Sağlıkçılar Depresyonda!

Uluslararası hemşireler birliği tarafından yapılan çalışma sonucunda pandemi kahramanı sağlık çalışanlarının tükenmişlik sorunu yaşadıkları bilimsel verilerle ortaya kondu. Ayrıca Venezuela Doktorlar Birliği de yaptığı bir araştırma sonucunda sağlık personelinin en az yüzde 70’inin depresyon sorunu yaşıdığını kaydetti.

Gündem 13.10.2020, 02:40 13.10.2020, 02:43 Güler Sağlam
Sağlıkçılar Depresyonda!

Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN), Covid-19’la mücadelede ön saflarda yer alan hemşirelerin çoğunun tükenmişlik ve psikolojik sorun yaşadığını bildirdi. Euronews’deki habere göre küresel çapta bakım merkezlerindeki hemşirelerin yanı sıra diğer sağlık çalışanlarına yönelik kişisel koruyucu ekipman tedarikinde yetersiz kalındığı vurgulandı. Örgütün Cenevre’deki genel merkezinde düzenlenen programda açıklama yapan ICN Genel Direktörü İngiliz hemşire Howard Catton,  “Ulusal hemşire derneklerinin son araştırmasına göre, bu derneklerin yüzde 70’ten fazlası hemşirelerin şiddete veya ayrımcılığa maruz kaldığını gösterdiğine işaret ediyor” diyerek, “Bunun sonucu olarak da akıl sağlığı baskısı ve aşırı psikolojik sıkıntı durumlarından derin endişe duyuyorlar” sözleriyle hemşire örgütlerinin kaygılarını dile getirdi. Reuters’a göre bu rakam, dünyada 130’dan fazla ülkedeki ulusal hemşire örgütlerinin dörtte birinin gerçekleştirdiği anketlere dayanarak ortaya çıkarıldı.

Sağlık çalışanlarının ölüm oranları artıyor

TIKLAYIN

Öte yandan Venezuela, uluslar arası sağlık örgütleri tarafından, Latin Amerika’da pandemiye en hazırlıksız yakalanan ülkelerden biri olarak değerlendiriliyor. Ülkede yaşanan en ciddî sorunlardan biri de sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan zorluklar. Birçok sağlık merkezinde ilaç, hijyen ürünleri, tıbbî araç ve gereçler bulunmadığı için sağlık hizmetleri de aksıyor. Amerikanınsesi’ndeki habere göre uzmanlar bugün birçok hastanede sabun ve alkol gibi en temel hijyen ürünlerinin bile bulunmamasının sağlık çalışanlarının ölüm oranlarını arttırdığını; keza ülkede pandemiden dolayı ölen her üç kişiden birinin sağlık personeli olmasının sağlık çalışanlarının akıl ve ruh sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Venezuela Doktorlar Birliği adlı sivil toplum kuruluşunun farklı mesleklerden 1265 sağlık çalışanı üzerinde yaptığı araştırmaya göre ülkedeki sağlık personelinin en az yüzde 70’i kaygı ve depresyon sorunu yaşıyor. 

Toplu İstİfalar yaşanıyor

Araştırmanın koordinatörü psikiyatrist Carlos Tineo, “Sağlık çalışanları işyerlerinde kendini güvende hissetmiyor. Düşük maaşlar, ulaşım sorunu, yetersiz personel ve fazla mesailer; elektrik ve su kesintileri gibi sorunlar da eklendiğinde karşımıza böyle bir tablo çıkıyor” dedi. Tineo, bugün kamu hastanelerinde çalışan bir hemşirenin ayda yaklaşık 3 dolar kazandığını, sektörde en fazla kazanan grup olan başhekimlerin de 20 dolar kazandığını, sektörde toplu istifalar yaşandığını ve bugün 10 sağlıkçının yapacağı işi 4 sağlıkçının yapmaya çalıştığını keza sektördeki personel açığının yaklaşık yüzde 60 olduğunu söylüyor. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Hadi net 1500 yapın işssizlik maaşını 3 ay önce
Ülke işsiz olana 1500 net maaş vereceğim desin öyle bir refah seviyesi ülke olalım sağlığın yarıdan fazlası istifa eder. Hizmetlisinden doktoruna kadar kafayı yedirtti bu çinko eksiği olan koltuk sevdalıları.
Nefis 3 ay önce
Hadi ordan çakal 1500 tlye geçinecekmiş de istifa edermiş de aklı sıra algı yapıyor arsız nursuz paragöz
Şaka Değil Gerçek 3 ay önce
Kendinle çelişiyorsun 5000 para alacaksın ama 1500 işsizlik maaşına tav olup onunla m geçineceksin :) şimdi ağlıyorsun o zaman kesin intihar edersin
-6
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?