PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeli Ek Ödeme Yönetmeliği İçin Çalışmalar Başladı!

Bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanan sağlık çalışanlarının Özlük haklarında iyileştirme Öngören düzenlemenin ardından Sağlık Bakanlığı’na bağlı 3 Genel Müdürlük yönetmelik için çalışmalara başladı.

Gündem 23.06.2022, 16:53 Cansu Polat
Sağlık Personeli Ek Ödeme Yönetmeliği İçin Çalışmalar Başladı!

7411 sayılı sağlıkla ilgili bazı kanunlar ile 375 sayılı KHK’da değişiklik yapılmasını öngören ve kamuoyunda sağlık çalışanlarının mali haklarını iyileştirme kanunu olarak bilinen düzenleme bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Çıkarılan kanun için tıklayınız.

Kanunda belirtilen sağlık personeline performans ek ödemesi usul ve esaslarına dair Sağlık Bakanlığı yönetmelik ile düzenler maddesi uyarınca Bakanlığa bağlı 3 Genel Müdürlük kanunun resmi Gazete’de yayınlanması ile çalışmalarına başladı.

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığınca “Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Sağlık Tesislerinde Görev Yapan Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” için çalışmalara başladı.

UZMAN DOKTORLARIN EK ÖDEMESİ %80 ARTIRILACAK

Çıkarılacak yönetmelikle ilgili olarak özellikle uzman hekimlerin aldıkları mevcut performansın %80 oranında artırılmasının planlandığı öğrenildi.

YAPILAN İŞE GÖRE ÖDEME

Yapılan işe ve kazanılan performansa göre bir ödeme planının hedeflendiği öğrenildi.

YÜKSEK GELİRLİ HASTANE DÜŞÜK GELİRLİYİ DESTEKLEYECEK

Yüksek gelirli olan hastanelerin düşük gelirli hastaneleri desteklemesinin sağlanması beklenen yönetmelikle mevcut alınan ek ödemenin azalmadan üstüne daha fazla performans ödemesinin yapılması amaçlanıyor.

UZMAN HEKİMLERE YÖNELİK OLACAK

Daha çok uzman hekimleri kapsayacak Yönetmelikte nispeten pratisyen hekimler için de kısmi iyileştirmeler yapılacağı belirtildi.

HEKİM HARİCİ İÇİN BİN TL ARTIŞ HEDEFLENİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığının desteklemesi şartıyla, hekim haricindeki personelin hastanenin tavanına yakın bir dağıtım yapması durumunda mevcut aldığı performansın üzerine 1000 TL kadar bir artış gelme ihtimali bulunuyor. Bilindiği gibi neredeyse tüm hastaneler böyle bir dağıtım yapmıyor. Bakanlığın bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ise merak ediliyor.

112 Acil Servis, ilçe entegreler, birinci basamaklar ve toplum sağlığı merkezleri için ise henüz netleşmiş bir planlama masada yok. Şu an için en karamsar tablo bu birimlerde diyebiliriz.

Yorumlar (17)
Nihat 1 hafta önce
İhtimaller ihtimaller ödenmeyen tavan değil herkese ödeme yapılan taban istiyoruz
Bozdur bozdur harca 1 hafta önce
Uzman doktorların ek ödemesi %80 artacak demek. Basit bir hesapla 0 TL’lik dönerim bu artışla 0 TL’ye yükselecek demek ki. Ne diyelim, hayırlı olsun.
Sağlıkçı 1 hafta önce
Yani doktor isteyecek yardımcı personel çalışacak performansı da doktor alacak
hemşire ebbe 7 gün önce
herkes işini yapacak kardeş. doktorun istediğide hasta için. sende hasta için yapacaksın. hakkınızda adil ödenecek
uzm dr 7 gün önce
İşlemleri siz yapıp tedavileri siz düzenleyin o engin bilgi ve deneyiminizle. Ama en ufak bir komplikasyonda ''' hocaaaam bu hastaya bir şey oldu galiba'' da demeyiniz mümkünse.
Dr.Haso 1 hafta önce
Doktor isteyecek yardımcı personel yapacak doktor performans alacak diyen arkadaşlar siz isteyin doktor yapsın performansıda siz alın tek bir isteğim var istediklerinizin sorumluluğuda sizde olacak sonra mıymıy yok
BKS.DR. 1 hafta önce
Düne kadar doktor isteyecek biz yapacağız doktor alacak mantığı yoktu, hasta bakıyor, ameliyata giriyor , adalet karşısında hesap veriyor, eğitimi geçtim.. böyle çekişmelerimiz yoktu ne ara bu duruma geldik çok üzülüyorum..
Ali eryalçın (yan dal) 1 hafta önce
Tabi şimdi içi boş yönetmelikler, aslında hiç bir şey getirmeyen iyileştirmeler, Aralık ayına göre %70 kesilmiş emekli hakları, performans garabetinin daha da artırılması... Kamu da hekim kalmayacak bu gidişle. Bazı doktorlar kalabilir. Ama başınıza ciddi bir rahatsızlık gelince göreceksiniz. Örneğin ercp yapan devlette kimse olmayacak.kemik iliği nakli yapan olmayacak. Organ nakli yapan olmayacak.özefagus cerrahisi ya da whipple yapan hekim olmayacak. Ama bir çok doktor olacak. Rpt yapan, Tetkik isteyen olacak, tedavi eden kalmayacak. Göreceksiniz.
Sahipsiz 112 1 hafta önce
Riskli birim olan 112 de performans ödemeleri rezalet komik miktarlar
Ruh yetmezliği sendrolumlu sağlıkçılar 1 hafta önce
Yorulduk oldu olacak konuşuluyor bilmem ne ama içeriği okuyunca parça parça arkadaş tsmde ketemde müdürlükte çalışan sağlıkçı değil mi niye yaptıkları hicbirseyde bir netlik yok çünkü ortada bişey yok daha çok uzman kısmen pratisyen sıfır sağlık personelleri ne adelet var ne hukuk ne sitem hicbirsey anlamadım bu işten ayrica ek döner olacağına adam gibi tek maaş verseler hem 4 yıldır döner alamıyoruz aldığımız zamanda da dağlar kadar fark vardı ayrıca raporda izinde kesiliyor bide bunun üzerine çalışılsa
Mat Öğrt 45 1 hafta önce
Kanun çıkalı 1 hafta olmuş yeni mi çalışma başlamış. Yarın yayınlanır yönetmelik. Hekim harici personel için taban 1000₺ ödenir. Riskli birimler için 1500₺ ödenir. Önceden 2-3 bin alan riskli birimler için en az 5 bin ödenir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?