Sağlıkçıları İtham Ettiler Ama Meğer Müdürlükten Torpilli Olanlar Haksız Zenginleşiyormuş!

Mardin İl Sağlık Müdürlüğünün sağlık çalışanlarına yapılacak ek ödemelerde haksız zenginleşmenin önüne geçilmesini isteyerek hastanelere gönderdiği yazının yankıları sürüyor. Türkiye'de ilk olarak saglikpersoneliHABER.NET tarafından duyurulan yazıyla ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Listelerde usulsüzlük yapılması halinde idari ve cezai işlem yapılacağı uyarısını yapan Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bakalım bu iddialara ne cevap verecek?

Gündem 06.10.2020, 19:10 09.10.2020, 16:36 Güler Sağlam
Sağlıkçıları İtham Ettiler Ama Meğer Müdürlükten Torpilli Olanlar Haksız Zenginleşiyormuş!

Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarına yapılacak ek ödemeler konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Covid-19 taşıyan ambulans sürücüsünü dahi kapsam dışına çıkardığı Genelgeye tepkiler devam ederken, Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kentteki kamu hastanelerinin amirlerine bu konuda gönderilen bir yazı tepkileri daha da büyütmüştü.

Yazıyı yayınlayan İl Sağlık Müdürlüğü yönetimi ile ilgili şok iddialar ardı arkasına geldi. Sosyal medya'dan bildiklrini paylaşan bir sağlık çalışanı, madem hak ve hukuktan bahsediliyor, o zaman bu idareciler pandemi sürecinin başından beridir nasıl ek ödeme alabiliyorlar dedi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BU HAKSIZLIĞIN NERESİNDE?

Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bazı birimlerde, çalışma yapmadıkları halde toplanan kurullardan ve çalışmadıkları birim üzerinden bazı personellerin ektra yüzdelik puan verilerek fazladan ek ödeme aldıkları iddia edildi. İddiaların boyutu o kadar büyük ki; Bu şekilde haksız ödemelerin yapıldığı yerin merkezi Mardin İl Sağlık Müdürlüğü olarak gösteriliyor. 

Özellikle Mardin Devlet Hastanesinde idare tarafından hangi kriter ve mevzuat maddesine göre görevlendirilidkleri bilinmeyen Süpervizör unvanlı hemşirelerin, servisler üzerinden ek ödeme lamaları gerekirken, Acil Servis'de nöbet tutmuşlar gibi özellikli birim üzerinden ek ödeme listesine yazıldıkları ve bu şekilde hak etmedikleri ücretleri aldıklarıda iddialar arasında yerini aldı.

TIKLAYIN

Hastane Yöneticilerinin ise tutmadıkları nöbetlerin ücretini ve ek mesai ücretlerini yine aynı şekilde haksız şekilde aldıkları iddia edildi. 

Mardin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu imzasıyla gönderilen yazısında, ek ödemeler konusunda Kovid-19 salgını ile sadece sahada mücadele eden sağlık çalışanlarının isimlerinin listelenip gönderilmesi istenmişti. 

Talimat yazısında sahada çalışan personellerin dışında isimlerin yazılması durumunda ise cezai işlem yapılacağı uyarısında bulundu. Fakat bu konuda 1 Temmuz 2012 yılında yürürlükten kaldırılan 818 sayılı Borçlar Kanunu işaret edilmesi dikkat çekti.  Yazıda şu ifadeler yer aldı: “Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Covid-19 Salgını nedeniyle bazı birim ve personellere tavan ek ödeme yapılacağını bildirmiş olup, bunun için kurum amirlerinin listeleri hazırlarken, gereken hassasiyeti göstermeleri, sadece fiilen Covid-19 salgını ile sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesi gerekmektedir. Aksi halde oluşacak her türlü yanlış beyandan, 818 sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine göre sebepsiz zenginleşme nedeni sayılmaktadır. Devletin malvarlığında azalmaya neden olan bu uygulamaları bilerek yapanlar, ilgili kanun hükümlerine göre idari ve cezai açıdan sorumludurlar.” 

YASA 2012’DE KALDIRILDI

1 Temmuz 2012’den bu yana 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu yürürlükte bulunurken, “sebepsiz zenginleşme” düzenlemesi iki kişi arasındaki hukuki ilişkiyi düzenliyor. “Sebepsiz zenginleşmeden doğan borç ilişkileri” ise 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 77 ila 82’nci maddeleri arasında düzenleniyor ve “Haklı bir sebep olmaksızın, bir başkasının malvarlığından veya emeğinden zenginleşen kişinin bu zenginleşmeyi geri vermekle yükümlü” olmasını içeriyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
Boran 4 ay önce
Yani mardin il sağlık müdürü beyefendi “ye kürküm ye” demiş, diğer personele siz yemeyin demiş???? abartılacak bi durum yok!
Türk 4 ay önce
Madem çok merak ediliyor, kim ne almış araştırılsın...
Mardinli sağlıkçı 4 ay önce
Mardin e ö özellikle ilçelere müfettiş görevlendirilmeli ciddi iddialar bunlar kimse devletin parasını çarçur edemez
Mardin'de bıkmış sağlıkçı 4 ay önce
Bunlar gerçektir. Mardin'de sağlık sektörü bitikleri oynuyor ve tam anlamıyla rezalet. Dayın varsa iyisin
Sömürge Zihniyetinde Yaşam 4 ay önce
@Her Yer Aynı Avrupa'ya gidin diyorsunuz ama sanki orası çok mu farklı sömürü zihniyetinin olduğu ülkeleri bize öneriyor olmanız bile şaibe dolu. Açıkcası pandemide hepsinin sağlık sistemi çöktü. Gördük tüm yaşananları
Her Yer Aynı 4 ay önce
Bir tek Karadeniz'i görmedim, memleketin en doğusundan, en batısına kadar çalıştım. Üzülerek söylüyorum ki, her yer aynı. Çürümüşlük, adam kayırma ve bunu normal görme, bal tutan parmağını yalar fikri her yere sinmiş, elinizi attığınız yer elinizde kalıyor. Cesareti olan bu ülkeden gidip, dürüst insanların yaşadığı bir Avrupa ülkesinde yeniden bir hayat kuracak. Başka çare yok.
Sağlık personeli 4 ay önce
Yok mu bir tane doğru dürüst insan bu kadar mı gaddarlaştınız başkalarının hakkını yiyorsunuz size Allaha havele ediyoruz o size gerekenin en güzelini layık bulduracaktır.
Garip sağlıkçı 4 ay önce
Az yazılmış, olanların yanında bunlar az bile
Musab ataşçı 4 ay önce
Urfa da farklı tablo yok mesela bakınız Suruç devlet hastanesine supervisorlar kimler? İbrahim doğan ve Metin eroğlu Neden sahada çalışmadan her ay özellikli birimden fazla mesaive döner almaktadır...sahadaki emekçi arkadaşlara yazık
Mardnli hemşire 4 ay önce
Nusaybiin devlet hastanesinde aynı sıkıntılar var supervisor çiftliği olmuş çeteleşme hat safhada sağlıksen e yakın olmayan yanıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?