PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlıkçılar Beklemede: Meclis’e Bu Hafta Hangi Konular Gelecek?

Ak Parti’nin önemli isimlerinden Mustafa Elitaş‘ın mayıs ayında Meclis’e sağlık çalışanları ile ilgili düzenlemenin geleceğini açıklamasının ardından Meclis’in bu haftaki gündemi belli oldu.

Gündem 29.05.2022, 18:04 30.05.2022, 01:54 Cansu Polat
Sağlıkçılar Beklemede: Meclis’e Bu Hafta Hangi Konular Gelecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündeminde bu hafta ihracatçılara ilişkin düzenleme, avukatlık mesleği kanunu gibi konular müzakere edileceği açıklanırken, dezenformasyona mücadele teklifi de meclis komisyonunda ele alınacak.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Meclis genel kurulunda kabul edilen ancak ani bir kararla geri çekilen sağlık çalışanları özlük hakları ile ilgili kanun teklifinin akıbeti merak konusu olmaya devam ediyor.

BAKAN KOCA İDDİALI KONUŞMUŞTU

Geçtiğimiz hafta Anadolu Ajansı aracılığıyla açıklama yapan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sağlık çalışanları maaş iyileştirmelerinin mayıs ayı içerisinde Meclis Genel Kuruluna getireceğini söylemişti. Sabit ek ödemelerin genel bütçeye aktarılarak herhangi bir kayba yer vermeden emekliliğe yansıtılacağı açıklamada yer alırken, geçtiğimiz hafta Meclis’e gelen sağlık Bakanı Koca’da yapılacak düzenlemeyle ilgili “tekrar yazılması mümkün olmayan tarihi yazacak” şeklinde iddialı sözlere imza atmıştı.

BU HAFTAKİ GÜNDEMDE DE ZAM DÜZENLEMESİ YOK

Önümüzdeki günlerde Mayıs Ayı’nın bitmesi, haziran ayının ilk haftasına gireceğimiz düşünüldüğünde Meclis Genel Kuruluna gelecek kanun teklifleri merak ediliyordu. Bu hafta ( 30 Mayıs - 5 Haziran arası) Meclis’de görüşelecek tekliflere ne bakıldığında sağlık çalışanlarının maaş iyileştirmesi ile ilgili herhangi bir düzenlemenin gündemde olmadığı görüldü.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca en son konuyu soran meclis muhabirlerine "sabredin" derken, hekimlere yapılacak mâli iyileştirmeler ile ilgili kanun düzenlemesinin bu hafta da meclis gündemine gelmeyeceği öğrenildi. Hekim sendikaları ise 15 Haziran tarihini "köprüden önce son çıkış" olarak görürken, mâli iyileştirmelerin ivedi olarak yapılması bekleniyor.

TEK BORDRO ÖDEME KESİNLEŞTİ

Diğer taraftan yine geçtiğimiz hafta Ak Partinin sağlık çalışanlarının özlük hakları ile ilgili yaptığı çalışmadan bazı detaylar basınla yansımış, ilk gelen bilgilere göre meslek ve branşlara göre taban aylığı düzenlemesi yapılacağı söylenirken hizmet yılı ve çalışılan birim esasına göre performans ödemelerinin devam edeceği, yeni mezun pratisyen bir hekimin taban olarak 15 - 16 bin lira maaş, uzman hekimlerin ise 23 - 24 bin lira bandında ücret alacağının öngörüldüğü öğrenilmişti. Özellikle hekim harici personelle ilgili sabit ek ödemelerinde nasıl bir düzenleme yapılacağı belirlenmemekle beraber merkezi bütçeye aktarıldıktan sonra bordroların tek kalem üzerinden çıkarılacağı kesinleştiği kulislere yansıyan bilgiler arasında.

Yorumlar (19)
sağ.mem 1 ay önce
Yatan memurlara verirken sorun yok ta 24 saat çalışıp kuruma para kazandırana mı sorun var hayatınız yalan be.
Dr 1 ay önce
yalan falan değil adamlar mayıs ayında dediyse mayıs ayında olacak ama hangi yılın mayıs ayında olduğunu söylemedi, inancım 2023 mayıs ayında gerçekleşecek olmazsa 2024 mayıs çok fazla mayıs ayı var merak etmeyin, bir mayıs ayında yaparlar ama hangi yıl onu kestiremiyorum

ve bu ara hekime taban 15 derler sonra brüt dedik derler bunları da gördük
Sağlıkçı 1 ay önce
Hep böyle oyalamaya devam zaten kimse inanmamıştı
Emekli 1 ay önce
Bu sene Mayıs 61 çekiyormuş. Haziran yokmuş.
Hemşire 1 ay önce
O kadar emin olmayın. Adamlar 31 Mayıs'ta bile teklifi sunarlar. Belki de Aralık 2022 ye kadar her ay ha bugün ha yarın ha Haziran ha temmuz vb der dururlar. Sözlerinin hiç bir anlami artık yok. Çünkü bunların ne m... olduğu (neyse) herkes biliyor
Aslan 1 ay önce
Biz artık herşeye para gözüyle bakmadığımiz için önemli değil. 3023 mayıs ayını göze aldık.
Halo dayı 1 ay önce
Para yok beklemeyin kanımca oyalamaca
Sağlıkçılar 1 ay önce
................ tısss tısss tısss .......
Şorumlu erhanovski 1 ay önce
Varuk vurug..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?