PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeli Ocak Dönemi İller Arası Tayinde En Çok Merak Edilenler!

2023 Ocak dönemi sağlık personeli iller arası naklen atama kurası ilanı yayımlanmasının ardından çalışanların sıklıkla merak ettiği kura ve sonrası ile ilgili sorulara cevap veriyoruz.

Gündem 02.01.2023, 12:39 Cansu Polat
Sağlık Personeli Ocak Dönemi İller Arası Tayinde En Çok Merak Edilenler!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan kura ilanında 14594 adet boş kadro ilan edilirken kura şartlarını taşıyan sağlık personelleri hizmet puanları esas alınarak tayinleri yapılacak.

Kuraya başvurular 5 Ocak 2023 Perşembe akşam saat 18’e kadar devam edecek olup 31 Ocak 2023 tarihinde ise iller arası naklen atama kurası çekilecek.

İlan edilen münhal kadrolarda 3400 boş kadro ile en çok hemşire unvanına kadro ayrılırken uzman tabipler için ise 1800 civarında kadro ayrılmış durumda.

Sağlık personelleri iller arası tayinde toplam 10 tercih hakkı bulunmaktadır. Hizmet puanı bu tercihlerde esas alınmaktadır.

Sağlık personeli, iller arası yer değiştirme kurası sonucunda tercih ettiği yere yerleşmesi durumunda, mevcut çalıştığı hastanenin, “personeli göndermem” gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizmek isteriz. Sadece birkaç haftalığına bazı kurumlarda süreç uzatılabilmektedir.

Bu konuyla ilgili sıklıkla gelen PDC doluluk oranıyla ilgili ise; yayımlanan kura ilanında özellikle ataması yapılan uzman tabip, uzman (TUTG) ve tabiplerin halen görev yaptıkları birimden ayrılmaları halinde personel dağılım cetveline göre doluluk oranının unvan ve branşında %60’ın altına düşmesi halinde ayrılışları, yerlerine atanacak personelin göreve başlamasından sonra yapılacağı hükme bağlanmıştır. Diğer taraftan aynı birimden ayrılacak personel sayısının birden fazla olması durumunda ise personellerin ayrılış işlemleri en yüksek hizmet puanına sahip personelden başlanarak sırayla yapılabilmektedir.

Öte yandan personel doluluk oranında herhangi bir sorun olmaması halinde iller arası tercih işlemi sonunda ataması yapılan personelin mevcut kurumundan ayrılış yapmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. En fazla 30 gün içinde ayrılışın yapılması gerekmektedir.

Diğer taraftan mevcut çalıştığı kuruma eş, sağlık ve öğrenim mazereti ile ataması yapılanların görev yaptıkları ilde fiilen 2 yıl süreyle çalışmış olması şartı aranmaktadır. Kura tarihi itibariyle 5 yılını dolduranların müracaatı ise kabul edilmeyeceği ilan metninde yer almaktadır.

Sözleşmeli personellerle ilgili ise; kadroya geçirilen tarihden itibaren mi yoksa 3 yılı doldurdukları tarihten itibaren mi süre hesaplamasının yapıldığıyla ilgili olarak; fiili 3 yılı dolduranların yani iş başı yaptıktan sonraki gün itibariyle 3 yılı doldurdukları tarihi baz almaları gerekmektedir. Askere giden veya doğum sonrası ücretsiz izne ayrılanlar 3 yıllarını tamamladıkları tarihi baz almaları gerekmektedir.

Yorumlar (6)
Durdu Yıldız 4 hafta önce
Geçen dönemde bu dönemde de ya bakanlık veya sendikalar sağlık teknikeri tıbbi sekreter diye bir kadro var neden bunun illerarası tayin de 1 tane dahi ataması yok farkındalar mı acaba çok merak ediyorum
Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter 4 hafta önce
"Diğer sağlık personeli ise aşağıdaki tabloya göre halen çalıştıkları unvan ve branşlarının karşısında yer alan unvan ve branşta açılan
münhal kadrolardan tercih yapabilecektir. Bu kapsamdaki personelin atamaları halen çalıştıkları kadro unvan ve branşında yapılacaktır" açıklaması var. Yani tercih yapmanızda bir sakınca yok
Nedim 4 hafta önce
Merhaba 3+1 tayinle ilgili paylaştığınız alıntı güncelmi, güncelse hangi site olduğunu öğrenebilir miyim
Hemşire bayan 4 hafta önce
Üst bölge ile tayin olanlar basvuru yapabilir mi belli bir süresi var mı
Davut Çınar 4 hafta önce
Ben 9 Ocak 2019 da işe başladım tayin verebilirmiyim
adem 4 hafta önce
tercih yaptım kesinleştirdim degiştirme şansım yokmu ya
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.