Sanatçılar, Sağlık Çalışanlarının Portrelerini Çizdi!

İllüstratör Zeynep Özatalay’ın öncülüğünde başlayan hareketle sanatçılar, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yoğun mesai yapan sağlık çalışanlarının portrelerini çizdi.

Sanatçılar, Sağlık Çalışanlarının Portrelerini Çizdi!

İllustratör Zeynep Özatalay, geçtiğimiz hafta Twitter hesabından bir duyuruyla, çizerleri sağlık görevlilerinin portrelerini yapmaya çağırdı.

"Elimizden size destek için fazla bir şey gelmiyor" diyerek her alandan sağlık çalışanlarının portrelerini çizmek istediğini yazan Özatalay’ın çağrısına Füsun Tarcan, Murat Başol, Eylem Koçyiğit, Zeycan Alkış, Berrin Simavcıoğlu gibi birçok çizer katıldı.

Çağrı üzerine pek çok sağlık çalışanı ve yakını sosyal medya üzerinden fotoğraflarını paylaştı. (Çizim: Füsun Tarcan)

Özatalay, fikri, “Bir çizer olarak ne yapabilirim diye düşündüm. Zaten yurtdışından örneklerini görmüştüm. Yapılmıştı ama daha farklı şekilde. Mesela kargo çalışanlarını ve sokaktaki tüm çalışanları çiziyordu biri New York’ta. Benim de aklıma geldi, küçük bir duyuru yaptım” sözleriyle anlattı.

“Aslında biraz da nasıl tepki alırım diye çekinerek yazdım” diyen Özatalay, “Bu kadar yayılacağını tahmin etmemiştim. Neyse ki diğer çizer arkadaşlarım da dahil oldular” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN

Çok olumlu ve güzel mesajlar aldığını aktarıyor Özatalay, diğer çizerlerin de benzer şekilde anons yaparak sağlık çalışanlarının resmini yapabileceğini söyledi.

Özatalay, tüm sağlık çalışanlarına yaptığı çağrıda, “Doktorlar, eczacılar, temizlik görevlileri, hemşireler, laborantlar ve güvenlikçiler portrelerini çizdirebiliyor” dedi.

Özatalay, portresini yaptırmak isteyen sağlık çalışanının sanatçıyla mesaj üzerinden iletişime geçerek, ad-soyad ve fotoğraf göndermesi yeterli olduğunu belirtti.

Çizilen portreler, #sağlıkçalışanlarınateşekkürler etiketiyle paylaşılıyor. Sağlık çalışanları portre çizimlerini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

una Özlem Mutlu, isimli bir sağlık çalışanı, portresini, “Bunca kötülük, bunca sıkıntı ve kaygı içinde desteğin, birliğin, emeğin kıymetini bilen çok güzel insanlar var. Bu çizimle yüzümde kocaman bir gülümseme oluşturan Murat Başol’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım, o kadar kıymetlisiniz ki...” notuyla paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşireler  saglık memurları
hemşireler saglık memurları - 7 ay Önce

sağlık çalışanlarını öyle bir hale getirdiler ki hakkımız olan döner sermaye yeni birseymiş gibi gösterilip 3 aylık ağzımıza bir parmak bal çaldılar millet birbirini yedi, ne kadar yatacak ,kimler alacak, ne zaman yatacak diye bakın görün sağlık çalışanlarının halini bizleri nelere muhtaç ettiler
bizleri görende sağlık çalışanlarına çok mühim birsey yapılmış gibi rekklam yapılması
3 aylık bir ödeme de olsa ne kadar sevindik ne kadar muhtaçmışıs böyle bir ödmeye ne kadar rezil birşey ,rezil bir durumdayız değil mi kamuda en düşük maaşı alıyor olmamız acı bir gerçek son 30 yıldır da herkesçe bilinen bu sorunlarımıza hiçbir şekilde el atılmaması
.olması gereken maaslara zam polisler gibi astsubaylar gibi bir maaş
olması gereken 3600 ek gösterge yi hemsireler ve sağlık memurları gibi herkese verilmesi
olması gereken yıpranma payının asker polis gibi olması
olması gereken sabit ödemelerin doktorların ki gibi arttirilip emekliliğe yansıtılması
olması gereken öğretmenler gibi ulaşım indirimi polis ler gibi ücretsiz ulaşım
olması gereken her kurumun misafirhanesi nin olduğu gibi sağlık bakanlığında olmasi
utanıyoruz sağlık personeli olmaktan bu kurumun personeli olmaktan tiksiniyoruz bir hemşire bir sağlık memuru olarak düz memur ol 100 tl düşük al ama en azından yaptığın iş bellidir gece evinde haftasonu bayram tatillerde evindesin nöbetin yok hiç bir görevin yok mis gibi 8,5 masa basında risksiz bir şekilde çalış daha iyi

SIRADAKİ HABER