PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlıkçıların Özlük Haklarına İlişkin Teklif TBMM'ye Sunuldu

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerin de yer aldığı kanun teklifi bugün TBMM Başkanlığına sunuldu.

Gündem 16.03.2022, 17:26 16.03.2022, 18:21 Zeynep Elmalı
Sağlıkçıların Özlük Haklarına İlişkin Teklif TBMM'ye Sunuldu

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ve sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu

AYRINTILAR GELECEK..

SİTEMİZİ TAKİPTE KALINIZ..

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam Mecliste düzenledikleri basın toplantısıyla yasa teklifinin detaylarını açıkladılar. Çam, kadınlara yönelik hem yaralama hem de kasten öldürme eylemlerinde cezaların artırılacağı, caydırıcılık fonksiyonu önemli bir yasal düzenlemeyi getirdiklerini belirtti. Çam, “Biz siyasetçiler olarak, her türlü kararlı adımları tavizsiz bir şekilde atarken, mevcut ve gelecek olan yasal düzenlemeler ile yüce yargı mensuplarımızın da kanun maddelerine göre uygulamalarında, caydırıcı ve tavizsiz hükümleri vermelerini bekliyoruz.” dedi.

Çam, yasa teklifi ile duruşma sırasında sadece yargılamayı yapan mahkemeyi, hâkimi etkilemek için yapılmış şekli davranışların, duruşma sırasındaki rol yapmaların, takdiri indirim nedeni sayılamayacağına dair düzenleme yaptıklarını açıkladı. Çam, “Yani bu düzenlemeyle kamuoyunda kravat takmak, el bağlamak, boyun bükmek ve benzeri hususlar nedeniyle indirim yapıldığı algısı ortadan kaldırılmış oluyor. Dolayısıyla iyi hal indiriminin bundan sonraki süreçlerdeki uygulanmasında kanundan kaynaklanan aksaklıklar ortadan kaldırılıyor” dedi. AK Parti Ankara Milletvekili Çam’ın verdiği bilgiye göre;  kadına karşı işlenen kasten yaralama suçu, tutuklama nedeni varsayılan, katalog suçlar, arasına alınacak. Kasten yaralama suçunun beden veya ruh bakımından kendisini savunmayacak durumda bulunan kişiye karşı veya canavarca hisle işlenmesi de katalog suç sayılacak. Ayrıca kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması için nitelikli hal düzenlemeleri kapsamında, suçların kadına karşı işlenmesi halinde cezalar artırılacak.

Israrlı takip TCK’da ilk defa düzenlenecek

Israrlı takip konusu da ilk defa Türk Ceza Kanunu'nda müstakil bir suç olarak düzenlenecek. Israrlı takip, fiziken ya da iletişim araçlarını kullanarak, bilişim sistemlerini veya üçüncü kişileri kullanarak temas kurmak suretiyle bir kimse üzerinde ciddi huzursuzluk oluşmasına ya da kendisinin, yakınlardan birinin güvenliğinden endişe duymasına neden olan fiiller ısrarlı takip kapsamında suç sayılacak. Böylece ısrarlı takip, kadına tacizin farklı bir versiyonu olarak müstakil suç olarak düzenlenip, bu suça 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Ayrıca suç çocuğa, ayrılık kararı alınan veya boşandığı eşe karşı işlenirse ya da mağdurun okulunu, iş yerini, konutunu terk etmesine, değiştirmesine yol açarsa, hakkında uzaklaştırma ya da konuta, okula, iş yerine yaklaşmama tedbiri verilen kişi tarafından işlenmiş olursa, bu nitelikli hal olarak düzenlenirken ceza 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olacak. 

Malpraktis davalarına karşı hekimlere koruma

AK Parti Ankara Milletvekili Çam, kanun teklifinde sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı da yeni tedbirler getirdiklerini söyledi. Çam’ın verdiği bilgiye göre, hekimlerin tedavi uygulamaları sonrası karşılaştıkları “malpraktis davalarına” karşı gerekli yasal güvence ve destekler sağlanacak. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında ya da görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu da Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında katalog suçlara dâhil edilerek, uygulayıcı hâkim ve savcılar bakımından görünür hale getiriliyor. Ayrıca devletin ödediği tazminat sebebiyle ilgili sağlık çalışanına rücusu ve sağlık çalışanları hakkında yürütülen suç soruşturmalarında izin müessesesi ve mesleki sorumluluk kurulunun kurulması ile ilgili düzenlemelerde teklifte yer alıyor.  

Takdiri indirim nedenleri sınırlandırılıyor

Yasa teklifine göre, kadına yönelik şiddette takdiri indirim nedenleri sınırlandırılacak. Takdiri indirim nedeni olarak sadece; failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki pişmanlığını gösteren davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurulacak. Kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla, kasten öldürmede ceza müebbet iken ağırlaştırılmış müebbet hapse, kasten yaralamada cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse çıkarılıyor. Tehditte, cezanın alt sınırı 6 aydan, 9 ay hapse, işkencede cezanın alt sınırı 3 yıldan 5 yıl hapse, eziyette cezanın alt sınırı 2 yıldan 2 yıl 6 ay hapse çıkarılıyor.

SON GELİŞMELERDEN İLK SİZ HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Yorumlar (26)
Salim 2 ay önce
Hani özlük haklar nerede?
selim61 2 ay önce
Her zamanki gibi os** teyyare
sağlıkçı 2 ay önce
bunların hepsi boş maddeler arkadaşlar. yok katalog suçmuşta yok hakim savcı tarafından görünür hale gelmiş olacakmış. hiçbir derde derman olmayacağını göreceğiz malesef. hakim insiyatifine birakmadan tutuklanır şeklinde bir madde getirinki inanalım. malpraktif içinde kurul karar verecekmiş. kurulda 2 doktor gerisi bakanlık yöneticisi olacakmış. bakanlık yöneticileri o parayı herturlü personelden alır(tabi sağlam yerlerde dayınız varsa değişir ). ücret iyileştirmesi zaten yok onla ilgili içi boşta olsa hiçbir şey yok :)
Hemşire 2 ay önce
Sabitin maaşa aktarımı 2022aralik ayının sonuna kadar çıkacakmış hayırlı uğurlu olsun hepimize
ali 2 ay önce
nerede yazıyo
sağlık memuru 2 ay önce
ATTIĞINIZ BAŞLIĞIN HAKKINI VERİN BU NEDİR YA ZATEN DAYAK YEMEYE DOYDUK ÖNCELİK MALİ ÖZLÜK HAKLARIMIZ
Üniversite hastaneli 2 ay önce
Os** tayyare
Selam söyle o yare
Hemsire 2 ay önce
Bığtığ ya bığtığ
Ysp mesut 2 ay önce
Ysp mesut (Niloya) neredesin?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?