PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sahte Doktor Skandalında Başhekim Görevden Alındı

Tekirdağ Çerkezköy’de sahte hekim olarak hastanede görev yaptığı ileri sürülen Ayşe Özkiraz olayında hastane Başhekimi görevden alınırken sorumlu hekimlere de ceza verildi.

Gündem 20.12.2022, 18:23 Cansu Polat
Sahte Doktor Skandalında Başhekim Görevden Alındı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hastanede görev yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanına “aylıktan kesme” cezası verilirken Ameliyathane Sorumlu Hekimine ise “kınama cezası” verildi.

Öte yandan Çocuk Cerrahi Uzmanının il içerisindeki başka bir hastanede görevlendirilmesi de Bakanlık tarafından kararlaştırıldı.

Hastanedeki sahne doktor skandalı nedeniyle hastane başhekimin sözleşmesinin de feshedilmesine karar verildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, "Çerkezköy Devlet Hastanesinde sahte doktorun görev yaptığı iddiaları üzerine bakanlıkça yürütülen soruşturmanın 4 Aralık 2022'de tamamlandığı, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma ihtiyacı doğduğu" belirtildi.

Açıklamada, "bakanlıkça tüm personel hareketlerinin dijital ortamda takip edildiği" bildirilen açıklamada, "Habere konu olan Ayşe Özkiraz ile ilgili hiçbir kayıt bulunmamaktadır. Bu açıdan sağlık personeli sıfatıyla herhangi bir kurumumuzda çalışması, maaş ve görev alması, işlem yapması mümkün değildir." bilgisine yer verildi.

Ancak Özkiraz'ın, hastanede görevli çocuk cerrahisi uzmanına sahte bazı belgeler göstererek kendini tıp fakültesi mezunu olarak tanıttığı ve uzmanlık sınavını kazandığını beyan ederek yanılttığının anlaşıldığı aktarılan açıklamada, "Yapılan soruşturmada, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere refakat etme talebinin ilgili uzman hekim tarafından olumlu karşılanması üzerine bu hekimle beraber bazı hastaların muayenesinde ve ameliyatında gözlemci olarak bulunduğu tespit edilmiştir. Hastanede doktor yetkisini kullanması, hiçbir hastaya doğrudan müdahalesi, tıbbi işlem yapması söz konusu değildir." ifadelerine yer verildi.

"Adli kovuşturma devam etmektedir"

Bu kişinin, yaklaşık 4 ay boyunca belirli aralıklarla hastaneye gelerek ilgili doktora refakat ettiği belirtilen açıklamada, "Bu esnada kendisinden şüphelenen uzman hekim, başhekimliğe ihbarda bulunmuş ve başhekimlikçe Çerkezköy Kaymakamlığına, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğüne ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına konu intikal ettirilmiştir. Bunun üzerine olay haber konusu olmuştur." bilgisi verildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan soruşturmada, iddia edildiği gibi sahte doktorun çalıştırılması söz konusu değildir. Yetkisiz bir kişi tarafından hiçbir tıbbi işlem yapılmasına müsaade edilmemiştir. Ancak yetkisiz bir kişinin hastaneye girip çıkması, poliklinik, servis ve ameliyathanede bulunması, hatta buralarda çektirdiği fotoğrafları paylaşmasına fırsat verilmesi, hastane yöneticileri tarafından bu gibi durumları önleyici tedbirlerin alınmasındaki yetersizlik bakımından Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik ve Hasta Hakları Yönetmeliğine aykırılıklar bulunmaktadır. İlgililer hakkında gerekli disiplin ve idari işlemleri yapılmıştır.

Hazırlanan teftiş raporu doğrultusunda, çocuk cerrahisi uzmanına aylıktan kesme cezası verilmesine ve il içinde başka bir hastanede görevlendirilmesine, ameliyathane sorumlu doktoruna kınama cezası verilmesine ve hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmiştir. Yalan beyanlarla olaylara sebep olan Ayşe Özkiraz halen tutuklu olup, adli kovuşturma devam etmektedir."

Yorumlar (2)
Bitik sağlıkçı 2 ay önce
O bankanın kredi kartını kullanacağımı nereden biliyorlar
Metin saglam 1 ay önce
Ee benim kredi kati yasagim var. Hacizliyim
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.