Sağlıkçılar Kırgın: Eğer Ek Ödeme Düzelmezse...

Kasım 2020 ek ödemeleri 3 Ocak itibariyle hala ödenmediği gibi ödenme zamanına dair en küçük bir bilgi maalesef yok.

Gündem 03.01.2021, 10:09 03.01.2021, 10:15 Güler Sağlam
Sağlıkçılar Kırgın: Eğer Ek Ödeme Düzelmezse...

Ödemeler Ne Zaman yapılacak?

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 14.maddesine göre, "Ek ödeme, aylık dönemler halinde yapılır. Dağıtılmasına karar verilen ek ödeme tutarı, o dönemin bitiminden sonraki yirmi gün içinde hak sahiplerine ödenir. Ancak, döner sermaye gelirlerinin tahsilatında gecikme olması halinde tahsilatı takip eden ilk ödeme döneminde ödeme yapılır." hükmü gereğince dönem sonrası 20 gün içinde ödenmesi gerekmektedir.

Salgının başında da gündeme getirilen “tavandan ek ödeme” iddiasına karşın ortaya çıkan uygulama ile, binlerce sağlık çalışanının söz konusu ek ödemeden muaf tutulduğunu ortaya çıkmıştı. 

Ortada tüm dünyayı tehdit eden bir pandemi varken sağlık çalışanlarının hakkının geçiktirilmesi doğru değildir. Karar mercinde olan kişilerin belki maddi durumları iyidir ancak yüzbinlerce doktor, hemşire, sağlık çalışanı kredi kartı borcu, ev kirası, vb ödemeleri bekliyor.

Zaten adaletsiz olan ek ödemelere birde bekletilme, belirsizlik, bilinmezlik eklenmiştir.  Sağlık bir ekip işidir. Doktorundan hasta bakıcısana bütün branşları kapsayan adaletli bir ek ödeme bekleniyor. Ancak her yeni ek ödeme uygulaması bir öncekiden daha adaletsiz ve düşük miktarda oluyor.

TIKLAYIN

Gelinen bu noktada kimseyi memnun etmeyecek, adaletten uzak bir uygulama kapıda gözüküyor. Bu şartda yapılacak düzenleme yüzbinlerce sağlık çalışanının motivasyonunu bozacak, umudunu kıracak, moralini bozacak.

Umudu kırılmış, morali bozulmuş 2.500 lira maaş 1.300 lirada sabit ek ödeme alan bir hemşire yoğunbakımda hastasını mı düşünsün yoksa geçim derdini ödeyemediği kirasını ve kredi borcunumu...

2020 Yılı boyunca tavandan ek ödeme aldı denilen sağlık çalışanları kandırılmaya, halkın önüne atılmaya devam ediliyor. Üstelik vergi dilimi nedeniyle HEPSİ bir önceki aydan daha az maaş aldılar. Konuya ilişkin görüşlerini aktaran bir sağlık çalışanı, "vergi dilimi sebebiyle bu ay da gelirlerinin azaldığını, bunun dışında artan nöbetlere ilişkin ödemelerin de yapılmadığını" aktardı.Hepsinden önemlisi ise salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının en temel taleplerine bile yanıt verilmezken, sağlıkçılara ve halka ek ödeme masalı anlatılmaya devam ediliyor. 

TAKSİT TAKSİT EK ÖDEME YERİNE İNSANCA BİR ZAM VERİN

Yılın son ayı geldi ve her dönem yaşanan vergi dilimi sıkıntısı yine baş gösterdi. Kasım maaşında 136,86 lira bir önceki aya göre artış gösteren vergi kesintisi, Aralık ayında en az 140 lira daha arttı. 

Sağlık Personelinin çok büyük çoğunluğu sıfır performansla görev yapıyor. 112 de gece gündüz demeden covid vakalarına gidenlerde TSM'nin filyasyon ekibide performans nedir bilmiyor. Taksit taksit verilen 3 aylık tavanlar yerine insanca bir zam verilmelidir. Döner sermaye bugün sağlık personelinin en önemli sorunu. Döner sermayedeki adaletsizlik artık personelin canına tak etmiş durumda. Bakanlık mevcut uygulamasıyla belli bir ücret dağıtıyor ve bununlada adaleti sağlayamamaktadır. İnsanların vicdanlarındaki adalet duygusunu sarsarak pandemide başarı sağlayamazsınız.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (17)
Doğru 5 ay önce
Adaletsiz uygulama yapanlara Sağlıkçılardan OY YOK..
eğri 5 ay önce
oyunu kaça satıyorsun...
...... 5 ay önce
ne güzel.oy vermeye devvam:)))))
Köle Sağlık çalışanı 5 ay önce
10 senedir bu adamların getirdiği sistemle maaş+ek ödeme alıyorum. Her sene geri gittik ileri gidemedik. Geçinmek için nöbet ertesi saatliği 15 tl almak için köpek gibi çalışmak zorunda bırakıldık. bıktık artık yeter...
Vatandaş2 5 ay önce
Sağlıkçılar şu zamanlarda bile unutuluyorsa sonrasında ne olur hiç düşünemiyorum.Hak edilen ek ödeme bile yatırılmadı ki biz ek ödeme değil tek şekilde maaş
vatandaş 5 ay önce
hep ek ödemeyi sağlıkçı alacak diye bir şey yok biraz da sağlık dışı çalışan alsın
mehmet 5 ay önce
senin gibiler yuzunden ulke boyle. evladinla sinan.
vatandaş 5 ay önce
zaten maaşınız yok mu niye fazlasını istiyorsunuz ki
SAĞLIKÇI 5 ay önce
Ben sağlıkçıyım aldığım ek ödeme 3 ay boyunca 190tl yani 3*190=570tl oldu. Ama siz yalan yanlış haberlere bakarak diyorsunuz ki sağlıkçılar binlerce lira aldı zengin oldu diye düşünüyorsunuz. Artık bilinçlenip araştırıp emin olduktan sonra konuşun. Unutmayın haberlerde yazan tek doğru şey tarihtir!
Sağlıkçı dan vatandaşa cevap olsun 5 ay önce
Biz zaten ek ödeme istemiyoruz, VATANDAŞ !
Bize adam gibi maaş versinler ek ödeme senin olsun!
Senden adam olmaz vatandaş nası olacak 5 ay önce
Ameliyatı sen yap damar yolunu enjeksiyonu pansumanı alçıyı sen yap sonrada git döneri al dümbük dümbük konuşup, babana o gece hata ettiğini düşündürme.. biz fazladan para istemiyoruz hakkımızı istiyoruz
mat öğrt VATANDAŞA CEVAP 5 ay önce
Suskunluğum asaletimdendir... Her lafa verecek bir cevabım var... Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye... Mevlana
her yerde karakterini nasıl belli ediyorsun.
sağlık lı 5 ay önce
Sağlık personeli hak ettiğini alıyor bence...
Uzman Dr 5 ay önce
Abi tek çare DRexit...tek çare iş bırakmak...10 yıl tıp fakültesi ve uzmanlık eğitimi alıp 28 yaşında işe başla ama sana reva görülen lise mezunu polisler ile eşitlenecek bir maaş...Hakkım haram zehir zıkkım olsun....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?