Sağlık Personeline İstifa Yasak Ama Başka Kuruma Geçiş Serbest!

Bakan Fahrettin Koca imzasıyla Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına gönderdiği son genelge de istihdam şekline bakılmaksızın bakanlık personeline yönelik yeni kararları tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Gündem 07.03.2021, 13:48 07.03.2021, 13:55 Güler Sağlam
Sağlık Personeline İstifa Yasak Ama Başka Kuruma Geçiş Serbest!

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre; Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bakan Fahrettin Koca imzasıyla illere gönderdi. Buna göre, Ekim 2020'den beri sağlık çalışanlarına uygulanan istifa yasağı devam edecek. Yeni kontrollü normalleşmeye uygun olarak, düzenlemelerin yapılması ihtiyacı doğduğu belirtilen genelgede, her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) isteyen personelin taleplerinin kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Yeni genelge ile sağlık çalışanlarına getirilen diğer bazı yasaklar kaldırıldı. Görev yapan hamile personele, hamileliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izin verilmesi uygulamasına devam edileceği kaydedildi.

TIKLAYIN

Ekim 2020'den bu yana personelin, eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan kaynaklı atamalara müsaade edilmiyordu. Yeni genelge ile artık söz konusu atamalara izin verilecek.

Genelge ile ayrıca bakanlığın uhdesinde görev yapmakta iken başka kamu kurum ve kuruluşuna atanma talep eden personele muvafakat verilmesine müsaade edildiği de ifade edildi.

İl dışı yasağı

Genelgeyle, sağlık hizmetinde artan acil bir ihtiyaç olması halinde, idari izinli sayılan personelin mezkur izinlerinin sonlandırılıp görevlerine dönmelerinin sağlanmasına ilişkin kurum amirlerine yetki verildi. Bu kapsamda izin kullanan personele mücbir sebepler dışında ikamet ettikleri il dışına çıkmamaları bildirilecek. Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaca göre Bakanlıkça iller arası geçici görevlendirilen personelin derhal ayrılışı yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Fatih 1 ay önce
Haber sitesi ne alaka kurdun çok merak ediyorum anormal olan nedir sen biliyormusun sağlıkta özellikle de doktorlardan ne kadar istifa etmek isteyenin olduğunu ee ne yapsın devlet gerekeni yapıyor istifa yok ama kurum değişikliği dediğinde sağlık personeli ne zaman başka kurumlara muvafakat alarak geçiş yapmış çok merak ediyorum bence yerinde ve doğru bir karar
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?