Sağlıkçıların Çocuklarına Kimse Bakmak İstemiyor! SORUN BÜYÜK!

Okulların ve kreşlerin yeni tedbirler kapsamında kapatılmasının ardından çocuğuna bakacak kimsenin olmadığını anlatan bir sağlık çalışanı, “Bizi yıpratan pandemi değil, çocuklarımıza değer verilmemesi. Kimse sağlıkçıların çocuklarına bakmak istemiyor” dedi. Kamuda çalışan bir memur, “Yıllık iznimin tamamını kullanıp çocuğuma bakacağım. Sonraki süreci düşünmek bile istemiyorum” dedi.

Gündem 20.11.2020, 16:10 20.11.2020, 16:17 Güler Sağlam
Sağlıkçıların Çocuklarına Kimse Bakmak İstemiyor! SORUN BÜYÜK!

Korona virüsü salgınında ağır hasta sayısı ve ölüm oranlarındaki artış sürerken, Milli Eğitim Bakanlığı, alınan yeni tedbirler kapsamında resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edileceğini açıkladı. Öte yandan tüm okul öncesi kurumlar ve kreşler de 31 Aralık’a kadar eğitime ara verdi.

Pandemi döneminde kısmi açılan okulların ve kreşlerin kapatılması kararının ardından başta sağlık personeli olmak üzere özel sektör ve kamuda çalışan ebeveynler yeni bir krizle karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor. Özellikle korona virüsü mücadelesinde en ön safta çalışan doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personeli bu süreçte çocuklarına bakacak kimsenin olmadığını, bakıcı bulmak isteseler bile kimsenin sağlıkçıların çocuklarına bakmak istemediklerini söylüyor.

Sağlık Bakanlığı “ebeveyn izni” kapsamında yöneticilere ve idarecilere yetki verdi. Ancak ebeveynlerin her ikisinin de sağlık alanında çalışması durumunda bu izinden yararlanabiliyor. Sağlık çalışanları sadece Sağlık Bakanlığı bünyesinde de çalışmıyor ayrıca. Özel sektörde, Yüksek Öğretim Kurumu’nda çalışan sağlıkçılar aynı hakka sahip değil. Sağlık alanında çalışıp da çocuğunu tek başına büyüten ebeveynlerde var ve bu kişiler görünür değil.”

SAĞLIK ÇALIŞANI: BİZİM ÇOCUKLARIMIZ NE OLACAK?

Bir kamu hastanesinde hemşire olarak görev yapan personel, okulların ve kreşlerin kapatılmasının sağlıkçılar için “endişe verici” olduğunu söylüyor. Bu süreçte 4 yaşındaki çocuğuna bakacak kimseyi bulamadıklarını ifade eden anne, “Eşim de bir başka hastanede hemşire olarak çalışıyor. Bu kararın içinde bir parantez olarak bizimle ilgili de bir detayın yer alması için birkaç defa okuduk haberleri ama yoktu. Çalıştığımız hastanenin kreşi en önde kapatıyor. Böyle bir karar alınıyorsa sağlık çalışanlarının çocukları da düşünülmeli. İzin almamız yasak, istifa etmek zaten olanaksız, esnek çalışma tabii ki bizi kapsamayacak, peki bizim çocuklarımıza ne olacak?” dedi.

'BİZİ YIPRATAN PANDEMİ DEĞİL, ÇOCUKLARIMIZA DEĞER VERİLMEMESİ'

Sağlık çalışanlarının pandemi süreci boyunca çocuklarından uzak kaldıklarını, şimdi de çocuklarının ortada kaldığını belirten sağlık personeli, bakıcı bulmakta bile zorluk yaşadıklarını ifade ederek, “Kimse sağlıkçıların çocuklarına bakmak istemiyor. Bizi yıpratan pandemi değil, çocuklarımıza değer verilmemesi. Her gün hastaneye giderken eşim ile nöbetlerimizi ayarlamaya çalışıyoruz ki çocuk evde yalnız kalmasın. Bu nasıl bir çaresizlik yaşamayan bilemez. Bizim tek isteğimiz çocuklarımızın düşünülmesi ve kreş imkanının sağlanması” ifadelerine yer verdi.

KAMU ÇALIŞANLARI ÇOCUKLARINA BAKMAK İÇİN YILLIK İZİN KULLANIYOR

Okulların ve kreşlerin kapatılmasıyla kamu kurumunda çalışan ebeveynler ise çocuklarına bakmak için yıllık izinlerini kullanma yoluna gidiyor. Kamu kurumunda çalışan bir çocuk annesi bir personel, tek başına bakmakla yükümlü olduğu 5 yaşındaki kızına bu süreçte bakacak kimsenin olmadığını ifade ederek yaşadığı çıkmazı şu şekilde anlatıyor:

“Ben çocuğumu tek başına büyütüyorum. Kızım yakın zamanda haftanın 3 günü de olsa anaokuluna gidiyordu. Ben de işlerimi onun programına göre ayarlıyordum. Ama şu an devamlı evde olacak. Benim şehir dışı görevlerim oluyor ve çocuğumu bırakacak kimseyi bulamıyorum. Bir süre ailem şehir değiştirerek yanıma geldi ve çocuğa bakıyor. Ama nereye kadar. Bakıcı tutmak istiyorum ama memur maaşıyla ona da yetişemiyorum. Yıllık iznimin tamamını kullanıp çocuğuma bakacağım. Sonraki süreci düşünmek bile istemiyorum.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Derya 9 ay önce
Ben anaokulu nda çalıyorum eğer okulum acilmasaydi bir sağlık çalışanı çocuğuna ücretsiz bakmak istedim ama bugün öğrendik pazartesi okul açılıyor
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?