PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeline Ödenen Giyim Yardımı Ulusal Basının Diline Düştü

38 TL gibi komik tutarlarda sağlık personellerine ödenen giyim yardımı ödemesi ulusal basının gündemine düştü.

Gündem 26.12.2022, 18:49 27.12.2022, 00:35 Cansu Polat
Sağlık Personeline Ödenen Giyim Yardımı Ulusal Basının Diline Düştü

Birçok haber sitesi sosyal medya hesabı üzerinden sağlık personeline ödenen 38 liralık komik giyim yardımına dikkat çekerken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’de Sağlık Bakanlığı’nı eleştirdi.

İlgezdi’nin çalışmasından öne çıkanlar şu şekilde oldu:

Bir adet önlük fiyatı en ucuzu 200 TL’den başlıyor, 500 TL’ye kadar çıkıyor. 300 TL’den aşağı ayakkabı bulmak mümkün değil. Çorap 40 lira, kepi de 60 liraya bulabiliyoruz. Yani bir hemşireye yönetmelik gereği iki adet hemşire önlüğü, bir ayakkabı, iki adet kep ve iki adet çorap vermeleri gerekmektedir. Vermedikleri için parasını yatıralım deseler, 900 TL yapıyor. Fakat hemşirelerin hesabına giyecek yardımı adı altında yatırılan para ise sadece 177,71 TL. Somut olarak temin etmeleri gereken kıyafetleri yönetmeliğe aykırı bir şekilde teslim etmiyorlar. Bunun yanı sıra bir de bu kıyafetlerin temin edilmesi için gereken paranın 5’te birini veriyorlar. Hemşirelere reva gördüğünüz 177 TL ile sadece kep ve çorap alınabiliyor. Matematik dehası olmaya gerek yok, basit bir hesapla bunu Sağlık Bakanlığı yöneticileri de görebilirdi fakat anlaşılan o ki görmek istememişler, belki de görmezden gelmişlerdir. İktidarın sağlık emekçilerine giyim yardımı adı altında yatırdığı para, sadakadan öteye gitmiyor ne yazık ki.”

“Hekimlere ve diğer sağlık personellerine yatırılan paraları gördüğümüzde hemşirelere yatırılan 171 liraya neredeyse dua edeceğiz. Bakanlık, hekim ve personele 34 lira ile 38,29 TL arasında giyim yardımı parası yatırmıştır. 38 TL ile bu piyasa şartlarında çorabı bile zor alırsınız. Sağlık Bakanlığı yöneticileri bunun adına giyim yardımı demekten utanmıyorlar mı?”

MEVZUATA AYKIRI

“Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği’nin 4’üncü maddesi çok açıktır. ‘Giyecek yardımı kurum tarafından temin edilir ve ayni olarak verilir. Bu yardım karşılığında çek, kupon veya benzeri kağıtlar verilemez ve nakdi bir ödemede bulunulamaz. Ayrıca, bu yardım için memura fatura karşılığı bir ödeme yapılamaz.’ Sağlık emekçilerinin banka hesaplarına yatırılan bu para hem yönetmeliğe aykırıdır hem de piyasa şartları göz ardı edilerek yatırılan bir miktardır. Kurumlarda 11 bin TL ile 16 bin TL arasında değişen miktarlarda, günün şartlarına uygun giyim yardımları yapıldığı bilinmektedir. 2023 Merkez Bütçesi’nden 3. Büyük payı aldığı için övündüğünüz Sağlık Bakanlığı, neden giyim yardımına bütçe ayırmamıştır?”

Yorumlar (10)
Pelin 1 ay önce
Dr dışı sağlıkçılar beyaz reform bekliyor. Çok komik rakamlarla iyleştirme yapılmaya çalışıldı maaşlarda.
Ragıp 1 ay önce
Bin liralık bir ürünü 38 liraya satmak dolandırıcılıktır
EBE-HEMŞİRE 1 ay önce
Diğer kamu kuruluşlarında personele servet değerinde kıyafet verilmektedir. 15 yıl önce bir ebeye 2 yılda bir kaban, bot. Her yıl 3 takım forma, 2 sabo, 1 ayakkabı, 1 önlük veriliyordu. ücreti hesaplarına yatsın dediler, sonrada yok ettiler giyim yardımını. bunların tamamı 1000 TL ye bile alınamazken 38 TL nedir.
Dervishan 1 ay önce
Sadece yorum yetmez. Sağlık teknikerine önlük için. 38 TL ödediler. Adına da giyim yardımı diyorlar. Milletin aklıyla alay etmeyi yakında görecekler m ki bunu bugüne kadar ak Parti'ye oy vermiş bir alık olarak kendim söylüyorum.
SP 1 ay önce
Yardımcı sağlık personeli beyaz reform bekliyor.
Sağlık çalışanları 1 ay önce
32 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNU VHKİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM VALLAHİ BİLLAHİ 19 TL YATTI SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN. HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.
Cadı 1 ay önce
Hastanelerde bile taşerondan kadroya geçen güvenlikçilerin üzerindeki kıyafetler 6 ayda bir veriliyor sonra etiketini sök annen baban giysin ya da kendin giyin bizse hastanede giyecek elbisemizi bile dışarıdan alıyoruz yazıklar olsun
milas346 1 ay önce
Ben hakkımı bakana hediye ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.