Sağlıkta Görevde Yükselme Hüsranı - 2

17.04.2014 Tarih ve 28975 sayılı Resmî Gazete yayınlanan “Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği” ile 4 meslek için yönetici olarak sağlık bakanlığından görevde yükselme yapılabileceği belirtilmiştir.

Gündem 05.02.2020, 16:19 05.02.2020, 22:36 Güler Sağlam
Sağlıkta Görevde Yükselme Hüsranı - 2

Bu meslekler  Şube müdürü, hastane müdürü, Şef, koruma ve güvenlik şefidir. (Değişik Bölüm başlığı:RG-30/12/2014-29221)

Sağlık Bakanlığında hali hazırda kadrolu şube müdürü ve kadrolu hastane müdürleri ( entegre) vardır. Kadrolu şube müdürlerinin % 95'i sınavla, hastane müdürlerininde % 100'ü torpille kadro almışlardır.  ( İstenilmesi üzerine açıklayıcı isim, zaman, tarih, usul ve şekil yönünde açıklama yapabiliriz)  Yönetmelikle açıkca görevde yükselmeye tabi bir kadro olan şube müdürlüğü ve hastane müdürlüğüne 2-3 sene öncesine kadar  sınavsız atama yapılması başlı başına vicdanları kanatan bir konudur. Bu konuyu şimdilik kenara bırakalım. Ve yönetmeliğe dönelim. 

TIKLAYIN

Yönetmelik der ki ; sağlıkta 4 tane yönetici kadrosuna sınavla atanılır. ( Şube müdürü, hastane müdürü, Şef, koruma ve güvenlik şefi)  Sağlık Bakanlığı 2020 yılı GYS duyurusunda bu yöneticilerden ''şef'' olanı için sınav açıyor.

Şimdi şunu sormak istiyoruz. Şef ile hemşire,sağlık memuru,vhki,memur,bilgisayar işletmenleri arasında ne fark var ? Hangi şefe il sağlık müdürlüklerinde yöneticilik yaptırıyorlar. Kadrolu şube müdürüne birim vermeyen bir yapıda şef nasıl yönetici kabul edilir. 

Evet şeflik bir yöneticilikti. Ama sözleşemeli yapıya geçmeden önce.  Ortada bir şube vardı ve şubeninde şefi vardı. Ancak şimdi başkanlar, başkan yardımcıları, uzmanlar var.  Zaten  '' Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönerge''  de yöneticiler sıralanmış ve yönetici olarak '' başkanlar, başkan yardımcıları, uzmanlar '' sayılmış.  Hem sözleşmeli yapıya geçiliyor hemde yapıda yöneticilik görevi  olmayan bir mesleğe sınavla alım yapılıyor. 

Şube müdürlüğü ve hastane müdürlüğü için açılmayan GYS'nin hem kapsamı az hemde faydası yoktur. 

Yorumlar (2)
HAKSIZLIK 11 ay önce
Şube müdürlüğü alımı yok. Torpile dayalı şube müdürü getirilmemeli. Sınava dayalı hakkıyla kazanan şube müdürlüğü alımı ve görevde yükselme sınavı kadrosu gelmeli. Hepsi var şube müdürlüğü yok.
Aysun 11 ay önce
Urfalı olsun yeter ki Başkanlık da yapar müdürlük de yapar hepsini yapar Görevde de çok eyi yükselir
-3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?