl önce
Oradan ödenmesi hiçbir şekilde ek ödemeleri etkilemez, demogoji yaparak hastanenin faturalarını sağlıkçının sırtından genel bütçeye aktarmaya çalışıyorlar.
ahmet 1 yıl önce
şu dramatik gelinen hale bak.nereedeennnnn nereyeeeee
SALAK MİLYONER 1 yıl önce
YOK YAAAA, YALANDIR, YAPMAZLAR...

HATTA HİİİİİÇ YAPMAZLAR.
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?